Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.08.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Komi eestlane unistab tööst Eesti teatris Nestor: võib-olla valitakse mind esimeses voorus ära (2) Kaupmeestele jääb tasuta kilekottide keeld arusaamatuks (1) Lapsed neelasid kommi asemel alla patarei Tagakülg Eesti vaatab üle oma vastupanuvõime (1) Eesti lühiuudised Kas presidendi perekonnanimi algab K-ga? (1) Tartu prokurör kupatab korduvroolijoodikud trellide taha (3) Majandus Nordea ja DNB liituvad suurimaks Eesti pangaks Arvamus Juhtkiri: meil on Kallas ja meil on Kaljurand…* (11) Margus Paas: miks vaatas nii vähe inimesi Rio olümpiaülekandeid? (9) Päeva karikatuur: kahepäine orav Postimees 1936. aastal: punaarmee tulistas nälgivaid ukrainlasi Matti Maasikas: meil on vähem kui aasta rahvusvahelise küpsuseksamini Andrus Karnau: külmutatud haldusreform Andres Reimer: Balti pangarahva identiteet Kultuur Ei saa me läbi Leeduta (1) Sport Marek Doronin riputab korvpalliketsid varna Spordi lühiuudised Soome koondislane keeldub Kosovoga mängimisest Meistrite liigas loositi alagrupid Dopinguspetsid peavad Norra tegutsemist keelatuks (4) Terror rikkus eestlaste hea võimaluse Eesti tegi väikese edasimineku, aga sellest ei pruugi piisata Kas kiiremad vormelid tähendavad igavat võidusõitu? Kui hirmus tont on olümpiajärgne masendus? (1) Tarbija Vaiksest Hurghada kuurordist Kairo suurlinna melusse Tartu Linnamuuseumis tuleb kooli eel juttu ohutusest Peipsi rannikul hulbivad surnud kalad Lahke linnarahvas annetab moosikeetjatele kuhjade viisi õunu Ühiskonda raputanud peksujuhtum jõudis kohtusse Analüüsid: Tartus napib suurhalli rajamiseks publikut (1) Neli Tartumaa valda on nõus Piirissaare enda rüppe võtma Elistvere loomapark peab homme sünnipäeva Pildid: uuenenud ostukeskus avas külastajatele taas uksed (1) Kooli vana garderoob täitus kappidega Kunstimuuseumi hoidla vahelaed on varisemisohus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1936. aastal: punaarmee tulistas nälgivaid ukrainlasi

1 min lugemist
1930ndate suures näljahädas suri miljoneid ukrainlasi. Pildil viljahoidja valvur. FOTO: Sindeyev Vladimir/ITAR-TASS

Näljarahutused Ukrainas on vaatamata punaarmee väeüksuste alarmseisukorrale viimaseil päevil jälle mitmel pool lahti puhkenud. Poltava piirkonnas, kus ühe sõjaväelao rüüstamisel oli veriseid kokkupõrkeid tööliste, põllumeeste ja sõdurite vahel, kusjuures sai surma 23 inimest, oli nüüd jälle uusi rahutusi. 

Umbes 200 demonstranti on vangistatud. Samuti on Konotopi ümbruskonnas vangistatud ja okastraadiga piiratud laagrisse paigutatud sadandeid nälgivaid töölisi ja põllumehi, kes ei olnud rahul toiduainete konfiskeerimisega punaarmee poolt. Neid ootab hukkamõistmine sabotaashi pärast.

Ühtlasi näljarahutused on laienenud ka Põhja-Kaukaasiasse ja Kursi ja Saratovi ümbrusesse. Dooni ääres Jelanskis töölised ja põllumehed lintshisid punaarmee komissari, kes tuli konfiskeerima toiduaineid. Seejärgi kohale saadetud väeosad vangistasid elanikke küladeviisi, kusjuures 16 isikut lasti maha vastuhakkamise pärast.

Dshelenkojes Dnjepri ääres leidis aset järgmine traagiline õnnestus: Kui kompanii punaarmeelasi ilmus külasse vangistama neid, kes keeldusid toiduaineid ära andmast, püüdis umbes 100 isikut põgeneda paatidel üle Dnjepri. Sõdurid avasid kiirtule paatidele, kus viibis ka palju naisi ja lapsi. Selle tagajärjel tekkinud paanikas läks kaks paati ümber ja umbes 40 inimest uppus kiires vooluses. 26.08.1936

Seotud lood
    25.08.2016 27.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto