Sisukord
Arvamus
Postimees
25.08.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Palju õnne Tagakülg Horoskoop Häirekeskus saab abivajaja asukoha täpselt kindlaks teha Ilves saab ametist lahkudes esindusruumid Rüütli kõrvalmajas Savipiipude killud, pühak Ursula ja neitsid, uhmrinui – mida veel leiti? Eesti lühiuudised Esikas Eesti koolid lähevad peagi üle viiele vaheajale Merkel kiitis Eestit pagulaste eest (1) Mailis Reps mõjutamisest: käituge riigimehelikult (3) Postimees toob lugejateni erisaated presidendivalimistest Majandus majanduse lühiuudised Eestlaste leiutis paneb liiklusmärgid inimeste lähenedes helendama (5) Saaremaa süvasadam ootab kümme aastat hiljem endiselt kruiisilaevu (1) Arvamus Aarne Mäe: kass Arturi kook ja punaparuni mälestuskivi Vahur Kersna: «Ühe mõtte lisaksin siia juurde»* (10) Marek Strandberg ja Katrin Idla: surma hääl – 2058 hertsi (15) Rein Lang: vaidlen Jõksiga (3) Juhtkiri: sadamat ei saa teha nagu idufirmat (1) Postimees 1920. aastal: maa on elu alus Lugejate kirjad: Mammi üllatab ja Hakkame oblastiks Päeva karikatuur: Eesti mäletab Sport Spordi lühiuudised Järeltestimisel põrus veel 11 medalivõitjat Ilmetud kaotused ja halva ajastusega vigastus Koondise üllatusmees Dõmov: minu trump on väga tugev iseloom Ujumiskoondis otsib avalikult uut juhti ja hingamist Hunt ei mõtle, vaid mängib (1) Mida oodata koduselt Otepää laskesuusatamise MMilt? Tarbija Eesti oma maisilabürint ootab seiklejaid Tartu Intellektipuudega inimesed saavad neli uut peremaja Toome nõlva tugimüür tikub lagunema Tammeka igatseb hooaja alguse lennukust Tiia Teppan: vundamenti tuleb laduda põhikoolis Vallad ehitavad ja vuntsivad lasteaedu Karin Bachmann: uued vanad tulijad Riia tänava veeres Poiste tööõpetuse õpetajat tuleb tikutulega otsida (1) Pika tänava vana poemaja kõduneb plaani puudumise tõttu (1) Tantsukool alustab sel sügisel suuremana Mügrid möllavad mõisnike tantsuplatsil Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1920. aastal: maa on elu alus

1 min lugemist
Elva, Vapramäe 13 elamu peahoone, vabariigi ajast FOTO: Kultuurimälestiste riiklik register

Elva suvituskohana on Eestis laialt tuttav. Suvitamise tingimised, iseäranis kõdunejatele linnalastele, on siin head. Selge ja puhta veega järvekeste ja jõe kallastel kerkivad puhtad, kuivad liivakingud okaspuu metsa ja metsatutikestega üles, üsna meldivaid maastiku pilta sünnitades. Looduseline ümbruskond kosutab tervist, lahutab meelt, sünnitab ja teritab kunstimaitset.

Enne ilmasõda ilmus siia palju võõraid suvitama ja aitas sellega Elva elanikka majasid ja villasid rohkemaarvuliste võõraste vastuvõtmiseks ehitada. See nähtus on praegu seismas. Suvitajaid on kaugemalt vähe.

Majandusliselt ei ole alevis suuremat edu märgata. Näib, nagu oleks selles asjas elanikkude tiivad longus. Minu arvetes ei anna selleks mitte üksi suvitajate kasinapoolne arv põhjust, vaid siin on viga ka selles tehtud, et majaomanikud loomuvastaselt on talitanud ja oma alevi iseseisvust ignoreerinud.

Maa on Eesti inimese elu alus. Tööstus seisab teisel astmel, mida meil siin ei ole. Ta võiks aga siin küll õitsele lüüa, sest eeltingimisi selleks on. Suuremal osal elanikkudel maad ei ole; ainult majaomanikkudel on seda vaksamaa ehk paari suuruses. Kõik teised alevid Eestis on saanud ja võivad veelgi juure saada maad, aga Elva on ja jääbki ilma suurema maa-alata, sest ta ei olegi alev, tal ei ole selle õigusi. Mispärast? Elva ei ole ju ennast iseseisvaks aleviks, hulga majade ja elanikkude peale vaatamata, korraldada suutnud.

25.08.1920

Seotud lood
    24.08.2016 26.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto