Sisukord
Arvamus
Postimees
07.09.2016
Eesti Mälumäng Kaljuranna meeskond ootab jah-sõna (23) Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Äärmuslased korraldavad Toompeal rahumarsi (3) Sõnakuulmatud said rusikaga näkku Omavalitsused hoiavad iseenda vargaid Majandus Inbank viib allutatud võlakirjad börsile Majanduse lühiuudised Alkoholiaktsiisi laekus ligikaudu 13 protsenti vähem Palkade reaalkasv läheneb buumiaegsele kiirusele (4) Välismaa Välismaa lühiuudised Porošenko pidas parlamendile murekõne KOHALIK VAADE. Saastunud pelmeenid kõigutavad Leedu poliitikat Maastikupõlengud Hispaanias rikuvad puhkuse Arvamus Juhan Mellik: Vene hinge kaunis loba (4) Jaak Aaviksoo: Harvard, MIT ja TTÜ (2) Tarmo Vanamõisa: maanteeameti eksamikeskus vähendab korruptsiooni ning parandab noorte sõidukijuhtide kvaliteeti (3) Juhtkiri: haakristiga «rahuvõitleja» (5) Postimees 1934. aastal: Paide meeste omapärane protsess Kultuur Ilusad asjad reas – disainiauhind ootab laureaati Sport Spordi lühiuudised Eesti proovib ennast uuesti ületada Eesti jalgpalli evolutsioon Piirist Pehrssonini Staarid ihkavad võita varjusurmast ärganud turniiri Tarbija C-hepatiit ei ole vaid narkomaanide probleem Laste esmaabi õpetaja tõrjub hirme ja abitust Tartu Tiit Tammaru: Arena(ga) või Arena(ta)? Peipsiveere kaldapääsukesi ootab kevadel meeldiv üllatus Beebi õlal tassimine teeb käe haigeks Kunstiajaloolane teeb detektiivitööd Timo Reinthal: tarkusekuul liikle targalt ja märka koolijütsi Pargitakse ikkagi sinna, kus ei pea maksma (1) Veneetsia filmifestivalil võistleb ka Tartu animaator Linn valis otsust tehes võistlevate huvide vahel (1) ERMi avamine läheneb, teetööd veel käivad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: haakristiga «rahuvõitleja»

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Rasvastes jutumärkides «rahuvõitlust» oli oodata, aga et see astub meie ette sedavõrd karikatuursel ja väliselt saamatul kujul, on ikkagi ju veidi üllatav.

Üks kange rahuvõitluse ametlikest eestvedajatest on süüdi mõistetud vaenu õhutava bülletääni Kolovrat (e.k «haakrist») väljaandmises. Sergei Tšaulinit võib nimetada lausa elukutseliseks Kremli-meelsete ürituste korraldajaks ja neil poseerijaks. Kaks tegelast, keda mingil põhjusel uhkelt kogunemise korrapidajateks nimetatakse, osalevad aga (ainult natuke liialdades) üldse kõigil meeleavaldustel, olgu need siis millegi poolt või vastu. Kooslus on justkui meelega rõhutatult koomiline. Ei jää kahtlust, et «vanadele tegijatele» on lihtsalt antud uus ülesanne: nüüd olete rahuvõitlejad.

Sellest, et «rahuvõitlejate» usutavusele pole vähimatki rõhku pandud, võib teha järelduse, millisele publikule on laupäevaks plaanitud rongkäik «rahulolematuse väljendamine seoses Ida-Euroopa kasvava militariseerimisega» suunatud. Selleks et toota juba sisseharjutatud viisil videolõike Kremli propagandakanalitele, pole korraldajate ega osalejate taust ju üldse tähtis – selle saab lihtsalt mainimata jätta. Näidatakse plakateid, intervjueeritakse mõnda asjaosalistest ja lisatakse vajalik propagandasõnum. Kindlasti rõhutatakse sellises klipis ka seda, et osalesid eri rahvuste esindajad – tõenäoliselt selleks ongi kaasatud kaks eespool mainitud eestlasest «kõigil meeleavaldustel osalejat».

Näiteks Riias toimus samalaadse stsenaariumiga väike meeleavaldus juulis, NATO Varssavi tippkohtumise eel. Ka nüüd plaanitakse samasuguseid meeleavaldusi lisaks Tallinnale veel mitmes Euroopa linnas. Tegu on propagandistliku sõnumi tilgutamisega, mida varieeritakse vastavalt sõnumi sihtrühmale või ka hetkeoludele.

Üksikute tegevuste naeruväärsusest ei ole aga põhjust teha uinutavat järeldust, et kogu mõjutustegevus on sama nähtavate traagelniitidega või lausa saamatu. Samuti, nagu eespool osutatud, ei pruugi tellija eesmärkide saavutamiseks üldse vajagi olla, et mingi konkreetne üritus oleks läbi viidud filigraanselt – vahel piisab ka lahtise käe ja jämeda pintsliga maalitud pildist.

Külma sõja ajal oli üks nõukogude (luure)teenistuste eesmärke suruda NATO riikide ühtsus ja sellega kaitse alla liitlasriikide oma ühiskondade kätega. Nõukogude luureametkonnad tegelesid kogu külma sõja vältel «rahuvõitluse» õhutamisega läänes, kulutades selleks väga palju raha ja inimjõudu ning arendades praegugi nähtavaid infosõja strateegiaid ja võtteid.

Ka laupäevaks Tallinnas kavandatud tuntud klounide ja äärmuslaste paraadi on põhjust vaadelda ühe väikese elemendina laiemast strateegilisest mõjutustegevusest. Naljakas küll, aga seda vaid üksikuna võttes.

Seotud lood
    06.09.2016 08.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto