Sisukord
Sport
Tänane leht
24.08.2016
Eesti Kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuspäev Keskerakond riigikogus presidendivalimise surve all (1) Kui riigikogu ei suuda presidenti valida, viib see parlamendi prestiiži veelgi alla (20) Male Mälumäng Palju õnne Horoskoop Eesti lühiuudised Siseministeeriumi suurprojekt paljastab mitmenaisepidajad (8) Dilbert Majandus Haigekassa suur auk peideti eelarvesse Majanduse lühiuudised Tervishoiu rahastuse omaosaluse tõusule napib toetust Välismaa Ukraina tähistab iseseisvust, taustaks ägenev konflikt Venemaaga Gülenistide koole leidub ka Soomes Vangide elu hinnaga ehitatud Vorkuta sureb vaikselt välja Salapärane islamivaimulik Fethullah Gülen Välismaa lühiuudised 24.08.2016 Arvamus Søren Kelstrup: 25 aastat tagasi uuendatud liit Eesti ja Taani vahel Ahto Lobjakas: nii tehakse Repsist president (4) Paul Varul: kas põhiseadus lubab valdade ja linnade sundühendamist? (2) Kui riigikogu ei suuda presidenti valida, viib see parlamendi prestiiži veelgi alla (20) Postimees 1991. aastal: keegi varastas politseiniku bensiini Juhtkiri: millist presidenti me vajame? (2) Peep Pahv: olümpia – terve riigi asi (1) Mart Raudsaar: bikiinid ja kiirteed Kultuur Kui riigikogu ei suuda presidenti valida, viib see parlamendi prestiiži veelgi alla (20) Soome kuulsaim rokimees: ma ei ole kasutajasõbralik! (1) Sport Spordi lühiuudised Edulugu – rahapakkidega spordimaailma suurjõuks Fidži ragbimeeskonna imeline olümpialugu Kas laialivalguv rahastus uputab Soome tippspordi? Sangarid tõid Rio ilma kodumaale Eestlased kaasatud suurde mängu Tarbija Eakate haprus nõuab rohkem tähelepanu AK Soome kuulsaim rokimees: ma ei ole kasutajasõbralik! (1) Tartu Sarisodija rikub nüüd südalinna hooneid (2) Tartu ümbruse koolid üha paisuvad Sekretär vahetub 50 aasta ja 1 päeva järel Linn lööb tapamaja väravad särama Tudengite sügispäevad algavad tänavu kuu aega varem Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peep Pahv: olümpia – terve riigi asi

2 min lugemist
Peep Pahv. FOTO: Eero Vabamaegi/

Olümpiamängud on meie kõigi asi. Kaks ja pool nädalat on enamik eestlasi tõelised spordispetsid. Iga mees teab täpselt, kuidas Raul Must peab sulgpalliväljakul tegutsema ja maal elav vanaema neelab validooli, kui käib sõudmise finaal või Gerd Kanter ja Martin Kupper heitlevad medalite eest. See kõik on nii pagana tähtis. Mis sellest, et vahepealse nelja aasta jooksul on spordiülekannete jälgimine peamiselt piirdunud üksikute pallimängudega.

Tähtsuse taga ongi maagiline sõna «olümpia». Eestlased olid hullumas, et olümpiamängude kergejõustikuvõistluse näitamise õigused omandanud erakanal ei näidanud otsepildis Kupperi võimsat heidet. Kui paljud neist inimestest on aga vaadanud telerist sedasama Kupperit heitmas Teemantliiga võistlusel või leidnud tee Kardioru staadionile? Nende inimeste hulk on kaduvväike. Aga olümpiat nad vaatavad.

Olümpia on eriline, seda peab jälgima, et tööl ja sõpruskonnas käivatel aruteludel kaasa rääkida – kiruda ebaõnnestujaid ja laulda kooris oodi õnnestujatele. Kuigi maailm on kiires muutumises, on olümpia väärtus säilinud. Kui kaasmaalasel läheb hästi, tõstab see meie kõigi eneseuhkust – oleme maailmas tegijad!

Edu olümpiamängudel tähendab lisaks positiivsetele emotsioonidele ka eeskujusid noortele. Isegi siis, kui olümpiavaimustuse tuules usinalt treenima asunud poiss või tüdruk kunagi tippu ei küündi – see on jõukohane ikkagi väga vähestele –, piisab sellestki, kui nad nakatuvad spordipisikuga ja on tulevikus terved ning tublid inimesed.

Kui lisada siia riigi maine laias maailmas, ongi selge, et olümpiasport on riigi asi. Ja mitte ainult totalitaarse riigi – nii nagu ütles endine peaminister –, vaid ka täiesti demokraatliku riigi asi.

Tänases lehes kirjutab hea kolleeg Madis Kalvet Suurbritannia spordiimest. Rio olümpial saavutati medalitabelis USA järel teine koht. Nende spordi tõus algas pärast Atlanta ebaõnnestunud olümpiat, kui spordis valitseva olukorra parandamiseks võeti vastu otsus, et riiklik olümpiakomitee saab rahvusliku loterii tuludest 20 protsenti – näiteks Rio olümpiaks eraldati 325 miljonit eurot. Britid mõistsid, et olümpialaste edu tähendab investeeringut inimeste aktiivsusesse ja tervislikesse eluviisidesse, suurendab inimeste uhkustunnet ja ühendab neid.

Samal ajal mõistetakse Eestis kriminaalkorras süüdi olümpiasporti toetanud riigifirma juht ning valitsusel puudub visioon spordi riiklikust toetamisest ning sellest on tehtud poliitmängude areen. Piinlik ja ebariigimehelik.

Eesti tipp-poliitikutel oleks aeg enda olümpiasangaritega ühele fotole sättimise eest teha nende heaks midagi sellist, mis aitaks luua jätkusuutliku süsteemi. Käputäie sportlaste palgale võtmisest ei piisa – tippsport on laiem. Eesti edu olümpiamängudel on meie kõigi, ka riigi asi.

Seotud lood
23.08.2016 25.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto