Sisukord
AK
Tänane leht
27.08.2016
Eesti Mälumäng Pretsedent: kohus «surnu» üle (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Dora saadeti Siberisse Tagakülg Eesti lühiuudised Sester nõuab Ossinovskilt haigekassa eelarve taskaalustamist Esikülg 27. august Linnahalli võivad ees oodata paremad päevad Praamide uus piletisüsteem kontrollib autonumbreid ise (1) Majandus Taani õnneuurija: majandusest hoolimata on õnnelikkust taotleda alati võimalik (24) Välismaa Päikese naabertähelt avastati lähim Maa tüüpi planeet (1) Kolumbiat pool sajandit piinanud verine konflikt on lõppemas Korraarmastaja Merkel (5) Merkeli autokolonn langes Prahas rünnaku ohvriks Arvamus Postimees 1931. aastal: kaotud palit! Palutakse tuua kõrtsi. Raul Rebane: seisukoht Eesti taasiseseisvumise ja 20. augusti tähenduse asjus (9) Juhtkiri: kuidas teha õnnelikku riiki (1) Taani õnneuurija: majandusest hoolimata on õnnelikkust taotleda alati võimalik (24) Rossi ränk põrumine (2) Kristiina Ross: eesti keele piiblipilk (2) Põhjamaise näoga baltlane Pehme lemmik taas pildil (2) Päeva karikatuur: tasuta kilekott metsas Jaak Jõerüüt: ametnik, ole inimene, mitte masin! (6) Cätriin Vuks: kilekott või kohuke (5) Kultuur Lõpmatuse lõõskavad miraažid Ajaga võidu kasvanud Metakirjanik Arno Oja vahefiniš Nädala plaat. Drake’i motiiv ja meloodia Snoop Doggi mõrvamüsteerium Siis, kui Eestis oli kõige rohkem rattaid maailmas ühe elaniku kohta Sport Halliku kümme kolmest, kuid vanad mured jäid Meeskonna sümboli vaikne taandumine (1) Kihlveokurat tegutseb taas, süüdlased veel teadmata Andrei Ojamets tagasi Tartus, Järvamaa jahib Laimons Raudseppa AK Taani õnneuurija: majandusest hoolimata on õnnelikkust taotleda alati võimalik (24) Lõpmatuse lõõskavad miraažid Ajaga võidu kasvanud Ants Laaneots: võõrväed Eestis 1990–1994 – aeg, kui meile pakuti siiajäämise eest lennukeid (7) Peeter Langovits: hüvasti, Lenin! Metakirjanik Arno Oja vahefiniš Nädala plaat. Drake’i motiiv ja meloodia Kristiina Ross: eesti keele piiblipilk (2) Valitsus otsib Pokemone Teeme rahval tuju paremaks Jaak Jõerüüt: ametnik, ole inimene, mitte masin! (6) Snoop Doggi mõrvamüsteerium Siis, kui Eestis oli kõige rohkem rattaid maailmas ühe elaniku kohta Arter Suured väikesed rõõmud Kuidas mõjuvad helid Sama diip nagu small-talk Autolugu: Ford Edge. Suur vaikus Rain Rosimannus – tavaline Pokémon (7) Sõiduproov: Hyundai Santa Fe Eesti kõmulisimad ja kalleimad lahutused (1) Linna saabus tivoli! Jalgrattal Tallinnast Tartusse – ja veel väikese ringiga Kurgid kahe tunniga Mediteerida võib ka tantsides Eheda Itaalia jäätise pesa Tallinnas Lauri Leesi: suhelge rohkem noorte ja koertega Lendavad hobused Veini, kreemi ja piisake punki Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovits: hüvasti, Lenin!

2 min lugemist
Lenini demonteerimine 1991 FOTO: Peeter Langovits

Hommikul oli toimetuses juttu, et Lenini kuju kompartei peahoone ees võidakse keskpäeval maha võtta, kuid võimalike intsidentide ärahoidmiseks hoiti täpset aega saladuses.

Linnavolikogu otsus sobimatute mälestussammaste kõrvaldamise kohta oli juba varem langetatud, kuid linnavalitsus tegi otsuse vahetult enne aktsiooni algust. 23. augustil 1991 hakati Tallinna linnapea Hardo Aasmäe korraldusel kell 16 EKP KK maja juures tegutsema. Kohale jõudsid kraana ja kallur, igaks juhuks toodi maja juurde soovimatute vahejuhtumite ärahoidmiseks mitu politseiautot ja soomuk siseväelastega.

Kui info toimetusse jõudis, oli mul kiirstart, kuid Lenini puiesteele oli juba tekkinud liiklusummik. Autoaknast nägin, et trossid olid juba kinnitatud ümber pronkskuju ja kraana alustas selle tõstmist. Lähenesin autode vahelt jooksujalu, tee peal pildistades. Sündmuskohale jõudes heitis parajasti rippuv esikommunist viimase pilgu parteimajale.

Tasapisi võttis kuju horisontaalasendi ja siis selgus arvukatele uudistajatele, et 1950. aastal Leningradis pronksi valatud Lenin oli seest tegelikult õõnes. Koos töötegijatega sebisid ümber Lenini ka kaameramehed. Uudistajate seas lehvitati sinimustvalget lippu ning tehti koos lahkunuga või alles jäänud tühja postamendi jalamil pilte. Kõnesid ei peetud ja ausammas viidi kiiresti minema. Kraana tõstis ta jalad ees KAMAZi kalluri kasti, keegi viskas lahkunule kallurikasti järele veel lillekimbu. Seejärel lahkus ka EKP KK maja ees seisnud soomuk.

Lenini ausammas viidi Kultuurimälestiste Kaitse Inspektsiooni lattu hoiule. Sinna, kus truud leninlased Kalinin ja Kingissepp juba ees ootasid. Kuju ei lõhutud ja arvati, et kunagi tuleb aeg eksponeerida neid ajaloomuuseumis.

Rahvas nii kiiresti, kui lahkus Lenin, laiali ei läinud. Elavalt meenutati toimunut. Jäädvustasin tühjaks jäänud postamendi jalamil noorukid, kes seal rahulikult pitsat sõid. Veel mingi aja võis lugeda eesti- ja venekeelset teksti ausamba alusel: «Nõukogude võim on tee sotsialismile, mille on avastanud töörahvahulgad, ja sellepärast õige ja sellepärast võitmatu. LENIN»

See päev oli Eesti ajaloos sündmusterohke. Valitsus tegi kiireloomulisi otsuseid. Muuhulgas keelustati Eestis NLKP-meelse EKP osa tegevus. Korraldati mitmeid rahvakogunemisi. Koos oldi teletorni juures ja traditsiooniliselt MRP aastapäeval Hirvepargis. Õhtu eel toimus raadio- ja telemaja juures miiting. Seal süüdati lõke ja avaldati tänu neile, kes kaitsesid strateegilisi objekte.

Seotud lood
26.08.2016 29.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto