Ehk oleks referendumit meile vaja ka selleks, et heastada üks kunagine riugas?
Vabadussõja ajal ja järel sattus informatsioonist ja muust maailmast isoleeritud Ruhnu Eesti Vabariigi koosseisu äraostmise teel. Ruhnule pretendeeris ka Läti, ruhnlased ise soovisid minna Rootsi alla, kuid Rootsi ei ilmutanud selle vastu vähimatki huvi. 1919. aastal käidi saarel ruhnlasi meelitamas, sealt varuti kokku määratu kogus ebavajalikku hülgerasva, vastu anti piiritust, veini, padruneid, petrooli, soola ja rahagi – kõike seda tohutu vaheltkasuga saare elanikele. Otsustavaks sai Ruhnu iseolemise tunnustamine, nimelt lubati, et Ruhnu poisid hakkavad sundaega teenima saarel. Nõnda valisid ruhnlased siis paar aastat hiljem oma koduriigiks Eesti, mitte Läti.
Kas keegi hõõrub nüüd heameelest käsi kokku? Meie võit! Tükk maad juures!
Referendum kinkimise küsimuses oleks otsekui meie enesepuhastus. Ka momendil, artiklit lugedes, võib igaüks vaadata enda sisse ning kontrollida, kui suur territooriumiiha teda valdab.
Nüüd võiks küsida, mis imerahvas need norralased siis on. Miks nad plaanivad seda, mida minu teada ei ole vabatahtlikult ja omal initsiatiivil maailmas varem tehtud? Ja mis on ühist Norra Kuningriigil ja Soome Vabariigil?
Tegemist on kahe riigiga, mis kuuluvad peaaegu kõigi positiivsete mõõdupuude järgi maailma esiviisikusse, vähemalt esitosinasse, mõnikord esikolmikusse. Võetagu siis hindamisaluseks rahva haridustase, rahvuslik kogutoodang ühe elaniku kohta, sõnavabadus, tervis, keskmine eluiga (ja tervena elatud aastad) – kõik, kõik. Millegipärast tundub, et mõlemas riigis on ka vähem altkulmu seirajaid ja hammaste kiristajaid, kes oleksid sisepingetest vabanemiseks kohe valmis sõjanuia õlale võtma, et tormata naabrit kolkima.
Meil on sinna veel pikk-pikk maa minna. Kas me jõuamegi? Tahaksin loota, et kunagi jõuame.