Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.09.2016
Eesti Esimese klassi mudilaste hulk kasvab tänavugi Mälumäng Suurimaks sõjaks läheb teise finaali viiva koha nimel (6) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Ministrid peavad haigekassa nõukogu saamatuks Kallased said koduerakonnalt viimase võimaluse (2) Eesti lühiuudised Sõjakool marssis õppeaasta alguse puhul Esikülg 1. september Uued reeglid riigiautode pidamisele Olenevalt omavalitsusest võib ranitsatoetus olla nullist 320 euroni Riigi autodel on tulevikus silmad peal (2) Majandus Rae Kivitehas tarnis üle Eesti 300 000 praakplokki Arvamus Alari Allika: kümme soovitust kooliaasta alguseks Juhtkiri: kolm kaotajat, võitjaid pole (7) Juku-Kalle Raid: kirvena pea kohal rippuvad vuntsid (21) Hanneli Rudi: massipsühhoos ja kooliäri Postimees 1931. aastal: õppeaasta nõuab küllalt suuri kulusid Päeva karikatuur: Taavi ehmatus Kristi Paron: võrdsete võimaluste kool Enda Trubok: õnneliku õpilase pihtimus* (4) Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo palkas andeka pahapoisi Esile kerkinud liidrid vedasid Eesti võidule Anett Kontaveit: kaotada on alati valus, aga näen edasiminekut Peaproov jättis Eesti võidu ja rahuloluta Legendaarne korvpallitreener lahkub Audentesest Pisike seade tekitab suurt pahameelt Tarbija Mehe aias kasvab üle 200 viinamarjasordi Tartu Kolm põlve rügab koolialguse lillede nimel Algab kirev kooliaasta Elumuutus viib abikaasad taas koos ülikooli (1) Kultusbaari Zavood omanik asub ülikoolis keskeakriisi ületama Küproslanna õppis armastama hapukoort ja hindama oma kodumaad Kolm ametit kutsekoolist, nüüd neljas alma mater'ist (1) Täna lähevad Tartus kooli ka seitse pagulast Kunstnik mõtles kirevale kooliaastale ja sügisele Dramaturg kergendas õpetajate elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juku-Kalle Raid: kirvena pea kohal rippuvad vuntsid

4 min lugemist
Juku-Kalle Raid FOTO: Mihkel Maripuu

Oma teravavõitu vestes hurjutab Ajalehe KesKus peatoimetaja Juku-Kalle Raid läbi nii Siim Kallase kui ka tema toetajad.

Tellijale Tellijale

Ega selles, et presidendivalimised tasakesi põllule veeresid, pole küll midagi imeväärset. Sitta kah. Mäletate seda Priit Pärna pilti, kuidas taat sõnnikut laiali laotab?

Teada ju oli, et neil valimistel keegi kokku leppida ei viitsi, rääkimata veel kaine mõistuse tarvitamisest. Kunagise riigikogu liikmena arvan lihtsalt, et see bande ei saanud oma tööga hakkama; kui oleksin veel praegugi seal, hakkaks päris plass. Ent okei, miskit seadusevastast siin ju samuti pole, lihtsalt pikale veniv palagan, justkui nõukogude püksikumm. Minu mälu mööda ei viitsinud isegi kihlveokontorid sellel teemal pikemalt peatuda.

Küll aga on tehniline ilme asjal näotu. Mis seal salata, pole üldsegi mõistlik, veel vähem tänapäevane, et formaalset tähtsamat kohta võib mingite poolearuliste jonnimise tõttu hakata täitma mees Nõukogude Liidust. No eks ma räägin ikka entusiastlikust, ent täiega stagnaaegsest Kallasest, kelle teravad vuntsid nüüd meie kõigi pea kohal tolgendavad. Tere tulemast Ida-Euroopasse, kõige halvemas tähenduses. Kui me pajatame juba aastaid Eesti paigalmarsist ja seisakust, uute ideede puudumisest, mutta kinnijäämisest ja kõigest muust vaikelulikult vastikust, siis seltsimees Siim on selle stagnatsiooni vuntsidega kummitempel. Mis kuradi pärast on vaja tüüpi hoiukassast, poliittehnoloogi, kelle ees- ja tagatubades käib kakelung eelkõige vaid selle nimel, kuidas hädapidur kindlamalt oma kortsulisse pihku haarata?

Kogu asja teevad ilmekalt veel nõmedamaks selle lekkiva paadi täitnud Kallase võitluskaaslased, näiteks võtame kasvõi Jürgen Ligi, kes ajab suust sihukest saba ning sarvedega iba välja, et isegi Arnold Rüütel võiks imestada.

Rüütel mäletatavasti ütles kunagi kuulsa lause: «Põhimõtteliselt nõus, nii seda kui teist, aga üldiselt mitte!» Ligi on selle lause juures koolis käinud ja hoolikalt õppinud.

«No ma ju ei olnud seal jutuajamise juures, aga ma olen täiesti kindel, et sõna «toetame» on selles mõttes tingimuslik, et igas faasis tekib täiesti uus olukord: uus häältejaotus, uued kokkulepped või mittekokkulepped. Ei saagi väita, et meie käes on kogu protsess, et kes mingis etapis kandidaat on. Seda ei saanud ette arvata ükski erakond või kandidaat,» ajas Jürgen oma udu, kui küsimuse all oli Marina Kaljuranna kandidatuur valimiskogus. Kokkulepped ja mittekokkulepped. Tõepoolest. Ilusat elu sulle, Jürgen.

Ma kipun endiselt (koos oma arvuka tutvuskonnaga) arvama, et meie presidendivalimised pole ainult presidendi valimised, vaid põhimõtteliselt võime seda protsessi tähelepanelike vaatlejatena nimetada Nõukogude Liidu viimasteks hingetõmmeteks. Kui Rüütel presidendiks sai, ronisid kohe vanad kommarid nagu prussakad seinapragudest välja ning kukkusid vilkalt toimetama. Kallasel on küll lääne ülikond seljas, aga hingamine kuulub paraku aega, millele mingit restauratsiooni ei sooviks.

Eks me teame kõik vähelohutavaid lendsõnu, mille järgi saavad segaseks muutunud asjaolude käigus segastest asjatundjad. Paraku näitab ajalugu hetki, et ülbed, oma võimutäiuses vankumatult kindlad ja selles iialgi mitte kahtlevad kodanikud on lihtsalt kaasinimestele ohtlikud. Meenub korraks kohe, kuidas paks Konstantin, ikka see Päts, isehakanud president, urises Sirgi peale: «Või see poisike tahab üle võtta riiki, mille mina üles ehitasin?»

Ma hääletasin 1995. aastal ise Reformierakonna ja Siim Kallase poolt, tõsilugu, sest toona kujutasid nad alternatiivi kuivanud oksal. Paraku on aga praegu sellest võsust sirgunud põõsas, mis ise hädasti kastmist ning värsket sõnnikut vajab.

Antagu mulle minu veste pisut terav toon andeks, ent – ausõna! – ma igatsen homset päeva, mitte eilset. Homne päev võib ju olla korraks isegi hullem kui eilne, ent vead ja raskused sunnivad ummikteede asemel ehk väljapääsusid otsima – lihtsalt jube kõrini on paigaltammumisest. President on küll märk, kõigest märk, aga ma ei alahindaks märki, mille sa endale oled rinda sikutanud. Ei ole ju eriti tervemõistuslik 2016. aastal heast peast ja vabatahtlikult komsomolimärki kandma kukkuda.

31.08.2016 02.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto