Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.09.2016
Eesti Esimese klassi mudilaste hulk kasvab tänavugi Mälumäng Suurimaks sõjaks läheb teise finaali viiva koha nimel (6) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Ministrid peavad haigekassa nõukogu saamatuks Kallased said koduerakonnalt viimase võimaluse (2) Eesti lühiuudised Sõjakool marssis õppeaasta alguse puhul Esikülg 1. september Uued reeglid riigiautode pidamisele Olenevalt omavalitsusest võib ranitsatoetus olla nullist 320 euroni Riigi autodel on tulevikus silmad peal (2) Majandus Rae Kivitehas tarnis üle Eesti 300 000 praakplokki Arvamus Alari Allika: kümme soovitust kooliaasta alguseks Juhtkiri: kolm kaotajat, võitjaid pole (7) Juku-Kalle Raid: kirvena pea kohal rippuvad vuntsid (21) Hanneli Rudi: massipsühhoos ja kooliäri Postimees 1931. aastal: õppeaasta nõuab küllalt suuri kulusid Päeva karikatuur: Taavi ehmatus Kristi Paron: võrdsete võimaluste kool Enda Trubok: õnneliku õpilase pihtimus* (4) Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo palkas andeka pahapoisi Esile kerkinud liidrid vedasid Eesti võidule Anett Kontaveit: kaotada on alati valus, aga näen edasiminekut Peaproov jättis Eesti võidu ja rahuloluta Legendaarne korvpallitreener lahkub Audentesest Pisike seade tekitab suurt pahameelt Tarbija Mehe aias kasvab üle 200 viinamarjasordi Tartu Kolm põlve rügab koolialguse lillede nimel Algab kirev kooliaasta Elumuutus viib abikaasad taas koos ülikooli (1) Kultusbaari Zavood omanik asub ülikoolis keskeakriisi ületama Küproslanna õppis armastama hapukoort ja hindama oma kodumaad Kolm ametit kutsekoolist, nüüd neljas alma mater'ist (1) Täna lähevad Tartus kooli ka seitse pagulast Kunstnik mõtles kirevale kooliaastale ja sügisele Dramaturg kergendas õpetajate elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hanneli Rudi: massipsühhoos ja kooliäri

2 min lugemist
Hanneli Rudi FOTO: Internet

Nüüd on see selge. Koolipaanika ei alga pealinnas mitte kevadel 1. klassi sisseastumiskatseid tehes, vaid juba siis, kui paljud lastest on alles viieaastased. Lasteaia eelviimase aasta kevadel tuleb hakata jälgima koolide või nendega lähedalt seotud sihtasutuste kodulehti, et laps kiiresti välja valitud eelkooli kirja saaks. 

Kui õige aja maha magad, tuleb leppida aegadega, mille klapitamine vanemate tööajaga nõuab väga häid logistiku oskusi: kes toob, kes viib ja kui suur peab olema ajavaru, et tipptunni ummikutest hoolimata kohale jõuaks. Augusti alguses näib soovitud eelkooli koha saamine juba imena. Kuigi kesklinna koolide kinnitusel peaks nutikas laps katsed edukalt läbima ka ilma eelneva drillita, lapsevanemad seda ei usu ja nii see eelkoolide äri pealinnas lokkab.

Lasteaiakasvatajate kinnitusel enamik lapsi eelkooli ei vaja, sest nad saavad lugemise ja kirjutamise nagunii enne kooli selgeks, vaid mõni üksik vajaks järeleaitamist. Tegelikkus on aga hoopis vastupidine: eelkoolis käimine on norm. Eelkooli kasuks otsustavad needki vanemad, kel polnud seda alguses kavaski. Aga kui kõik sõbrad lähevad poolest päevast kuhugi kooli, siis kuidas sa ikka ütled oma lapsele, et sina ei saa.

Koolidele selline massipsühhoosist kantud tegutsemine meeldib, sest eelkool on hea võimalus lisaraha teenida. Kulu on peale õpetajapalga peaaegu olematu, sest muidu pärastlõunal tühjalt seisvat klassiruumi tuleb nagunii kütta, aga tulu korralik, sest soovijaid on oi kui palju, hoolimata sellest, et õppemaks küünib pea 90 euroni.

Aga kui enamik lapsi läheb juba nagunii kuueselt eelkooli ja 1. klassi minnes on aabits nende jaoks titekas, siis kas äkki tasuks kooliiga alandada ja saata lapsed edaspidi kooli juba kuueselt? Nagunii kurdavad paljud vanemad, et seitsmeaastaseid sunnitakse lasteaias magama, kuigi nad lõunaund ei vaja. Omavalitsustele peaks see plaan ka sobima, sest sõimekohti on jätkuvalt puudu ja vabanev rühmatuba annaks hea võimaluse neid juurde teha. Paljud koolid on aga pooltühjad, sest sündimus väheneb. Nii et tõeline win-win-olukord.

Pealegi minnakse paljudes lääneriikides juba praegu viieselt kooli ja hiljuti teatas ka Läti, et tulevast aastast tuleb kooli minna kuueaastastel.

Nii nagu on suvise koolivaheaja lühendamise kõige suuremad vastased õpetajad ise, nii ilmselt on ka paljud lapsevanemad kuueselt kooli minemise vastu. Praegu on lasteaed otsekui pakihoid: hommikul vara viid ja õhtul kell kuus võtad ära, kusjuures laps on toidetud, kammitud ja koolitatud. Aga siis tuleb hakata aasta varem muretsema, kuidas kuuene koolijüts koolist koju ja välisukse lahti saab ja kuidas teda netimaailmast eemal hoida, kui vanemaid kodus pole.

Muide, viis aastat tagasi kirjutasin loo Treffneri gümnaasiumist, mis soovis teha talvel lisavaheaega. Toonane lugu lõppes haridusministeeriumi kinnitusega, et senist traditsiooni pole vaja muuta. Eelmisel nädalal aga tuli ametlik teade, et jah, ülejärgmisest õppeaastast saavad Eesti lapsed talvel lisavaheaja. Elame-näeme, kuidas läheb seekord.

Seotud lood
31.08.2016 02.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto