Sisukord
Arvamus
Postimees
17.08.2016
Eesti Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Riigi õigusabi muutub kättesaadavamaks Kiltsis maandus esimene riigipiire ületanud droon Vanemad karistasid last autost väljaviskamisega (25) Piirangute kaotamine eeldab uute seakatkujuhtude puudumist Oliver Kruuda peeti maksukuriteos kahtlustatavana kinni (1) Kontoritöötajad tekitasid relvabuumi (2) Tillukesest Pisisaarest hiigelsuurde Bangkokki Eesti riigi taassünni päevast Paju lahinguväljale Mälumäng Õunaraksus käinud karu jäi fotograafile vahele Juba kolm päeva vaikust – TV3 väldib vastamist (1) Geenidopinguga üritatakse petmist varjata Majandus Kastein: minu lahkumine pole seotud Saku kehvade tulemustega (1) Ratsa rikkaks? Vaevalt küll Välismaa Putini ustav teener Anton Vaino lahkab universumi saladusi (4) Uurijate raske tee peavoolu Kampaaniameistri kahtlane minevik vähendab Trumpi võimalusi Rootsi välispoliitika ajab türklased marru (1) Trumpi leer sõbrustab Venemaaga Arvamus David Satter: nii Clintoni kui ka Trumpi võit oleks USA jaoks ühtviisi katastroof (7) Indrek Ibrus: EAS – impordi toetaja? Eva-Lotta Kivi: kes on parim festivalikorraldaja? Juhtkiri: relvastuv Eesti (3) Lugejate kirjad: presidendist, ajakirjandusest, Eesti asjast ja vabadusest Postimees 1993. aastal: keskfraktsioon ähvardab Indrek Kannikut vangimajaga Andres Kraas: uued tööstuspargid Ida-Virus – nagu surnud sea nuumamine (1) Sport Viimasel hetkel olümpiale saanud venelased eestlaste teel ees, hoiatusi ka ei anta Olümpiakillud: noor brasiillane üllatas Lavillenie'd, taevast lendas alla kaamera Peep Pahv: tants või tulemus? (25) Väärikalt kaotanud Nabi seisab teelahkmel Meeleheitlik viskumine ihaldatud kulla järele (1) Venelaste vastuolulised võidud poksiringis külvavad skandaale Alaska tipust Argentina lõunatipuni: vabatahtlikust võimlemisveterani seiklusrikas elutee Korvpalliturniiril püsib jätkuvalt õhus üks suur küsimus Terve elu sõbrad ja nüüd koos olümpial Tarbija Piimajoogid üllatavad oma suure suhkrusisaldusega Tartu Lõuna prefektuur saab mitukümmend uut autot Kooliaasta algus läheneb, tänavaremont kogub hoogu Maakool kasvab põgenike varal (1) Turumüüjad ei taha pidupäeval tööd teha Heljo Pikhof: muidumängudeks pole meil praegu aega (3) Märt Meesak: Reformierakond on hiljaks jäänud Kodutute kodu kaob visalt võõralt õuelt Raamatukogu ees valmib nägus väljak Vanemuine elab uue lavatehnika ootuses Varnja rahvas käib muuseumis vett võtmas, ukselink kaasas Kaptenipagunid sugu ei küsi (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Märt Meesak: Reformierakond on hiljaks jäänud

2 min lugemist
Märt Meesak FOTO: TPM

Reformierakonna kakskümmend aastat vastuseisu haldusreformile on muutunud suureks toeks ja ambitsioonikaks eestkõneks reformile, mis muudab tegelikult ainult omavalitsusüksuste piire. Sama sisu oli ju haldusreformil varemgi. Reformierakond räägib oma suurest saavutusest ning opositsiooni pahatahtlikust venitamisest, kuigi on pidurit tõmmanud kogu oma valitsemisaja.

Samas on reformiseadusega endiselt lahendamata omavalitsuste rahastamine. Tasandusfondist jagatakse küll maapiirkondadele raha, kuid see on vaid kümnendik rahast. Vaja on kohe, koos liitumisega, rakendada regionaalset aspekti arvestav mudel.

Soovime, et elu on igas Eestimaa otsas, ning tõsiasi on, et linnastunud ja hajaasustuse aladel on tuntavad erinevused. Seega on vaja ka erinevat rahastamise alust, arvestada tuleb hajaasustuste kulukama majandamisega. Maaelu on peetud rikaste inimeste luksuseks. Valitsuse töö oleks seda muuta.

Riigihalduse minister väitis Tartumaa omavalitsusjuhtidega kohtudes kindlalt, et omavalitsuste tulubaas on kriisieelse ajaga juba kasvanud enam kui 500 miljoni euro võrra ning tulumaksu osa taastamine omavalitsustele kriisieelsele tasemele ei ole enam põhjendatud.

Selline väide on silmakirjalik. Miks loeb valitsus omavalitsuste tulubaasi just nii, nagu temale kasulik on? Ministri jutust tuli välja, et riik hakkab kohe-kohe jagama toetusi huviharidusele ning rakendub veelgi uusi toetusi, mida valdadele ja linnadele lahkelt ülevalt alla jagada. Siinjuures aga unustab minister ära, et valitsused on ise varem selle raha kriisiajal omavalitsustelt tulumaksu osa vähendamisega ära võtnud, seda nüüd lahkesti suurte sõnade saatel laiali jagama hakataksegi.

Selline pigem tsentraliseeritud rahastamine ei ole õigustatud. Miks ei taastata varem omavalitsustele laekunud tulumaksumäära, et omavalitsus ise otsustaks, kuhu raha vaja on. Nüüd jagatakse omavalitsustelt varem ära võetud osa keskvalitsuses laiali, kiideldakse sellega ning näidatakse omavalitsustele näpuga, et saate ju juurde.

Reformierakond ei ole tahtnud kunagi maksuküsimusi üle vaadata, ka seekord. Tegelikult tuleb kaaluda ettevõtluse võimekuse parandamist maapiirkondades, rakendades seal tulumaksu või sotsiaalmaksu erinevusi võrdluses Tallinna või Harjumaaga. Piiri tuleb joonistada mitte piki maakonna, vaid rikkust näitavat piiri. Ei ole ka Harjumaa vallad ülejäänud Eestist ühtmoodi rikkamad.

Ei imesta, kui järgmiste valimiste eel tuleb Reformierakond välja ühiskonnas selleks ajaks juba tugevat kandepinda leidnud maksumuudatuste reformiga nii, et just nemad on taas kord ambitsioonikad ja teised pahatahtlikult ei taha nende suure ideega kaasa tulla. Olgugi et nad ise on maksureformi ja selle teemalist debatti nüüd juba pea 15 aastat vältinud.

Seotud lood
    16.08.2016 18.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto