Sisukord
Arvamus
Postimees
19.08.2016
Eesti Kastein vallandati armusuhte tõttu (17) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Kogu Eesti pidutseb Horoskoop Noored, kes ei oska hääldada «ENSV» (1) Marssal Jazov jõudis ainsana lugupidamise ära oodata (1) Kuidas on läinud NSV Liidu endistel vabariikidel Haigekassa on 33 miljoniga kahjumis (20) Ärevad päevad: mis juhtus 25 aastat tagasi (1) Mis on 25 aastat hiljem esimene asi, mis 1991. aastale mõeldes meelde tuleb? (1) Peamine, et õnnestus vältida kodusõda nagu Jugoslaavias Välismaa Välismaa lühiuudised 19.08 Hispaania jõudis koalitsioonikõnelusteni Poolakaid ärritab natside surmalaagrite kaelamäärimine Arvamus Rein Veidemann: kuniks mälu, seniks elu (6) Ellemann-Jensen taasiseseisvumisest: Eestil on uskumatult vedanud (1) Kuidas on läinud NSV Liidu endistel vabariikidel Juhtkiri: jalad kõhu alt välja, minister Ossinovski Ivar Raig: Eesti taasiseseisvus võideti Moskvas (9) Olev Remsu: kes oli Gorbatšov? Paradoks paradoksi järel (4) Päeva karikatuur: nõukogude okupatsioonist üha kaugemale Erkki Bahovski: iseseisvuse taastamine andis kogemuse, mida läänes paljudel pole (3) Sport Eestlased Rios Õnnelik Balta – terve ja maailma hüppajate eliidis (2) Suur lootus, suur hirm ja suur võimalus ajalugu teha Odaviskajatel jäi eesmärk saavutamata Jõhkrad päevad tõid Mägile Rios rahuldustunde Proffide murevaba olümpia, ülejäänud muretsevad raha pärast Mariel Gregor: Rio pisarad (2) Mäe treener: tema aeg veel tuleb Arter Põgenemine Lätti Suvelõpu sumisejad Kuidas Nõukogude Liidu lagunemine meid peenraorjusest päästis Valgeranna ajakapsel Olümpiaturisti elu võlu ja valu Rios Tants, trall ja kakelung Karvapallid vallutavad maailma Soovitusi lähipäeviks Moehullused aastast 1991 Kes oli kauneim kogu maal aastal 1991? Kunstnik Enn Põldroosi suured hetked Kolm päeva augustis (1) Vabariigi eel: 24 tundi kiluvõileibu Vabadus ähvardas tappa spordihuvi Miljonite unistuste auto (2) Tartu Piirissaar: ööd on siin mustad ja võsast kostab ulgumist Jõgeva rahval on vesi ahjus, täpsemalt suitsuahjus Ants Laaneotsa unetu öö lennuväe staabis Rulluisutajad vallutavad nädalavahetusel Raadi Maavanemal läks hommikul mõte küüditamisele Abilinnapea ärkas suvilas hirmsa mürina peale Linnavolikogu arutas ka musta stsenaariumi Vabadusesõnum võõral maal võõras keeles Nuustakule koguneb laskesuusaeliit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ellemann-Jensen taasiseseisvumisest: Eestil on uskumatult vedanud

7 min lugemist
Taani endine välisminister Uffe Ellemann-Jensen. FOTO: JENS NOERGAARD LARSEN /SCANPIX

Aastal 1991 oli Taani üks esimesi, kes taastas diplomaatilised suhted kolme Balti riigiga. Toonane Taani välisminister Uffe Ellemann-Jensen räägib intervjuus Marti Aavikule nii selle protsessi tagamaadest kui ka sellest, mis toimus augustiputši ärevatel päevadel lääne poliitilistes ringkondades.

Tellijale Tellijale

Aastatel 1982–1993 välisministriks olnud Uffe Ellemann-Jensen on Taani ajalukku läinud jõulise välis- ja kaitsepoliitika kujundajana, kes ka 1990.–1991. aastal võrdlemisi keerulistes oludes ei kartnud initsiatiivi haarata.

-Milline oli teie olukorraanalüüs Moskva putši ajal?

Esmalt segadus ja seejärel olime mõnevõrra hirmul. Pärast kolmapäeva (20.08.1991) sai selgeks, et riigipööre polnud õnnestunud. Hakkasime otsima võimalusi ja see (diplomaatiliste suhete taastamiseks Eestiga – toim) avanes laupäeval (23.08).

Juba 11. märtsil olin sõlminud Lennart Meriga Eesti ja Taani koostööprotokolli. Kõige tähtsam oli esiteks, et meie Eesti Vabariigi tunnustamine aastast 1921 kehtib, me polnud kunagi tunnustanud Eesti kuulumist Nõukogude Liitu. Teiseks, et taastame diplomaatilised suhted niipea kui võimalik.

Kui putš oli läbi kukkunud, oli küsimus, millal saab deklareerida, et Eesti täidab diplomaatiliste suhete taastamise eeltingimusi. Olime ühenduses teie välisministeeriumiga. Meil oli loodud suhtluskanal – see oli Lennart Meri briljantne idee – Soome mobiilivõrgu kaudu. Meri oli Taanist ostnud vana Dancalli telefoni ja lasknud Pika Hermanni torni antenni panna. Seega saime rääkida, ilma et Moskva oleks meid pealt kuulanud. Laupäeval öeldi Tallinnast, et Eesti on sisse seadnud piirikontrolli. Mina ütlesin, et seega taastame ka diplomaatilised suhted. Otsustasime ja teatasime sellest ametlikult laupäeva õhtul.

Allkirjad said antud esmaspäeva õhtul, kui Meri tuli Kopenhaagenisse koos Janis Jurkansiga Lätist ja Algirdas Saudargasega Leedust. Meie kuninganna võttis nad vastu. Meil olid kohtumised. See oli suurepärane õhtu.

-Kas teil oli Lennart Meri või teiste eestlastega kontakte ka närvilistel putšipäevadel (19.–21.08)?

18.08.2016 22.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto