Postimees 1933. aastal: «Viisaastak» neegritele

Paul Robeson FOTO: Wikipedia.org

Kuulus laulja, neeger Paul Robeson, kes jõudis tagasi Inglismaale oma Ameerika sõidust, kus ta esines ooperi «Keiser John» filmimisel, jutustas ajakirjanikkudele Ameerika neegri iseteadvusest ja tema võitlusest üheõigusluse eest mõndagi huvitavat.

Paul Robeson on valmis välja kuulutama kas või «neegrite viisaastaku» ja 1938. a. lõpuks nõutama neegritele üheõigusluse neis tugeva rahvustunde äratamise teel, niivõrd on teda haaranud neegri praegune seisukord Ameerikas.

«Praegusaja ameeriklane on kõige madalama tsivilisatsiooni astme esindaja,» seletab Robeson. «Ma ei kavatse võidelda tema eelarvamistega – asi ei ole seda väärt. Minu eesmärk on – sundida Ameerika neegrit ennast uskuma oma jõusse. Praegu on kõik Ameerika neegrid järelaimamise hulluses,  nad tahavad kõiges olla nagu ameeriklased. Seepärast tahaksin viia nad välja sellest praegusaja Egiptusest – nende eelarvamiste orjusest. Tahan teha neile selgeks, et neegri rass oma kultuuri ja traditsioonide poolest seisab hoopis kõrgemal ameeriklaste omast, ega ei vaja nende eeskuju.

Olin Ameerikas, kui Haitist tuli kogu maailma läbistanud teade, et keegi neeger on saanud mürgituse ja muutunud valgeks. Ma ei mäleta, et oleksin kunagi näinud sellist ärevust, kui see, mida sünnitas see teade Ameerika neegrite keskel. Olen kindel, et kui neil oleks olnud teada selle mürgi täpne koosseis, mis nende suguharu liikme muutis valgeks, siis oleks viimane kui neeger püüdnud saada valgeks, kas või suures hädaohus oma elule.

Võitlen just selle meeleolu vastu loengute, laulu, neegrifilmide jne. teel ja loodan lõpuks viia oma suguvendi arusaamisele, et on ekslik häbeneda oma naha värvi, kuid on vaja arendada oma kultuuri, rippumatust valgetest, see viib välja senisest ummikust.»

18.08.1933

Seotud lood
    17.08.2016 19.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto