Sisukord
Eesti
Tänane leht
24.08.2016
Eesti Kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuspäev Keskerakond riigikogus presidendivalimise surve all (1) Kui riigikogu ei suuda presidenti valida, viib see parlamendi prestiiži veelgi alla (20) Male Mälumäng Palju õnne Horoskoop Eesti lühiuudised Siseministeeriumi suurprojekt paljastab mitmenaisepidajad (8) Dilbert Majandus Haigekassa suur auk peideti eelarvesse Majanduse lühiuudised Tervishoiu rahastuse omaosaluse tõusule napib toetust Välismaa Ukraina tähistab iseseisvust, taustaks ägenev konflikt Venemaaga Gülenistide koole leidub ka Soomes Vangide elu hinnaga ehitatud Vorkuta sureb vaikselt välja Salapärane islamivaimulik Fethullah Gülen Välismaa lühiuudised 24.08.2016 Arvamus Søren Kelstrup: 25 aastat tagasi uuendatud liit Eesti ja Taani vahel Ahto Lobjakas: nii tehakse Repsist president (4) Paul Varul: kas põhiseadus lubab valdade ja linnade sundühendamist? (2) Kui riigikogu ei suuda presidenti valida, viib see parlamendi prestiiži veelgi alla (20) Postimees 1991. aastal: keegi varastas politseiniku bensiini Juhtkiri: millist presidenti me vajame? (2) Peep Pahv: olümpia – terve riigi asi (1) Mart Raudsaar: bikiinid ja kiirteed Kultuur Kui riigikogu ei suuda presidenti valida, viib see parlamendi prestiiži veelgi alla (20) Soome kuulsaim rokimees: ma ei ole kasutajasõbralik! (1) Sport Spordi lühiuudised Edulugu – rahapakkidega spordimaailma suurjõuks Fidži ragbimeeskonna imeline olümpialugu Kas laialivalguv rahastus uputab Soome tippspordi? Sangarid tõid Rio ilma kodumaale Eestlased kaasatud suurde mängu Tarbija Eakate haprus nõuab rohkem tähelepanu AK Soome kuulsaim rokimees: ma ei ole kasutajasõbralik! (1) Tartu Sarisodija rikub nüüd südalinna hooneid (2) Tartu ümbruse koolid üha paisuvad Sekretär vahetub 50 aasta ja 1 päeva järel Linn lööb tapamaja väravad särama Tudengite sügispäevad algavad tänavu kuu aega varem Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kui riigikogu ei suuda presidenti valida, viib see parlamendi prestiiži veelgi alla

12 min lugemist
President Toomas Hendrik Ilves ja Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar. FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Presidendi kantselei ametikäigu kõrval seisab tahvel, millel on kirjas kõikide Eesti vabariigi presidentide nimed. Ametist lahkuva Toomas Hendrik Ilvese kümne ametiaasta tähistamiseks on seal varuks veel täpselt üks rida. Seega tuleks uue, peagi valitava riigipea ametiaeg jäädvustada juba uuele kivitahvlile. Sellest, aastate pärast kivisse graveeritavast nimest meie usutlus tõukuski. President oli silmanähtavalt heas tujus ja lükkas päevatoimetusi muudkui edasi, mistõttu kujunes usutlus arvatust palju pikemaks.

Tellijale Tellijale

Riiki on sageli võrreldud perekonnaga ning perekonna puhul mõtleme kõigepealt, et see on kokkuhoidev ja ühiseid väärtusi jagav. Üsna tihti aga näeme, et perekonnas ei pruugi kõik just nii olla. Et ühel hetkel võib kokkuhoidmine muutuda üksteise talumiseks. Kas praeguses Eestis on rohkem kokkuhoidmist või talumist?

Ma ei ole selle võrdlusega nõus. Riik ei ole perekond. Riik on kokkulepe. Meil on kokkulepped ja riik kaitseb meid ja teeb teatud asjad ära. Aga selle nimel loobume me loomalikest instinktidest nagu näiteks vajadus kellelegi malaka, vibu või kirvega anda. Mõni mitte väga intelligentne inimene võib küsida: «Kus ja millal me sellele kokkuleppele alla kirjutasime?» Aga palun, lugege filosoofiat. See on mõistuslik kokkulepe.

Loomulikult on kogu aeg olnud kriitikat ja kriitika viib üldiselt edasi, aga pole ka adekvaatne öelda, et kõik on nii õudne ja nii halvasti. Emotsioonile võiks lisada natuke teadmisi. Muidugi on Eestis palju, mis vajab parandamist – palgalõhe näiteks, Gini koefitsient, HIV väga kõrge esinemisprotsent, narkosurmad, inimeste toimetulek ja majanduskasv. Need on asjad, millega riik peab tegelema ja mitte ainult keskenduma sellele, et oleme IT eduriik. Ent ei saa öelda, et kõik siiani tehtu oleks nonsenss. Väga palju on ära tehtud.

23.08.2016 25.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto