Sisukord
Eesti
Tänane leht
26.08.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Komi eestlane unistab tööst Eesti teatris Nestor: võib-olla valitakse mind esimeses voorus ära (2) Kaupmeestele jääb tasuta kilekottide keeld arusaamatuks (1) Lapsed neelasid kommi asemel alla patarei Tagakülg Eesti vaatab üle oma vastupanuvõime (1) Eesti lühiuudised Kas presidendi perekonnanimi algab K-ga? (1) Tartu prokurör kupatab korduvroolijoodikud trellide taha (3) Majandus Nordea ja DNB liituvad suurimaks Eesti pangaks Arvamus Juhtkiri: meil on Kallas ja meil on Kaljurand…* (11) Margus Paas: miks vaatas nii vähe inimesi Rio olümpiaülekandeid? (9) Päeva karikatuur: kahepäine orav Postimees 1936. aastal: punaarmee tulistas nälgivaid ukrainlasi Matti Maasikas: meil on vähem kui aasta rahvusvahelise küpsuseksamini Andrus Karnau: külmutatud haldusreform Andres Reimer: Balti pangarahva identiteet Kultuur Ei saa me läbi Leeduta (1) Sport Marek Doronin riputab korvpalliketsid varna Spordi lühiuudised Soome koondislane keeldub Kosovoga mängimisest Meistrite liigas loositi alagrupid Dopinguspetsid peavad Norra tegutsemist keelatuks (4) Terror rikkus eestlaste hea võimaluse Eesti tegi väikese edasimineku, aga sellest ei pruugi piisata Kas kiiremad vormelid tähendavad igavat võidusõitu? Kui hirmus tont on olümpiajärgne masendus? (1) Tarbija Vaiksest Hurghada kuurordist Kairo suurlinna melusse Tartu Linnamuuseumis tuleb kooli eel juttu ohutusest Peipsi rannikul hulbivad surnud kalad Lahke linnarahvas annetab moosikeetjatele kuhjade viisi õunu Ühiskonda raputanud peksujuhtum jõudis kohtusse Analüüsid: Tartus napib suurhalli rajamiseks publikut (1) Neli Tartumaa valda on nõus Piirissaare enda rüppe võtma Elistvere loomapark peab homme sünnipäeva Pildid: uuenenud ostukeskus avas külastajatele taas uksed (1) Kooli vana garderoob täitus kappidega Kunstimuuseumi hoidla vahelaed on varisemisohus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti vaatab üle oma vastupanuvõime

2 min lugemist
Lisaks toiduvarudele mängivad elanikkonnakaitses olulist rolli ka paljud teised elutähtsad teenused. FOTO: Peeter Langovits.

Muutunud julgeolekuolukorra tõttu vaatavad Eesti naabrid üle oma seniseid meetmeid riigi ja elanikkonna kaitseks. Möödunud aasta detsembris alustas ka meil tööd elanikkonnakaitse rakkerühm, mis peab veel selle aasta lõpuks esitama valitsusele kontseptsiooni, kuidas kaitsta elanikke kriisiolukorras.

«Oleme näinud oma idanaabri agressiivset poliitikat Ukrainas, näinud seda, kuidas terroristlikud organisatsioonid globaalselt pead tõstavad. Paratamatult peab reageerima ka Eesti,» rääkis siseministeeriumi päästepoliitika asekantsler Hannes Kont (pildil).

Maaeluministeerium tegi 2010. aastal uuringu, mille tulemustest selgus, et keskmine leibkond saaks kriisiolukorras kodus oleva toiduvaruga hakkama seitse päeva. Kondi sõnul on elementaarne, et igal leibkonnal oleks varutud mingi kogus toitu.

«Inimeste heaolu ja riigi toimimine sõltuvad elutähtsatest teenustest. Need on näiteks elektri ja veega varustamine, andmesideteenus ja sularaharinglus. Meil on vaja mõelda, kuidas neid teenuseid senisest paremini kaitsta,» lausus ta.

Tänapäevane sõltuvus kübersüsteemidest ja tehnoloogia areng tuletavad meelde, et tuleb valmis olla uuteks ohtudeks.

«Olukord muutub ja muutume ka meie,» rääkis siseministeeriumi asekantsler. «Me vahetame teiste riikidega – näiteks Põhjamaade ja Saksamaaga – parimaid praktikaid, kuid ei kopeeri nende lahendusi. Meil on oma loogika, kuidas julgeoleku- ja sisekaitsepoliitikas asju ajame.»

Kondi sõnul tuleb mõista, et Eesti vastupanuvõime võrdub meie valitsusasutuste, ettevõtete ja inimeste endi vastupanuvõime summaga. «Kui kõik osalised teadvustavad, mida nad saavad teha oma vastupanuvõime suurendamiseks, ja astuvad selleks vajalikud sammud, muutubki riik tervikuna tugevamaks,» lisas ta.

Kondi sõnul on valitsusasutustel ja elutähtsaid teenuseid osutavatel ettevõtetel olnud juba aastaid kohustus hinnata riske ning harjutada ohtudele reageerimist. Samuti on riigis olemas esmased kütuse-, toidu- ja ravimivarud.

«Kas see on piisav? Ilmselgelt on meil veel palju tööd teha. Kui tahame suurendada kogukondade, valitsusasutuste ja ettevõtete valmisolekut ja vastupanuvõimet, siis peame seda teemat senisest rohkem tähtsustama ning sellesse märkimisväärselt rohkem investeerima,» rääkis ta.

Seotud lood
25.08.2016 27.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto