Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.09.2016
Eesti Mälumäng Loomaaia uudised Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Lastele suunatud reklaami eetilisus tekitab küsimusi Tudengi juhiloata jätnud ametnikul soovitati käituda inimlikult Eesti lühiuudised Filmižüriid kahtlustatakse seadusrikkumises Garantiikiri võib viia erakorralise kongressini (6) Välismaa Venezuela seisab elu eest järjekorras Noored naised eelistavad lasta end steriliseerida Hispaaniale terendab kolmas valimiste ring Cháveze läbikukkunud järeltulija Karimovi tee arbuusivargast hirmuvalitsejaks (3) Arvamus Marti Aavik: miks ma peaksin tahtma... Juhtkiri: Keskerakonna Augeiase tallid (2) Nothing personal, it’s just politics* (8) Postimees 1992. aastal: vallavanemal nõrgad närvid Kuradi hea peasekretär! (3) Koristaja Pomerants (3) Hanna-Liina Võsa muusikalikool alustab õppetööd Päeva karikatuur Tiina Laansalu: meie murded (1) Lauri Mälksoo: rändekriis kui õiguslik kriis (5) Trivimi Velliste: Konstantin Pätsi paradoks ehk äraleppimine ajalooga (21) Kultuur Marti Aavik: miks ma peaksin tahtma... Aabitsate rohkus on vabaduse märk Eesti kultuuri täheatlas: Esimene aabits Eesti kultuuri täheatlas: Esimene aabits (1) Teekond sõnumini Nädala plaat. Ülikaasaegsuse närvirahu Inimsõbralik luule Sport Spordi lühiuudised Kui vanalt minna välisklubisse, kuidas lõpetada kool (1) Eesti suusalootus mehistub sõjaväge meenutavas spordikoolis Mart Seim sai arstidelt hea uudise Vormelimaailma Juha Mieto – ebaõnnest hoolimata päikseline inimene (1) Jaanimaa jahib raskest seisust tiitlit, Patrail püüab stabiilsust AK Aabitsate rohkus on vabaduse märk Peeter Langovitsi tagasivaade: ajaga võidu ja ohtlik pärand Pulpfiktsioon, Leblanc, Moltke Marti Aavik: miks ma peaksin tahtma... Eesti kultuuri täheatlas: Esimene aabits (1) Eesti kultuuri täheatlas: Esimene aabits Nädala plaat. Ülikaasaegsuse närvirahu Teekond sõnumini Uued praamid tulevad! Minu kogemused ravikanepiga Tiina Laansalu: meie murded (1) Mis saab, kui Donald Trump pääseb Valgesse Majja? (12) Taavi Eilat: millal piisab kiskjale vabandusest? (2) Arter Lelurobotite kolmik Eesti vanim õpetaja (2) Kuninglik lesbidraama Rootsi kastmes Kaja Kallas: sisemine või välimine ilu (1) Seened slaavi stiilis Veelauasõit – mõnus märg adrenaliinilaks Piilume rikaste elamisi (kuni veel saab) Merilyn Saksing: olen oma pikkuse üle uhke Maria Mägi – naine, kellele ei meeldi kaotada Hakkame asjalikuks Nagu nõidumine Tõhkude lummuses Esimene peatus perereisil Esialgu veel ainult numbrimaagia Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Keskerakonna Augeiase tallid

2 min lugemist

Keskerakonna talliuste vahelt kandis tuul sel nädalal välja Priit Toobali allkirjaga paberi lehka, mis annab jälle aimu, mäherdune pöörane laga talliseinte vahel, erakonna rahaasjades olla võib. Isegi erakonna juhatuse liikmed pööritavad teadmatuses silmi, ent kas üksnes ehmatusest või ka rõõmust, selles on veel küsimus.

Kui ettevõtte tegevjuht varjaks omaniku eest kohustust, mis on kolmandik selle ettevõtte aastakäibest, siis säärasel tegevjuhil ilmselgelt pikka pidu ei oleks. Keskerakonna endise peasekretäri allkiri 450 000 euro suurusel garantiikirjal on selle olukorraga täiesti võrreldav. Kas erakonna esimees ja uus peasekretär esinevad ses asjas puhtukestena, seda näevad ülejäänud juhatuse liikmed juba homme. Seda, et Edgar Savisaar nii suurte summadega paberitest kohe mitte midagi ei teadnud, on aga pehmelt öeldes raske uskuda.

Kas te mäletate veel, kuidas kevadel määras Keskerakond kriminaalkuriteo eest süüdi mõistetud Priit Toobali oma esindajaks erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK)? Pahameel oli suur ja see trikk lõpuks siiski läbi ei läinud. Miks aga soovis Edgar Savisaar, et ERJK liikmeks saaks just Toobal, mitte mõni teine ta erakonnakaaslane? Hästi informeeritud inimesed oletasid juba toona, et põhiline oli esimehe hirm oma erakonnakaaslaste, mitte kellegi teise ees. Et ei tekiks veel üht võimalust, mille kaudu need saaksid erakonna rahaasjade kallal urgitsema ja ebamugavaid küsimusi esitama hakata.

Lisaks erakorralisele juhatuse koosolekule räägitakse taas ka erakorralisest kongressist, mille eesmärk saab olla ainult üks – erakonna esimehe väljavahetamine. Juba on ka avalikest esinemistest näha, et Edgar Savisaare vastaste leer erakonnas laieneb ning truudusemurdmise märke ilmutab nii mõnigi, kellest Savisaar veel hiljuti oma uut tuge lootis voolida.

Laiema avalikkuse jaoks pole aga tegu lihtsalt raamatupidamisliku segadusega ühes erakonnas. Küsimus on selles, mis on sääraste varjus hoitud tehingute taga? Miks neid on üldse varjatud? Kas ja kuidas see on mõjutanud poliitilisi otsuseid? Miks ja kuidas on ühes erakonnas olnud üldse võimalik selliseid tempe korda saata, justkui puutumatuna, nagu kuningas Augeiase pudulojused, kelle peale ei hakanud ükski haigus?

Meenutagem Heraklese viiendat vägitegu. Ta ei rookinud Augeiase aastakümneid koristamata talle vaevaliselt, hargitäite kaupa, vaid ühekorraga, juhtides neist läbi jõeveed.

Kui Keskerakonna siseopositsioon tahaks teha vahet endise ja tulevase vahel, siis peaksid ka nemad võtma selge moraalse positsiooni mitte pelgalt üksikutes rahaasjades, vaid paljuski, alates maksumaksja arvelt endale propaganda tegemisest kuni küsimuseni, kas ikka saab naerulsui üle libiseda sellest, et su erakonnakaaslased ei pea õigeks mõista hukka inimsusvastaseid kuritegusid.

Seotud lood
    02.09.2016 05.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto