Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.09.2016
Eesti Esimese klassi mudilaste hulk kasvab tänavugi Mälumäng Suurimaks sõjaks läheb teise finaali viiva koha nimel (6) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Ministrid peavad haigekassa nõukogu saamatuks Kallased said koduerakonnalt viimase võimaluse (2) Eesti lühiuudised Sõjakool marssis õppeaasta alguse puhul Esikülg 1. september Uued reeglid riigiautode pidamisele Olenevalt omavalitsusest võib ranitsatoetus olla nullist 320 euroni Riigi autodel on tulevikus silmad peal (2) Majandus Rae Kivitehas tarnis üle Eesti 300 000 praakplokki Arvamus Alari Allika: kümme soovitust kooliaasta alguseks Juhtkiri: kolm kaotajat, võitjaid pole (7) Juku-Kalle Raid: kirvena pea kohal rippuvad vuntsid (21) Hanneli Rudi: massipsühhoos ja kooliäri Postimees 1931. aastal: õppeaasta nõuab küllalt suuri kulusid Päeva karikatuur: Taavi ehmatus Kristi Paron: võrdsete võimaluste kool Enda Trubok: õnneliku õpilase pihtimus* (4) Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo palkas andeka pahapoisi Esile kerkinud liidrid vedasid Eesti võidule Anett Kontaveit: kaotada on alati valus, aga näen edasiminekut Peaproov jättis Eesti võidu ja rahuloluta Legendaarne korvpallitreener lahkub Audentesest Pisike seade tekitab suurt pahameelt Tarbija Mehe aias kasvab üle 200 viinamarjasordi Tartu Kolm põlve rügab koolialguse lillede nimel Algab kirev kooliaasta Elumuutus viib abikaasad taas koos ülikooli (1) Kultusbaari Zavood omanik asub ülikoolis keskeakriisi ületama Küproslanna õppis armastama hapukoort ja hindama oma kodumaad Kolm ametit kutsekoolist, nüüd neljas alma mater'ist (1) Täna lähevad Tartus kooli ka seitse pagulast Kunstnik mõtles kirevale kooliaastale ja sügisele Dramaturg kergendas õpetajate elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kolm kaotajat, võitjaid pole

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Suhted kolmnurgas Reformierakond-Kallas-Kaljurand läksid erakonna esimehe Taavi Rõivase pikaajalise otsustamatuse tõttu eilseks nii kriitiliseks, et lõpuks kees katel üle. Otsus tuli teha, kuid see tehti liiga hilja. Tulemus on vilets kõigi osaliste jaoks.

Tavaliselt näitab erakonna tugevust see, kas ta suudab keerulisi olukordi lahendada nii, et kahju oleks väikseim ja kasu kõigile osalistele suurim. Reformierakond lükkas kahe presidendikandidaadi vahel valiku tegemist edasi nii kaua, et heaks lahenduseks ei saa eile tekkinud olukorda nimetada. Pigem on tulemuseks niru kolm kõigile osalistele ja põhjust rahuloluks üsna vähe.

Kaljurand on pettunud, ja õigusega. Reformierakonna antud lubadused andsid talle lootust, et valimiskogus võivad tema võimalused olla head. Eilsel pressikonverentsil rõhutas Kaljurand, et keskendub tööle välisministrina. Kui ta presidendiks kandideerimast loobub ja Reformierakonnaga rahu teeb, on võimalus, et järgmistel valimistel seab Reformierakond ta üles ühena esikandidaatidest. Kas ta oleks sellega rahul? Vaevalt.

On selge, et Kaljurannal on ambitsioone enamaks. Eile jättis Kaljurand valimiskogus kandideerimise lahtiseks. Juhul kui ta üles seatakse – sotsiaaldemokraadid eile juba sellesisulise vihje ka tegid, ehkki midagi kindlat ei öeldud –, on tema tugevuseks rahva toetus ja selja taga suvised kohtumised maakondades. Kui juhtub, et sotsiaaldemokraadid ta kandidaadiks esitavad, kahandab see ilmselgelt Kallase võimalusi. Kui arvata siia juurde see, et Eesti eemal olnuna on Kallasel raskem saada valimiskoguga samale lainele, muutuksid jõuvahekorrad veelgi. Kas Kallas oleks selle olukorraga rahul? Vaevalt.

Laiemalt, praegu parteitu Kaljuranna poliitilised vaated ei ole vastuolus Sotsiaaldemokraatliku Erakonna omadega. Sotsiaaldemokraatidel oleks Kaljuranna enda leeri saamisest üksnes võita, sest tal pole mitte üksnes rahva toetus, vaid ta on ka rahvuste ühendaja – tipp-poliitik, keda peavad omaks nii eestlased kui ka venelased.

Kõige keerulisemas olukorras on Reformierakond. Rõivas maksab praegu lõivu otsustamatuse eest ja tekkinud olukord on hea näide sellest, kuidas otsuse edasilükkamine viib poliitlaeva karile.

Reformierakonna ööl vastu eilset maha peetud otsustamismaraton, mida saatis Kallase ja Kaljuranna toetajate vahel isiklike solvanguteni viinud sõnasõda, ei jätnud kahtlust, et erakond on sisekonfliktis. Mõlema poliitiku selja taga seisjate silmis on küsimus valikus idealismi ja pragmatismi vahel, kuid selles, kes mida esindab, on arusaamad vastandlikud. Mõlemad pooled leiavad, et just nemad on idealistid, erinevad üksnes omadused, mida ühele või teisele kandidaadile omistatakse: Kallase puhul on selleks visioon, Kaljuranna puhul see, kes ta on inimesena. Võistlesid kaks müüti, ja üks neist võitis. Teisel, Kaljuranna müüdil on tugev potentsiaal elada edasi väljaspool Reformierakonda. Kas Reformierakond oleks sellega rahul? Vaevalt.

Seotud lood
    31.08.2016 02.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto