Sisukord
Arvamus
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (3) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (1) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (29) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (3) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (5) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (1) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Ellemann-Jensen taasiseseisvumisest: Eestil on uskumatult vedanud

7 min lugemist
Taani endine välisminister Uffe Ellemann-Jensen. FOTO: JENS NOERGAARD LARSEN /SCANPIX

Aastal 1991 oli Taani üks esimesi, kes taastas diplomaatilised suhted kolme Balti riigiga. Toonane Taani välisminister Uffe Ellemann-Jensen räägib intervjuus Marti Aavikule nii selle protsessi tagamaadest kui ka sellest, mis toimus augustiputši ärevatel päevadel lääne poliitilistes ringkondades.

Tellijale

Aastatel 1982–1993 välisministriks olnud Uffe Ellemann-Jensen on Taani ajalukku läinud jõulise välis- ja kaitsepoliitika kujundajana, kes ka 1990.–1991. aastal võrdlemisi keerulistes oludes ei kartnud initsiatiivi haarata.

-Milline oli teie olukorraanalüüs Moskva putši ajal?

Esmalt segadus ja seejärel olime mõnevõrra hirmul. Pärast kolmapäeva (20.08.1991) sai selgeks, et riigipööre polnud õnnestunud. Hakkasime otsima võimalusi ja see (diplomaatiliste suhete taastamiseks Eestiga – toim) avanes laupäeval (23.08).

Juba 11. märtsil olin sõlminud Lennart Meriga Eesti ja Taani koostööprotokolli. Kõige tähtsam oli esiteks, et meie Eesti Vabariigi tunnustamine aastast 1921 kehtib, me polnud kunagi tunnustanud Eesti kuulumist Nõukogude Liitu. Teiseks, et taastame diplomaatilised suhted niipea kui võimalik.

Kui putš oli läbi kukkunud, oli küsimus, millal saab deklareerida, et Eesti täidab diplomaatiliste suhete taastamise eeltingimusi. Olime ühenduses teie välisministeeriumiga. Meil oli loodud suhtluskanal – see oli Lennart Meri briljantne idee – Soome mobiilivõrgu kaudu. Meri oli Taanist ostnud vana Dancalli telefoni ja lasknud Pika Hermanni torni antenni panna. Seega saime rääkida, ilma et Moskva oleks meid pealt kuulanud. Laupäeval öeldi Tallinnast, et Eesti on sisse seadnud piirikontrolli. Mina ütlesin, et seega taastame ka diplomaatilised suhted. Otsustasime ja teatasime sellest ametlikult laupäeva õhtul.

Allkirjad said antud esmaspäeva õhtul, kui Meri tuli Kopenhaagenisse koos Janis Jurkansiga Lätist ja Algirdas Saudargasega Leedust. Meie kuninganna võttis nad vastu. Meil olid kohtumised. See oli suurepärane õhtu.

-Kas teil oli Lennart Meri või teiste eestlastega kontakte ka närvilistel putšipäevadel (19.–21.08)?

20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto