Sisukord
Juhtkiri
Postimees
16.08.2016
Eesti Mälumäng Autovaraste jõuku kuulunud leedukad jäid kohtus süüdi Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tallinna tuleb uus trammipeatus Kanuti Virtuaaltutvus Eestiga kuni miljoni euro eest Risti-rästi läbi kogu Venemaa (3) Eesti lühiuudised Aas: elanike arvu alampiiri nõudest paremat kriteeriumi pole (1) Tartu teadlased lõid kümmekond Zika-vastase vaktsiini kandidaati Riik ja ettevõtjad toetavad Eesti noorte õpinguid tippülikoolides Kallas versus Reps, aga tulemuseta (9) Keda erakonnad eelistavad? Majandus Suurpangad jäävad uue laenuinfo süsteemi suhtes äraootavaks Majanduse lühiuudised Leedu piimatööstused hingavad konkurentidele kuklasse Välismaa Burkiinipildid viisid harpuunide ja kirvestega varustatud sõdalasteni Boko Haram näitas röövitud koolitüdrukuid Välismaa lühiuudised Arvamus Kaire Uusen: maailmast leiaks veel miljon eestlast (44) Mart Raudsaar: pime teler, vaikne muusika* Juhtkiri: presidendi-show ja ununev Eesti asi (4) Taavi Minnik: rohkem demokraatiat (6) Lugejate kirjad: Tubli, Leedo! ja Meenutusi Norilskist Postimees 1929. aastal: ilustav nõukogude propaganda (1) Claudia Vihma, Aivar Voog: miks eestlased eluga rahul on? (17) Sport Olümpiablogi: Rios on ka nupu vajutamiseks inimene tööle võetud Olümpiakillud: Klišina tuleb starti, Murray kaitses tiitlit Piltuudis: Killing, Jämsä ja Endrekson jõudsid koju Rasmus Mägi: agarus muutub mõnikord ogaruseks Maailma tugevaima mehe selgitamise suures mängus ka eestlane Rio korralagedus paneb Jõgevamaa metsaülemast tippkohtuniku ainult muigama Wayde van Niekerki 43 uskumatut sekundit Usain Bolti teekond surematuse poole Laanmäe läheb needust murdma Maicel Uibo: olen elu vormis, aeg teha tulemus (4) Tarbija Kas internet paneb Y-generatsiooni vähem seksima? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: presidendi-show ja ununev Eesti asi

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Kogenud jalgpallurid teavad, et mäng lõpeb siis, kui kõlab kohtuniku lõpuvile. Ka viimastel minutitel tehtud prohmakad võivad tulemuse vastupidiseks pöörata. Juba käeulatuses olnud võidust võib saada kaotus.

Presidendivalimiste kontekstis on just need viimased kaalukad minutid kätte jõudnud. Kel jõudu, see ründab. Kel rünnakuks jõudu napib, koondab kogu tähelepanu kaitsele. Kel tarkust, võib veel loota ka õnnestunud kontrarünnakule. Ühest küljest tuleb vältida rumalaid vigu, aga samal ajal püsida aktiivsena pildil. Selline pidev pingeseisund teeb kohmakaks. Nii võib ka lapsus linguae’st või kohatust naljast saada komistuskivi. Öeldut võib küll lõputult siluda, ent olematuks seda teha ei saa, palu vabandust ükskõik kui palju ning palka kuitahes kanged PR-eksperdid mõttele teistsugust tähendusvälja andma.

Ajakirjandus ja avalikkus mõõdab presidendikandidaati tegelikult juba ühel skaalal riigipeaga. Teatud asju lihtsalt ei tohi lubada. Piinlik vaikushetk eetris ja järgnenud torm, mis arvamusfestivalil saatis Allar Jõksi sõnu Mailis Repsi kohta, peegeldab seda kujukalt. Me ei saa kindlasti otse öelda, et ühe lausega kukkus näiteks kaks häält riigikogus ning 20 valimiskogus, aga tunnetuslikult muutusid Jõksil kätte võidetud kaardid paratamatult kahvatumaks.

Postimehe uuriva toimetuse küsitlus parlamendiliikmete seas näitab, et Siim Kallas on liikunud tõusvas joones ning teda võib pidada riigikogu voorude eel favoriidiks. Lõpuks paistab Kallase häältesaak kujunevat vahest isegi priskemaks, kui esialgu arvatud. Kuid 68 või enam häält näib siiski võimatu.

Edasi ootab meid siis valimiskogu, kus püünele peaks kõigi eelduste järgi astuma Marina Kaljurand. Arvamusfestivali debatis Kaljuranda ei olnud, see-eest on küsitluste järgi rahva seas populaarseim presidendikandidaat andnud portsu eriilmelisi intervjuusid. Neist oleme saanud teada mõndagi praegusest välisministrist kui inimesest, kuid paraku vähem tema visioonist tuleviku-Eesti kohta.

Potentsiaalselt riigikogust otse valimiskokku pääsev Kallas ning valimiskogus lisanduv Kaljurand on mõlemad Reformierakonna kandidaadid. Kas oravapartei sooritab siiski mingeid trikke, et vältida tekkivat vastasseisu, mis annaks šansi kellelegi kolmandale? Sotsidele ja Eiki Nestorile?

Me näeme mängu ja lehmakauplemist. Olgu, võime seda ka viisakalt poliitilisteks kokkulepeteks nimetada. Aga mida konkreetsemaid piirjooni need omandavad, seda selgem on ka küsimus: mis on nende taga? Kas neid tehakse parema Eesti huvides või pelgalt omaenese parema ninaesise nimel – mõõdetagu viimast siis mõjukates positsioonides või lausa rahas? Lõpuvile pole veel kõlanud.

Seotud lood
15.08.2016 17.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto