Sisukord
Arvamus
Postimees
07.09.2016
Eesti Mälumäng Kaljuranna meeskond ootab jah-sõna (23) Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Äärmuslased korraldavad Toompeal rahumarsi (3) Sõnakuulmatud said rusikaga näkku Omavalitsused hoiavad iseenda vargaid Majandus Inbank viib allutatud võlakirjad börsile Majanduse lühiuudised Alkoholiaktsiisi laekus ligikaudu 13 protsenti vähem Palkade reaalkasv läheneb buumiaegsele kiirusele (4) Välismaa Välismaa lühiuudised Porošenko pidas parlamendile murekõne KOHALIK VAADE. Saastunud pelmeenid kõigutavad Leedu poliitikat Maastikupõlengud Hispaanias rikuvad puhkuse Arvamus Juhan Mellik: Vene hinge kaunis loba (4) Jaak Aaviksoo: Harvard, MIT ja TTÜ (2) Tarmo Vanamõisa: maanteeameti eksamikeskus vähendab korruptsiooni ning parandab noorte sõidukijuhtide kvaliteeti (3) Juhtkiri: haakristiga «rahuvõitleja» (5) Postimees 1934. aastal: Paide meeste omapärane protsess Kultuur Ilusad asjad reas – disainiauhind ootab laureaati Sport Spordi lühiuudised Eesti proovib ennast uuesti ületada Eesti jalgpalli evolutsioon Piirist Pehrssonini Staarid ihkavad võita varjusurmast ärganud turniiri Tarbija C-hepatiit ei ole vaid narkomaanide probleem Laste esmaabi õpetaja tõrjub hirme ja abitust Tartu Tiit Tammaru: Arena(ga) või Arena(ta)? Peipsiveere kaldapääsukesi ootab kevadel meeldiv üllatus Beebi õlal tassimine teeb käe haigeks Kunstiajaloolane teeb detektiivitööd Timo Reinthal: tarkusekuul liikle targalt ja märka koolijütsi Pargitakse ikkagi sinna, kus ei pea maksma (1) Veneetsia filmifestivalil võistleb ka Tartu animaator Linn valis otsust tehes võistlevate huvide vahel (1) ERMi avamine läheneb, teetööd veel käivad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1934. aastal: Paide meeste omapärane protsess

1 min lugemist
Paide ujula Pärnu jõe ääres koos hüppetorni ja paviljoniga 1930-ndatel. FOTO: Järvamaa muuseumi kogu

Paides on tekkinud omapärane protsess kahe jõeäärse krundiomaniku vahel jões asuva saarekese pärast. Ühelt poolt on protsessijaks kohalik leivatööstur ja veskiomanik Simson, teiselt poolt jälle saunapidaja Vau.

Protsess saarekese omandamisõiguse pärast on kestnud juba mõnda aastat ja lõppu ei näi sellele tulevatki. Saareke ise on kümmekond ruutsülda suur ning seal kasvab ainult jõerohtu, kus paras partidel paterdada.

Saareke oli kümmekond aastat tagasi täies ulatuses Simsoni krundi sees. Ajajooksul on saar kasvanud ning ulatub nüüd läbi Vau krundi veel kolmanda naabri krundi sisse. Alguses kasutas saart Simson üksi. Kui aga saar ulatus Vau krundile, hakkas ka viimane seda kasutama. See ei meeldinud sugugi Simsonile ja ta ehitas saarele aia ümber. Simson seletas, et saar kuulub temale olles tekkinud neemena tema krundi kohalt uhutud mullast, Vau aga seletas, et saare laienemine on sündinud allpool voolu toimetatud süvendamise ja vee alanemise tagajärjel. Selle põhjendusega lõhkus Vau aia ära. Siis aga tegi Simson uue ja tugevama aia, mille Vau lõhkus uuesti ning enda omaniku õiguste allakriipsutamiseks asetas saarele mõnikümmend kubu hagu. Sarnane «omavoli» ei meeldinud Simsonile enam põrmugi ning ta lasi haod politsei juuresolekul saarelt ära kanda. Kuna Vau neid omale krundile viia ei lasknud, siis kanti haod Simsoni õuele. Tekkis juba kriminaalprotsess, kus Vau süüdistas Simsoni omavolilises hagude kõrvaldamises, kuna Simson Vaud jällegi aia lõhkumises. See protsess ulatus ka kohtusse, kus pooled ära leppisid.

Kuna aga saare omaniku kohta polnud veel täit selgust, alustati tsiviilprotsess. See asi on olnud juba kohtus ees, kuid ikka jäänud pooleli. Kohapeal oodatakse huviga, millega kogu see jant lõppeb.

7.09.1934

Seotud lood
    06.09.2016 08.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto