Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.08.2016
Eesti Mälumäng Vorkuta pakub teise võimaluse eestlaste mälestuse hoidmiseks (1) Palju õnne Male Raskes joobes bussijuht oli varemgi purjuspäi rooli keeranud Dilbert Horoskoop Haiguste ravi tekitab ministrite seas erimeelsusi (2) Maastur sõitis pargitud autole otsa Eesti lühiuudised Ilves võõrustas viimast korda Kadriorus külalisi Majandus Raul Eamets: majandusel on läinud hästi, aga praegu tammume paigal Raivo Vare asemel saab Eesti Raudtee nõukogu liikmeks Priit Rohumaa Tere pankrot sobiks pankadele ja ülevõtjatele 25 aastat edulugu, aga ikka Soomest kõvasti maas (2) Välismaa KOHALIK VAADE: Bulgaariat väisavad ohtlikud uued külalised Saksamaa hakkab kodanikke ärgitama toitu ja vett varuma Välismaa lühiuudised Kurdi pulm muutus Türgis veresaunaks Merkelit ootab ees kurnav sügis (5) Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: rahvas valis presidenti President Ilves: Eesti pole maine paradiis ega ka parima elukeskkonnaga riik maailmas. Veel mitte (4) Mammi riigikogulastele: lõpetage molutamine, hakake tööle! (7) Marti Aavik: mõjuagendid või lihtsalt nõrganärvilised? (4) Juhtkiri: olümpialiikumise tupik Kultuur Põrgupõhja jakuudi silme läbi Sport Medalimehed, tipud, kustunud lootused ja põrumised (9) Rio olümpiamängude kangelased Fosti ja Nurme: palvetamine, kokkukukkumine ja nauding maratonist Kõige kallim kuld! Küsimärgid kümnevõistluse tulevase tippmehe kohal Tarbija Spordiriided jäägu lihtsaks, tähtsaimad on jalanõud Tartu Bambona lao hävitas korstnast lennanud säde Eestlased jätsid rullimaratonil võidu koju Valgamaa vanaema suur mure: kuidas viis lapselast kooli alguseks kodulinna Tartusse saada? (1) Miks Tartu tänavailt üles võetud vana kivisillutis minema visatakse? Pidu palaval Piirissaarel sibula ja spordiga Mõisniku jonn sünnitas Jõgeva linna Ratturite pidupäevasõit lõppes ränkraske tõusuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: rahvas valis presidenti

2 min lugemist
California ülikooli professor Rein Taagepera asus tööle 1992.a. suvel Tartu Ülikooli sotsiaalteaduskonna dekaanina. Reaalse demokraatiakogemusega kandidaadina kaasati ta valimiskarusellile lausa kolme sloganiga - «Uus aeg vajab uusi inimesi! », «Sinu saatus on meie mure! » ja «Eesti Ühtsuse President». FOTO: Peeter Langovits

Rahvas on vaid korra Eesti Vabariigile presidenti valinud, tehes seda samaaegselt 20. septembril 1992 toimunud Riigikogu valimistega. See oli erandlik ja valituks saamiseks piisas üle 50% valimas käinute häältest. 

Presidendivalimised kuulutati välja 9.juulil ning kampaania võttis kiiresti tuurid üles. Valimisliit «Kindel kodu» seadis üles Arnold Rüütli kandidatuuri, Valimisliit Isamaa Lennart Meri, ERSP soosik oli Lagle Parek ning Rahvarinne pidas vääriliseks Rein Taageperat. Lisaks Jaks Lankots ja Uno Ruus  üksiküritajatena.

Lagle Parek. Foto: FOTO: Peeter Langovits

Riigikogu valimispropagandaga koos koguti ka allkirju presidendiks pretendeerijate toetuseks. Kandideerimiseks oli vaja koguda 10000 hääleõigusliku Eesti Vabariigi kodaniku toetusallkirja ning esitada need valimiskomisjonile 11. augustiks. Vajaliku toetuse said Rüütel, Meri, Parek ja Taagepera ja 20.augustiks kinnitas valimiskomisjon ametlikult nad presidendi kandidaatideks. Jälgisin kaameraga toimuvat Tallinnas.

FOTO: Peeter Langovits
FOTO: Peeter Langovits

Igal ühendusel olid omad tunnuslaused, millega hääli püüdma asuti. Arnold Rüütel  -«Eesti suudab!». Ta kohtus rahvaga Sakala keskuses. Lagle Parek – «Eesti tuleb tagasi! ». Üritused vanalinnas, 23.augustil Raekoja platsil ja Hirvepargis, Lennart Meri – «Plats puhtaks! ». Osales konverentsidel Viru hotelli konverentsisaalis ja Linnahallis.

Rein Taagepera loomaaias. Foto: FOTO: Peeter Langovits

California ülikooli professor Rein Taagepera asus tööle 1992. aasta suvel Tartu Ülikooli sotsiaalteaduskonna dekaanina. Reaalse demokraatiakogemusega kandidaadina kaasati ta valimiskarusellile lausa kolme sloganiga: «Uus aeg vajab uusi inimesi!», «Sinu saatus on meie mure!» ja «Eesti Ühtsuse President». Teda võis näha  üritustel Raekoja platsil, linnaosades, turgudel ja ka Tallinna Loomaaias.

Rein Taagepera. Foto: FOTO: Peeter Langovits

Rahvahääletus ei andnud veel Eestile presidenti: Arnold Rüütel  kogus  41, 77% häältest, Lennart Meri 29,51%, Rein Taagepera 23,39% ja Lagle Parek 4,23%. Kuna keegi vajalikku 50% künnist ei ületanud, läks põhiseaduse järgi valimine Riigikogusse, kus seati üles 2 enim hääli saanut.

1992. aasta valimisplakatid Tallinnas. Foto: FOTO: Peeter Langovits

Riigikogus kogus Lennart Meri 59 ja Arnold Rüütel 31 häält. Siis veel polnud 2/3 hääle kogumise nõuet. Valimiskomisjon luges kehtetuks 11 valimissedelit ja kuulutas valituks Eesti Vabariigi Presidendiks Lennart Meri. Kuigi rahvas eelistas Rüütlit, sai parlamentaarse riigi Presidendiks Riigikogu valikuga Meri.

FOTO: Peeter Langovits
Seotud lood
19.08.2016 23.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto