Sisukord
Arvamus
Postimees
02.09.2016
Eesti Vanausulised saatsid lapsed tuttide lehvides esimesse klassi Savisaare-Toobali tandem viib erakonna järgmise ohuni (9) Horoskoop Palju õnne Olulised vähiproovid aegusid Roode vaidlustas kohtuotsuse ja jätkab IRLis Seadust täita püüdnud tudeng jäi ootamatult juhiloata Pauluse protsessi otsus juba koidab Fotod: Balti jaama hoones on nüüd uhke põrand (6) Majandus Moe mõisa kerkib joogiteemaline teemapark Analüütik: erinevalt paljudest riikidest ei toimu Eestis filiaali kasumi topeltmaksustamist Majanduse lühiuudised Põllumeeste hädadele lõppu ei paista Välismaa Türgi tegevus Süürias on ohtu seadnud suhted USAga KOHALIK VAADE. Endisest kolhoosiesimehest Läti minister pole vanadest kommetest lahti saanud Soome ekspert: Venemaa soovib teadlikult küberrünnakutega vahele jääda (2) Arvamus Ivan Makarov: Artemi Troitski avastas Eestis Ameerika ja sai pühalt lehmalt puksida (1) Mart Kivastik: rahva hääl kui hüüdja hääl kõrbes (10) Henrik Roonemaa: head kooliaasta algust, viimane põlvkond enne roboteid! (10) Postimees 1933. aastal: Tartu õpetajad lahkusid õpetajate liidust Juhtkiri: tarkusepäeva kurioosum (2) Päeva karikatuur: e-tiiger enam ei hüppa Madis Müller: positiivsed muutused Eesti finantsturul (3) Aivar Pau: õhk välja e-riigi radikast! Kultuur Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester mängis end Berliini südamesse Draamal on kõik lavastused võrdsed Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Eesti edukaim naiskond sattus ootamatult tänavale ja kolis maale Ühisliigast saadud kasu, liidrid ja halb tasakaal Kalev palkab Eesti tulevikumehe, Valgevene koondislase ja ootab pääsu EuroCupile Rebased kanalast välja: dopingukütid plaanivad reforme Hümni rüvetamise eest riigi vihatuimaks meheks Suvist turgu valitsesid üliheldelt kulutanud inglased Uus hooaeg toob uued reeglid Tallinn Fotod: Balti jaama hoones on nüüd uhke põrand (6) Tarbija Jamaica – võib-olla kõige pöörasem saar maailmas AK Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester mängis end Berliini südamesse Tartu Peksjate karistus tuli oodatust karmim Südamega maja juht võttis vastu rektori ametiraha Elektriteater tõmbab suvele joone alla ERMi hiigelvaip ühendab kogu rahva Galerii: rahvusarhiivi kolimine käib täistuuridel Piimahind tõuseb, põllumees rõõmustab (1) Tänavuse teatrifestivali eelmäng käib paradiislikus aias Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: tarkusepäeva kurioosum

2 min lugemist
Täitmist ootavad viinapudelid tehases. FOTO: SCANPIX

Kooliaasta algus on tähtis ja helge sündmus. 1. september nimetati juba üle kümne aasta tagasi lipupäevaks, mis näitab hariduse väärtustamist Eestis. See on nagu uusaasta. «Meist paljude ajaarvamine käibki eelkõige õppeaasta ja hoopis vähem kalendriaasta järgi,» sõnas ka president Toomas Hendrik Ilves päevakohases pöördumises.

Tõesti, moel või teisel puudutab see päev iga Eesti peret – asus ju tänavu üldhariduskoolides õppima üle 143 000 õpilase. Esimesse klassi läinud 15 457 lapsele oli päev iseäranis eriline. Õppetöö algas ka kutse- ja kõrgkoolides. Ajakirjandus tahab kahtlemata kajastada ja kajastabki 1. septembri pidulikku poolt.

Paraku kuulus tänavu tarkusepäeva uudiste hulka ka juhtum Järvamaal, kus joobes alaealine läks kooli, olles enne põhjustanud liiklusõnnetuse, ning pere teisi lapsi kooli viinud emal tuvastati samuti joove. «Väga hull juhtum,» ütles kohalik politseinik. «Täiesti uskumatu,» vangutame pead. Millestki niisugusest kuuldes jääb sõnadest puudu ning eeskätt teeb see nukraks.

Ajakirjandus peab paratamatult tõstma ka sellised lood esile, mitte jätma need lehesabasse või portaali politseiuudiste veeru nuppudeks. Need ei ole pelgalt skandaalsed kurioosumid, mingid kummalised üksikjuhtumid, millega kollane meedia lihtsat tähelepanu otsib. Vastupidi, just selline lugu annab avalikkusele sõnumi sotsiaalsete probleemide tõsidusest ja teravusest. Sellest, et alkohol võimendab neid probleeme.

Meenutagem: alles kümmekond päeva tagasi vapustas Eestit bussitäit lapsi tantsulaagrisse vedanud joobes bussijuhi juhtum. Õnneks jäid traagilised tagajärjed ära. Ka sellel lool on suures pildis suurem tähendus kui lihtsalt üks napsine roolikeeraja või küsitava vastutustundega ettevõte.

Õiguskantsleri nõunik Kristi Paron juhib tähelepanu (PM 1.09), et pere ja kodu toetus on üks peamisi kaitsetegureid lapse elus. «Parema sotsiaalmajandusliku taustaga õpilaste puhul suudab kodu haridussüsteemi puudujääke korvata, kehvema sotsiaalmajandusliku taustaga laste puhul aga haridussüsteemi puudujäägid võimenduvad,» märkis Paron.

Ent küsimus pole mõistagi ainult õppetöös. Haridussüsteemi kõrval tuleb rääkida ka sotsiaalkaitsest. Järvamaa kurioosumi puhul pole ilmselt abi manitsemisest ega karmist karistusest. Siinkohal küsime, kas ja kuidas saavad ühiskond, riik, omavalitsused aidata. Seda peret ja teisi selliseid peresid.

Pea liiva alla peitmisest pole abi, sellest ei saa riik ega ühiskond tugevamaks. Meie väike Eesti on nagu kett ning peame taas kord mõistma, et ükski kett ei saa olla tugevam kui tema kõige nõrgem lüli.

Seotud lood
    01.09.2016 03.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto