Sisukord
AK
Tänane leht
10.09.2016
Eesti Horoskoop Dilbert Male Palju õnne Tagakülg Alexei valiti amuuri leopardide esindusnäoks Balti õhuruumi lähedalt tabati transponderita lennanud Vene lennuk Meil on Kallas ja meil on Kaljurand* (5) Esinduslik näitus Tartus kinnitab head seeneaastat Kolm eestlast jõudsid maailma mõjukaimate teadlaste sekka Eesti lühiuudised Tartu restoranipidajad pöördusid ERMi vastu valitsusse (13) Ossinovski tahab tarbija elu kibedaks teha (3) Mälumäng Ilves: välisministri ametikoha ümber valitseb häiriv ebaselgus Reformierakonna toetust kahandas otsustamatus (12) Vaikusega löödud: ühe peatuse kaugusel Ground Zerost (2) Välismaa Prantsuse katalaane nörritab haldusreform Välismaa lühiuudised Euroopa viimane diktaator püsib veel kindlalt võimul (10) Balti õhuruumi lähedalt tabati transponderita lennanud Vene lennuk Kohalik vaade: Kataloonia probleem teeb mu väga kurvaks (2) Arvamus Rein Veidemann: Jakob Hurda evangeelium* (5) Juhtkiri: isegi Marina Kaljurand on poliitik – fuih… (2) Kahe näoga Jaanus (3) Päeva karikatuur Transponder, mida polnud (2) Pehrssoni poolik sild Sõnum kurtidele kõrvadele (2) Postimees 1931. aastal: saladuslik lennuk piiril Aivar Pau: kogu tõde idufirmadest (1) Jelena Skulskaja: tavalise aritmeetikaga veel geeniuseks ei saa Postimees tuleb ahjust. Kroonpressi sünd Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: Regilaulu ilmutamine Minevikupainajatest punutud kookon Nädala plaat. Frank Oceani oodatud plaat Aja auk. See on LA Ballett Eestis - kellele ja milleks? Suveteatri suurenenud naljalembus Sport Mäng, mille tähtsust on raske ülehinnata Serena Williamsi 186 nädalat said lõpu Vormel-1 sarja järgmine hooaeg võtab ilmet Pehrssoni poolik sild Põlva Serviti läheb kodusele euromängule vastu positiivselt AK Minevikupainajatest punutud kookon Rein Veidemann: Jakob Hurda evangeelium* (5) Nädala plaat. Frank Oceani oodatud plaat Omaetteolemist heas seltskonnas Aja auk. See on LA TUTTAV MÄGER Peeter Langovitsi tagasivaade: vabaduse laul Ballett Eestis - kellele ja milleks? Suveteatri suurenenud naljalembus Arter Aasta jooksutrennis ehk kuidas hoolimata ebaõnnest rajal püsida Muhus lendavad ringi inglid Kaks issit ja beebi ehk film, mida vaadata kerge vine all Vaadake, millega te jooksete! Aleksandr Vassiljev: peagi võidab moes moslemite mõju Sööme nii, nagu homset ei oleks? Traumadega tuleb leppida Lelulugu XXX: täiskasvanute mänguasjad lisavad magamistuppa vürtsi Neli õunaaednike retsepti neile, kes ei tea, mida teha õuntest Elu pimeduses Moelooja karusnahast: meie külmas kliimas on seda väga vaja Külmkapp läheb internetti Paneme hobi rakkesse! Kohtumisi koertega Kõhutäis nagu tsaaril Autoklassik. GMC Typhoon:Töörahva kangelane Kuristiku kohal jäävangis (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: vabaduse laul

2 min lugemist
Vabaduse laul 1991 FOTO: Peeter Langovits

Eestimaa Rahvarinne kutsus rahvast 8. septembril 1991 lauluväljakule massiüritusele «Vabaduse laul», mille deviis oli «Jää vabaks, Eesti meri». Juba nädal varem anti teada, et mõtiskletakse koos nendega, kes kolm aastat tagasi «Eestimaa laulul» sõna said, ning paluti kaasa võtta ka maakondade, kooride ja seltside lippe ning loosungeid.

Meenutuseks: 1988. aastal oli samas paigas ligi 300 000 inimest ja ajalugu tegi muinsuskaitseseltsi juht Trivimi Velliste, kes esimest korda avalikkuse ees nõudis Eesti iseseisvuse taastamist. Mõlema ürituse peakorraldajaks oli Enno Selirand. Paar päeva enne «Vabaduse laulu» tunnustas NSV Liidu Riiginõukogu Eesti iseseisvust ja aeg ürituseks oli igati sobiv.

Tuldi kokku, et ühiselt toimunust toibuda, laulda isamaalisi laule ning rääkida sellestki, kuidas vabanemise teel koos edasi minna. Oli pühapäev ja üritus algas kell 15. Kuigi ilm oli jahe ja vihmane, saabus lauluväljakule hinnanguliselt ligi 100 000 inimest. Ilmselt tulnuks enamgi, kuid käes oli ka saagikoristuseaeg. Lauluväljakul toimuvat edastas nii raadio kui ka televisioon.

Esireas istusid Arnold Rüütel, Lennart Meri, Rein Taagepera abikaasaga, Marika ja Heinz Valk, Mart Laar, Marju Lauristin jpt. Rein Järliku ja Hagi Šeini avasõnade järel käisid kõnepuldis lühikeste sõnavõttudega Rein Veidemann, Siim Kallas, Heinz Valk, Mart Laar, Mati Hint, Heino Kiik, Rootsi ajakirjanik Ülo Ignats, California Ülikooli professor Rein Taagepera ja Arnold Rüütel.

Paar meelde jäänud mõtet: Rein Taagepera rõhutas, et iseseisvuse taastasime ühiselt. Me suutsime ja suudame koos ka Eesti üles ehitada! Ülemnõukogu saadik Mart Laar nentis: Eesti pole veel vaba.... Vabadus on käes siis, kui värav viimase Nõukogude sõduri taga kinni läheb, selsamal piiril, kus see 1939. aastal lahti tehti. «Ükskord me võidame niikuinii!» – Heinz Valgu ajaloolised sõnad pälvisid ka nüüd aplausi.

Vahepalaks pakuti ka paroodiat. Ivo Linna laulu saatel saabusid ratsutades Stalin ja hobuvankril Lenin koos Brežneviga. Nende etteaste järel toimetati puuslikud hobuvankril virtsahunniku otsas kodukaitsjate saatel lauluväljakult minema.

Kontserdil astusid üles ansambel Justament koos Ivo Linna, Boris Lehtlaane ja Heidy Tammega ning Tiia-Ester Loitme ja Venno Laulu dirigeerimisel ühendkoorid, kus oli lauljaid Elleheinast, Eesti Rahvusmeeskoorist ja poistekoorist, segakoorist Noorus, EKE meeskoorist ja Tartu kooridest. Ivo Linna ja Justament Alo Mattiiseni looga «Eestlane olen, eestlaseks jään» pani aga rahvasmassi üksteisel kätest hoides õõtsuma.

Laul lõppes ühise skandeerimisega «Elagu Eesti!». Kui lauluväljakul laulud lõppesid, oli vihmasadu järele jäänud. Järgnes ilutulestik ning mererannas süüdati vabaduselõke.

Seotud lood
09.09.2016 12.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto