Sisukord
Maitsemeel
Postimees
27.08.2016
Eesti Mälumäng Pretsedent: kohus «surnu» üle (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Dora saadeti Siberisse Tagakülg Eesti lühiuudised Sester nõuab Ossinovskilt haigekassa eelarve taskaalustamist Esikülg 27. august Linnahalli võivad ees oodata paremad päevad Praamide uus piletisüsteem kontrollib autonumbreid ise (1) Majandus Taani õnneuurija: majandusest hoolimata on õnnelikkust taotleda alati võimalik (24) Välismaa Päikese naabertähelt avastati lähim Maa tüüpi planeet (1) Kolumbiat pool sajandit piinanud verine konflikt on lõppemas Korraarmastaja Merkel (5) Merkeli autokolonn langes Prahas rünnaku ohvriks Arvamus Postimees 1931. aastal: kaotud palit! Palutakse tuua kõrtsi. Raul Rebane: seisukoht Eesti taasiseseisvumise ja 20. augusti tähenduse asjus (9) Juhtkiri: kuidas teha õnnelikku riiki (1) Taani õnneuurija: majandusest hoolimata on õnnelikkust taotleda alati võimalik (24) Rossi ränk põrumine (2) Kristiina Ross: eesti keele piiblipilk (2) Põhjamaise näoga baltlane Pehme lemmik taas pildil (2) Päeva karikatuur: tasuta kilekott metsas Jaak Jõerüüt: ametnik, ole inimene, mitte masin! (6) Cätriin Vuks: kilekott või kohuke (5) Kultuur Lõpmatuse lõõskavad miraažid Ajaga võidu kasvanud Metakirjanik Arno Oja vahefiniš Nädala plaat. Drake’i motiiv ja meloodia Snoop Doggi mõrvamüsteerium Siis, kui Eestis oli kõige rohkem rattaid maailmas ühe elaniku kohta Sport Halliku kümme kolmest, kuid vanad mured jäid Meeskonna sümboli vaikne taandumine (1) Kihlveokurat tegutseb taas, süüdlased veel teadmata Andrei Ojamets tagasi Tartus, Järvamaa jahib Laimons Raudseppa AK Taani õnneuurija: majandusest hoolimata on õnnelikkust taotleda alati võimalik (24) Lõpmatuse lõõskavad miraažid Ajaga võidu kasvanud Ants Laaneots: võõrväed Eestis 1990–1994 – aeg, kui meile pakuti siiajäämise eest lennukeid (7) Peeter Langovits: hüvasti, Lenin! Metakirjanik Arno Oja vahefiniš Nädala plaat. Drake’i motiiv ja meloodia Kristiina Ross: eesti keele piiblipilk (2) Valitsus otsib Pokemone Teeme rahval tuju paremaks Jaak Jõerüüt: ametnik, ole inimene, mitte masin! (6) Snoop Doggi mõrvamüsteerium Siis, kui Eestis oli kõige rohkem rattaid maailmas ühe elaniku kohta Arter Suured väikesed rõõmud Kuidas mõjuvad helid Sama diip nagu small-talk Autolugu: Ford Edge. Suur vaikus Rain Rosimannus – tavaline Pokémon (7) Sõiduproov: Hyundai Santa Fe Eesti kõmulisimad ja kalleimad lahutused (1) Linna saabus tivoli! Jalgrattal Tallinnast Tartusse – ja veel väikese ringiga Kurgid kahe tunniga Mediteerida võib ka tantsides Eheda Itaalia jäätise pesa Tallinnas Lauri Leesi: suhelge rohkem noorte ja koertega Lendavad hobused Veini, kreemi ja piisake punki Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eheda Itaalia jäätise pesa Tallinnas

3 min lugemist
Pilkupüüdev jäätiserivi ahvatleb proovima, kuid heade maitsete ehedus on see, mis viimaks loeb. FOTO: Kristina Herodes

Saarlastel on üks väärt tarkus: «Kes magusat ei söö, see läheb mörudaks!» Ja kui kibedus juba korra hinge hakkab kogunema, siis mine tea, kas sellest sodist enam lahti saabki… Hoopis parem mõte on iga päev ninaesine magus hoida. Võrdlemisi tervislikult saab seda teha, kui maiustada naturaalse Itaalia jäätisega, mida pakub Gelato Ladies Tallinna vanalinnas.

Itaalia on üks mu lemmikmaid. Tavaliselt põhjendan seda tarka nägu tehes asjaoluga, et räägin keelt ning tunnen rõõmu, kui saan olla tänaval üks pikemaid inimesi. Aga need põhjused on vaid glasuuriks tegelikkusele. Minu Itaalia-reiside põhjus on proosaline  – appi kui hea toit! Ja eriti see jäätis! Minu tavaline teekond kulgeb ühes gelateria’st teise stiilis «Un gelato più grande che avete per favore...».

Kuuldes, et üks Itaalia jäätist tuubil täis salakoht on ka Tallinna vanalinna veerel viimaks uksed lahti teinud, täitis mind mõistagi suurte ootustega. Suu hakkab juba kujutluspiltide peale vett jooksma. Samas kardan veidi ka pettuda, liiga palju loota on tavaliselt ohtlik. Aga mis seal ikka, oma keel on kuningas.

Jäätiseretkele siirdume sõbrannaga otse merest tulles kenal pühapäevaõhtul, kui kõhus on piisavalt ruumi jäätisepallide mahutamiseks. Koht on maitsekas juba ukselt alates – vanalinnahoonest õhkuvat veetlevat nostalgiat täiendab suurepäraselt sisekujundus, kus nähtavale jäetud paekivisiile ja lihtsaid heledaid pindu kõrvuti rõõmsate mustritega. Palju ausat puitu, hele valgus, väliterrass. Lapsi ootab mängima oma tibatillukene köök ja jäätiselelud, sest usutavasti leidub kõige arvukam maiasmokkade armee just allameetriste hulgas. Oma järjekorda oodates flirdibki meiega üks umbes kaheksakuune naerupall. Näib, et tema õhukeses elukogemuses on kätte jõudnud jäätisega esmakohtumise hetk, ning tegelase miimika on kirjeldamatult värvikas: brrr... mis jube külm asi! Pea tõmmatakse nõks tagasi. Hetk hiljem valgub üle väikese näokese, mida ninast lõuani katab jäätis, õnnis naeratus: mmmm... mis magus asi! Nii see tutvumisprotsess kordub. Meie aina naerame. Tita tunneb end tõelise tähena – tema pärast kõik need inimesed siin pikas rivis seisavad, kindel see!

Piirdume esialgu viie jäätisepalliga. Aga mida ometi valida, kui letist vahib vastu 18 eri maitset? Vanillid-šokolaadid ehk kindla peale valikud välistame kohe. Hugo – mis imeloom sellise nime taga võiks peituda? Vaja uurida! Õnneks saame uusi jäätiseid kohe väikese linnunokatäie maitsta. Suhu maandub imeline leedripuu-piparmündi kokteil, õhuline nagu pilveke. Seda tahaks kindlasti terve palli, või noh, pigem kohe kaks. Lisaks saab valitud mango – mis maitseb täpselt nii, nagu olekski üks küps mango puuviljaelust ära tüdinenud ja jäätiseks hakanud. Teenindajaga lobisedes kuuleme, et umbes nii seal majas jäätisetegu käibki – kõik maitseb ehe, kuna ongi ehe. Ilm on suvine, nii tundub ka vaarikasorbett hea valik. Maitseb nagu värsked vaarikad rikkaliku suhkruga, sobib suurele maiasmokale.

Arbuus on eelmistest kolmest, mis pigem sorbeti moodi, veidi kreemisem, kuid samuti väga ausa mekiga. Nüüd on mõistus otsas ja värvilised jäätisetünnid hakkavad silme ees vaikselt juba tantsu lööma. «Soovitage midagi, palun!» Kuuleme, et soolase maapähkli jäätis olla väga populaarne. Ma pole eriline pähklinägu ning arahiisikaunu ei meeldinud mulle isegi sügavas lapsepõlves eriti lahti urkida, kuid see kreemjas soolakas-magus kokteil on tõesti väga hästi õnnestunud. Ning ka konsistents sel koheval, pehmel ja piimasel jäätisel on täpselt õige – aus Itaalia kraam!

Jäätisekohviku menüü on sihitud täpselt ning mõeldud muretule nautlejale. Jäätis serveeritakse krõbedasse vahvlisse, topsi või pokaali, juurde saab tellida kohvi või klaasikese veini. Kohvi on hea ja veiniga saab tujutõstev suhkrulaks veel mõnegi kraadi võrra lõbusamaks. Üksnes mitut jäätiselaari ei jaksa me sisse vitsutada, ehkki maitsta tahaks veel nii mõndagi...

Pistame oma pisemat sorti mäe kõrgused portsud kinni. Kui tavaliselt tunnen end pärast magusa mugimist nagu kass Garfield, kes tahaks üksnes pikali visata, siis seekord on teisiti. Itaalia jäätis on kerge ja kõhtu ei koorma. Jalutame veel pikalt mööda õhtupäikeses helkivaid munakivitänavaid, saateks kontsaklõbin ja naer. La vita è bella!

------

Noppeid menüüst:

Gelato Ladies

Tallinna Vanalinn, Uus 28/1

Avatud kella 10.30 hilisõhtuni

1 jäätisepall 1.80

2 palli 3.00

3 palli 4.20

4 palli 5.40

Cappuccino 2.80

Vein 16 cl 4.50

Seotud lood
26.08.2016 29.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto