Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (45) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1933. aastal: «Viisaastak» neegritele

1 min lugemist
Paul Robeson FOTO: Wikipedia.org

Kuulus laulja, neeger Paul Robeson, kes jõudis tagasi Inglismaale oma Ameerika sõidust, kus ta esines ooperi «Keiser John» filmimisel, jutustas ajakirjanikkudele Ameerika neegri iseteadvusest ja tema võitlusest üheõigusluse eest mõndagi huvitavat.

Paul Robeson on valmis välja kuulutama kas või «neegrite viisaastaku» ja 1938. a. lõpuks nõutama neegritele üheõigusluse neis tugeva rahvustunde äratamise teel, niivõrd on teda haaranud neegri praegune seisukord Ameerikas.

«Praegusaja ameeriklane on kõige madalama tsivilisatsiooni astme esindaja,» seletab Robeson. «Ma ei kavatse võidelda tema eelarvamistega – asi ei ole seda väärt. Minu eesmärk on – sundida Ameerika neegrit ennast uskuma oma jõusse. Praegu on kõik Ameerika neegrid järelaimamise hulluses,  nad tahavad kõiges olla nagu ameeriklased. Seepärast tahaksin viia nad välja sellest praegusaja Egiptusest – nende eelarvamiste orjusest. Tahan teha neile selgeks, et neegri rass oma kultuuri ja traditsioonide poolest seisab hoopis kõrgemal ameeriklaste omast, ega ei vaja nende eeskuju.

Olin Ameerikas, kui Haitist tuli kogu maailma läbistanud teade, et keegi neeger on saanud mürgituse ja muutunud valgeks. Ma ei mäleta, et oleksin kunagi näinud sellist ärevust, kui see, mida sünnitas see teade Ameerika neegrite keskel. Olen kindel, et kui neil oleks olnud teada selle mürgi täpne koosseis, mis nende suguharu liikme muutis valgeks, siis oleks viimane kui neeger püüdnud saada valgeks, kas või suures hädaohus oma elule.

Võitlen just selle meeleolu vastu loengute, laulu, neegrifilmide jne. teel ja loodan lõpuks viia oma suguvendi arusaamisele, et on ekslik häbeneda oma naha värvi, kuid on vaja arendada oma kultuuri, rippumatust valgetest, see viib välja senisest ummikust.»

18.08.1933

Seotud lood
    15.02.2020 17.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto