Sisukord
Arvamus
Postimees
26.08.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Komi eestlane unistab tööst Eesti teatris Nestor: võib-olla valitakse mind esimeses voorus ära (2) Kaupmeestele jääb tasuta kilekottide keeld arusaamatuks (1) Lapsed neelasid kommi asemel alla patarei Tagakülg Eesti vaatab üle oma vastupanuvõime (1) Eesti lühiuudised Kas presidendi perekonnanimi algab K-ga? (1) Tartu prokurör kupatab korduvroolijoodikud trellide taha (3) Majandus Nordea ja DNB liituvad suurimaks Eesti pangaks Arvamus Juhtkiri: meil on Kallas ja meil on Kaljurand…* (11) Margus Paas: miks vaatas nii vähe inimesi Rio olümpiaülekandeid? (9) Päeva karikatuur: kahepäine orav Postimees 1936. aastal: punaarmee tulistas nälgivaid ukrainlasi Matti Maasikas: meil on vähem kui aasta rahvusvahelise küpsuseksamini Andrus Karnau: külmutatud haldusreform Andres Reimer: Balti pangarahva identiteet Kultuur Ei saa me läbi Leeduta (1) Sport Marek Doronin riputab korvpalliketsid varna Spordi lühiuudised Soome koondislane keeldub Kosovoga mängimisest Meistrite liigas loositi alagrupid Dopinguspetsid peavad Norra tegutsemist keelatuks (4) Terror rikkus eestlaste hea võimaluse Eesti tegi väikese edasimineku, aga sellest ei pruugi piisata Kas kiiremad vormelid tähendavad igavat võidusõitu? Kui hirmus tont on olümpiajärgne masendus? (1) Tarbija Vaiksest Hurghada kuurordist Kairo suurlinna melusse Tartu Linnamuuseumis tuleb kooli eel juttu ohutusest Peipsi rannikul hulbivad surnud kalad Lahke linnarahvas annetab moosikeetjatele kuhjade viisi õunu Ühiskonda raputanud peksujuhtum jõudis kohtusse Analüüsid: Tartus napib suurhalli rajamiseks publikut (1) Neli Tartumaa valda on nõus Piirissaare enda rüppe võtma Elistvere loomapark peab homme sünnipäeva Pildid: uuenenud ostukeskus avas külastajatele taas uksed (1) Kooli vana garderoob täitus kappidega Kunstimuuseumi hoidla vahelaed on varisemisohus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: meil on Kallas ja meil on Kaljurand…*

2 min lugemist
Karikatuur. FOTO: Urmas Nemvalts

Eestis ei vali presidenti rahvas, vaid esindusdemokraatiale kohaselt valitud saadikud riigikogus või vajadusel valimiskogus. Ometi on meie riigis, mille põhiseaduse esimene paragrahv annab rahvale kõrgeima riigivõimu kandja staatuse, olnud alati tähtis ka rahva seisukoht tulevase riigipea suhtes.

Eesti presidenti on nimetatud küll sümboliks, küll majakaks, küll esimeseks arvamusliidriks ja nii edasi. Otsevalimiste puhul tuleks presidendi kui võimude tasakaalustaja roll senisel kujul üle vaadata, on meie riigiõiguse asjatundjad valdavalt arvanud. Samal ajal rahva olematu toetusega mandaat praeguse süsteemi juures oleks samuti riskantne, sümbolina küsitav.

Seepärast on kandidaatide populaarsust testivad avaliku arvamuse uuringud vajalikud, kuigi kriitikute väitel polevat rahva seisukohal mõtet, sest rahvast ei sõltuvat midagi. Sõltub küll. Pealegi pole tühi sõnakõlks ka väide, et president, sõltumata varasemast parteilisest kuuluvusest või ametikohast, peaks olema kogu Eesti rahva president.

Postimehe tellitud ja TNS Emori läbi viidud värske uuring, mille käigus küsitleti 1505 Eesti elanikku vanuses 15–74 aastat, kinnitab Marina Kaljuranna püsimist rahva lemmikuna, sealjuures on tal suurim toetus nii eestlaste kui ka muulaste seas ning eri vanuste lõikes. Siim Kallas, keda toetavad enam mehed ja ka kõrgemapalgalised, on samas toetust juurde saanud, milles kahtlemata on oma osa mänginud veenvad avalikud esinemised suve teises pooles. Jälitajatest on tugevaim positsioon Mailis Repsil, veel siiski samasuguses suurusjärgus oleva Allar Jõksi trend on langenud.

Kaks rahva seas populaarsemat presidendikandidaati on niisiis praeguse seisuga Reformierakonna taustaga. Otse öeldes tähendab see, et erakond eesotsas peaministrist esimehe Taavi Rõivasega peab jõudma iseendas viimaks selgele otsusele ja valima. Jätkuv keerutamine toob olukorra, kus riigikogu voorude järel võib valimiskogus tulemus olla ettearvamatu. Ei ole sugugi kindel, et võimalik finaal tulekski Kallase ja Kaljuranna vahel, enamgi veel – võimalik, et otsustavasse järku ei jõua kumbki.

Valimiskogu ei ole rahvas, sootsiumi minimudel. Seal liituvad riigikogu 101 liikmega veel 234 valijameest, kes tulevad kohalike omavalitsuste volikogudest. 2013. aasta kohalikel valimistel võidutses Keskerakond Tallinnas ja Ida-Virus, kuid maakondades saatis edu Isamaa ja Res Publica Liitu. Kuigi erakonnad ei kontrolli isegi oma liikmete hääli, kõnelemata valimisliitude esindajatest, keda on samuti valimiskokku oodata. Ees seisab otsustav vaatus.

* – Parafraas Reformierakonna sajandivahetuseaegsest kampaanialaulust.

Seotud lood
25.08.2016 27.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto