Sisukord
Arvamus
Postimees
26.08.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Komi eestlane unistab tööst Eesti teatris Nestor: võib-olla valitakse mind esimeses voorus ära (2) Kaupmeestele jääb tasuta kilekottide keeld arusaamatuks (1) Lapsed neelasid kommi asemel alla patarei Tagakülg Eesti vaatab üle oma vastupanuvõime (1) Eesti lühiuudised Kas presidendi perekonnanimi algab K-ga? (1) Tartu prokurör kupatab korduvroolijoodikud trellide taha (3) Majandus Nordea ja DNB liituvad suurimaks Eesti pangaks Arvamus Juhtkiri: meil on Kallas ja meil on Kaljurand…* (11) Margus Paas: miks vaatas nii vähe inimesi Rio olümpiaülekandeid? (9) Päeva karikatuur: kahepäine orav Postimees 1936. aastal: punaarmee tulistas nälgivaid ukrainlasi Matti Maasikas: meil on vähem kui aasta rahvusvahelise küpsuseksamini Andrus Karnau: külmutatud haldusreform Andres Reimer: Balti pangarahva identiteet Kultuur Ei saa me läbi Leeduta (1) Sport Marek Doronin riputab korvpalliketsid varna Spordi lühiuudised Soome koondislane keeldub Kosovoga mängimisest Meistrite liigas loositi alagrupid Dopinguspetsid peavad Norra tegutsemist keelatuks (4) Terror rikkus eestlaste hea võimaluse Eesti tegi väikese edasimineku, aga sellest ei pruugi piisata Kas kiiremad vormelid tähendavad igavat võidusõitu? Kui hirmus tont on olümpiajärgne masendus? (1) Tarbija Vaiksest Hurghada kuurordist Kairo suurlinna melusse Tartu Linnamuuseumis tuleb kooli eel juttu ohutusest Peipsi rannikul hulbivad surnud kalad Lahke linnarahvas annetab moosikeetjatele kuhjade viisi õunu Ühiskonda raputanud peksujuhtum jõudis kohtusse Analüüsid: Tartus napib suurhalli rajamiseks publikut (1) Neli Tartumaa valda on nõus Piirissaare enda rüppe võtma Elistvere loomapark peab homme sünnipäeva Pildid: uuenenud ostukeskus avas külastajatele taas uksed (1) Kooli vana garderoob täitus kappidega Kunstimuuseumi hoidla vahelaed on varisemisohus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Reimer: Balti pangarahva identiteet

2 min lugemist
Andres Reimer FOTO: Postimees

Midagi pole parata, Eesti panganduses teevad ilma skandinaavlased, kes on asunud meid, eestlasi, oma ettekujutuse järgi voolima. Kui oleme siin Soome lahe põhjakaldal rääkinud soovist muutuda üheks turvaliseks ja igavaks põhjamaaks, siis oleme mõelnud oma soome-ugri juurtele. Justkui enesestmõistetavana on tundunud, et side Soomega viib meid natukene teise suunda kui balti rahvaid lätlasi ja leedulasi.

Eestlastele kuulunud Hansapanga ajal kuulsime Leedu ja Läti uudiseid üpris sageli juba seepärast, et suguvendadest tippjuhid olid naaberpealinnades kõvad tegijad. Pärast Hansapanga müümist rootslastele ja Swedbanki lipu tõstmist kaotasime pankuritena suure osa mõjukusest ning samal ajal vähenes mõnevõrra ka meie huvi balti naabrite vastu.

Aegamööda hakkas maad võtma veendumus, et Balti riikide majanduse südameks kujuneb Riia, kus elanikke rohkem kui Tallinnas ja Vilniuses ning keskne asukoht pakub justkui loomuliku eelise.

Nüüd aga kogunevad vägevad finantsasutused Nordea ja DNB Riia linna luksuslikku hotelli ja teatavad, et asutavad uue panga just Tallinna, põhjendades seda Eesti parema majanduskliimaga, kus seadused ja maksupoliitika on panganduse edendamiseks soodsamad.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, sünnib meie koduõues Baltimaade suuruselt teine pank, mis koos Läti ja Leedu filiaalide varadega on suurim Eesti turul tegutsev pank.

Kuid selle uhkusega käib kaasas ka oht, et Eesti panganduse riskid hakkavad üha rohkem sõltuma Lätist ja Leedust, kus asub suurem osa uue panga varadest, klientidest, hoiustest ja laenudest.

See tähendab, et kümmekond aastat suhteliselt sõltumatult toiminud naabrite majandus ja poliitika muutuvad senisest tähtsamaks mitte üksnes Eesti Panga analüütikutele, vaid ka tavalistele ettevõtjatele.

Seda, et uue olukorra hindamine kujuneb ka kogenud asjatundjatele kõvaks pähkliks, näitasid ka Postimehes avaldatud mainekate pangandusasjatundjate kommentaarid. Indrek Neivelt, kes on söönud nii Hansapanga kui ka Peterburi panga leiba, nägi uue finantsasutuse loomise taga hoopis kurikavalat plaani: rääkida uue panga asutamisest, kuid tegelikult siit hoopistükkis lahkuda.

Danske panga juhatuse endine esimees Aivar Rehe seevastu aga kinnitas, et Nordea ja DNB panga varade ühendamine kindlustab Põhjamaade suurbrändide jäämise Eesti turule.

Tähelepanuväärseks võib pidada ootust, mida panga omanikud – põhjala suured finantsgrupid, Nordea grupp Rootsist ja DNB grupp Norrast – seavad finantsasutuse veel välja valimata nimele: see peaks peegeldama põhjamaa päritolu, kuid siiski olema Baltimaade-keskne.

Nii et taas võib Tallinnast leida ühe tähtsa maja, kus langetatud otsused kajavad vastu nii Riias kui ka Vilniuses.

Seotud lood
    25.08.2016 27.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto