Sisukord
Eesti
Postimees
16.08.2016
Eesti Mälumäng Autovaraste jõuku kuulunud leedukad jäid kohtus süüdi Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tallinna tuleb uus trammipeatus Kanuti Virtuaaltutvus Eestiga kuni miljoni euro eest Risti-rästi läbi kogu Venemaa (3) Eesti lühiuudised Aas: elanike arvu alampiiri nõudest paremat kriteeriumi pole (1) Tartu teadlased lõid kümmekond Zika-vastase vaktsiini kandidaati Riik ja ettevõtjad toetavad Eesti noorte õpinguid tippülikoolides Kallas versus Reps, aga tulemuseta (9) Keda erakonnad eelistavad? Majandus Suurpangad jäävad uue laenuinfo süsteemi suhtes äraootavaks Majanduse lühiuudised Leedu piimatööstused hingavad konkurentidele kuklasse Välismaa Burkiinipildid viisid harpuunide ja kirvestega varustatud sõdalasteni Boko Haram näitas röövitud koolitüdrukuid Välismaa lühiuudised Arvamus Kaire Uusen: maailmast leiaks veel miljon eestlast (44) Mart Raudsaar: pime teler, vaikne muusika* Juhtkiri: presidendi-show ja ununev Eesti asi (4) Taavi Minnik: rohkem demokraatiat (6) Lugejate kirjad: Tubli, Leedo! ja Meenutusi Norilskist Postimees 1929. aastal: ilustav nõukogude propaganda (1) Claudia Vihma, Aivar Voog: miks eestlased eluga rahul on? (17) Sport Olümpiablogi: Rios on ka nupu vajutamiseks inimene tööle võetud Olümpiakillud: Klišina tuleb starti, Murray kaitses tiitlit Piltuudis: Killing, Jämsä ja Endrekson jõudsid koju Rasmus Mägi: agarus muutub mõnikord ogaruseks Maailma tugevaima mehe selgitamise suures mängus ka eestlane Rio korralagedus paneb Jõgevamaa metsaülemast tippkohtuniku ainult muigama Wayde van Niekerki 43 uskumatut sekundit Usain Bolti teekond surematuse poole Laanmäe läheb needust murdma Maicel Uibo: olen elu vormis, aeg teha tulemus (4) Tarbija Kas internet paneb Y-generatsiooni vähem seksima? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartu teadlased lõid kümmekond Zika-vastase vaktsiini kandidaati

2 min lugemist
Pilt on illustreeriv. Zika vaktsiini väljatöötamisega tegeletakse kõikjal maailmas. FOTO: SCOTT OLSON/AFP

Selle aasta veebruaris said Tartu Ülikooli teadlased rektori reservfondist ja tehnoloogiainstituudist 60 000 eurot, et hakata looma Zika viiruse vastase vaktsiini kanditaate – praeguseks on valmis või valmimas juba kümme vaktsiinikandidaati.

Tellijale Tellijale

Kui rahastus saadi, polnud Maarjamõisa viroloogialaborites veel Zika viirust ning seda isegi ei kavatsetud osta. Tartu Ülikooli rakendusviroloogia professori Andres Meritsa sõnul otsustati viirus ise teha, kuna nii oli lihtsam ja odavam. Viroloogialaborisse telliti Zika genoomi jupid ja sellest pandi kokku sünteetilised viiruse variandid.

«Tegelikult me puterdasime ka, sest tahtsime seda teha väga kiiresti ja hästi,» rääkis  professor Merits portaalile Novaator. «Sünteetilise viiruse tegemiseks peab aga teadma selle täpset geneetilist järjestust – tollel ajal oli meil teada sellest 99 protsenti, aga üht protsenti, täpsemalt genoomi otsi, veel ei olnud. Me pidime oletama, millised on 15 esimest nukleotiidi, ja siin oletasime õigesti. Seejärel pidime oletama, millised on viimased 100 nukleotiidi, ja see läks meil esialgu mööda: õige järjestuse ilmumise järel pidime selles osas tegema kuus parandust.»

15.08.2016 17.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto