Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.09.2016
Eesti Esimese klassi mudilaste hulk kasvab tänavugi Mälumäng Suurimaks sõjaks läheb teise finaali viiva koha nimel (6) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Ministrid peavad haigekassa nõukogu saamatuks Kallased said koduerakonnalt viimase võimaluse (2) Eesti lühiuudised Sõjakool marssis õppeaasta alguse puhul Esikülg 1. september Uued reeglid riigiautode pidamisele Olenevalt omavalitsusest võib ranitsatoetus olla nullist 320 euroni Riigi autodel on tulevikus silmad peal (2) Majandus Rae Kivitehas tarnis üle Eesti 300 000 praakplokki Arvamus Alari Allika: kümme soovitust kooliaasta alguseks Juhtkiri: kolm kaotajat, võitjaid pole (7) Juku-Kalle Raid: kirvena pea kohal rippuvad vuntsid (21) Hanneli Rudi: massipsühhoos ja kooliäri Postimees 1931. aastal: õppeaasta nõuab küllalt suuri kulusid Päeva karikatuur: Taavi ehmatus Kristi Paron: võrdsete võimaluste kool Enda Trubok: õnneliku õpilase pihtimus* (4) Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo palkas andeka pahapoisi Esile kerkinud liidrid vedasid Eesti võidule Anett Kontaveit: kaotada on alati valus, aga näen edasiminekut Peaproov jättis Eesti võidu ja rahuloluta Legendaarne korvpallitreener lahkub Audentesest Pisike seade tekitab suurt pahameelt Tarbija Mehe aias kasvab üle 200 viinamarjasordi Tartu Kolm põlve rügab koolialguse lillede nimel Algab kirev kooliaasta Elumuutus viib abikaasad taas koos ülikooli (1) Kultusbaari Zavood omanik asub ülikoolis keskeakriisi ületama Küproslanna õppis armastama hapukoort ja hindama oma kodumaad Kolm ametit kutsekoolist, nüüd neljas alma mater'ist (1) Täna lähevad Tartus kooli ka seitse pagulast Kunstnik mõtles kirevale kooliaastale ja sügisele Dramaturg kergendas õpetajate elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1931. aastal: õppeaasta nõuab küllalt suuri kulusid

1 min lugemist
Vabariigi aastapäev Paide koolilapsed on vabariigi aastapäeva puhul ehtinud klassiruumi rahvusliku sümboolikaga. Igal pingil lehvib sinimustvalge lipuke. Tahvlile on kriidiga joonistatud muistne vabadusvõitleja. Rahuajal on kolme lõviga kilp langetatud, kuid mõõgateravik on suunatud itta: kui tahad rahu, tuleb valmistuda sõjaks! Tahvli alla on kirjutatud: «Meid juhivad isade sangariteod hoidma kord võidet aaret.» Ees ootab küll Eesti Vabariigi aastapäev ja meeleolu peaks olema ülev, kuid kõigi nende V klassi laste näod on tõsised, nagu ette aimates, et saabumas on viimane rahukevad.1940 FOTO: Jaan Eelnurme

Koolides algas õppetöö, õpilased ja õpetajad olid pea kõik kohal.

Esmaspäeval algas keskkoolides õppetöö peale suvist vaheaega. Tartus oli koolitöö algus kõikides koolides peale õhtuse gümn. kell 9 hommikul. Õpilased kogusid kooli saali, kus leidis aset traditsiooniline õppeaasta avamisaktus vaimuliku talitusega ja koolijuhataja tervituskõnega.

Nii õpetajad kui õpilased olid pea kõik kohal, puudumisi oli võrdlemisi vähe. Näib, et sõjaaegadel sissejuurdunud puudumine esimestel õppetöö päevadel on muutunud mineviku mälestuseks. Sellest ollakse nüüd täiesti üle saanud.

Suvel on puhatud, üks rohkem, teine vähem; nii kuidas võimaldas seda kellegi olukord. Suur osa õpilasi pidi muidugi vanematel aitama töötada, sest eelolev õppeaaasta nõuab jälle küllalt suuri kulusid ja neid ei ole nii kerge katta praegusel majandusliselt raskel ajal. Eriti raskeks muutuvad koolitamise kulud maainimestele. Põllusaaduste hinnad on väga langenud. Kuid poja või tütre õppekulud mitte, ennemini näitavad need tõusu.

Kuigi suvine füüsiline töö väsitav, on ta siiski omamoodi vastandiks talvel tehtud vaimlisele tööle ja nii võiks füüsiliselt ametis olles vaimliselt puhatagi.

Nõnda näis õpilaspere üldiselt puhanud ja heas tujus olevat, samuti ka õpetajad.

01.09.1931

Seotud lood
    31.08.2016 02.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto