Sisukord
Eesti
Tänane leht
09.09.2016
Eesti Kaljuranna «jah» ajaks kaardid sootuks segi (14) Ülikoolid mures käest libisevate projektide pärast Dilbert Horoskoop Male Mälumäng Tagakülg Palju õnne Rõivas: haigekassa miinus lahendatakse (1) Ilvese sõnul vähendaks sularahata elu korruptsiooni (2) Esikülg 9. september Eesti lühiuudised Clinton on praegu küsitlustes ees, aga... (2) Majandus Tubli ekspordikasv ei suutnud majandust piisavalt ergutada Pangad hindavad Eesti majanduskasvu Baltimaade nigelaimaks Kultustelefoni uus mudel – kas päästerõngas? Välismaa Armukesekütid päästavad Hiina abielusid Merkeli liitlased kurjustavad kantsleriga NASA uurib asteroidi, mis võib Maaga kokku põrgata (2) Välismaa lühiuudised Putini sild kõiki ei rõõmusta (3) Arvamus Priit Alamäe: Merkel pakub Eesti IT-sektorile Saksamaal suurt võimalust (3) Maarja Vaino: poliitik – superstaar? (23) Juhtkiri: Trumpi küsimärk (3) Nils Niitra: üksikvanema paratamatu puudulikkus (5) Päeva karikatuur Andrus Karnau: haigekassa miinus tähendab, et inimesed said ravitud Postimees 1997. aastal: Tiit Vähi lahkub poliitikast Ahto Lobjakas: Euroopa parempopulismi teine tulemine (12) Paavo Kivine: Keres, Estonia – märk, mida pole vaja otsida Kultuur Pärandi jagamise kurbmäng Meile meie tänapäeva anna! (1) Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Vormel-1 sari sai ametlikult uue omaniku Eestil tuleb kõik kaardid lauale panna Eesti talent võib jääda mänguloata Leedu klubid püüavad kohtus korvpalliliitu seljatada Olümpiavõitjat ootab karm karistus (1) Rooba muutis suhtumist ja õpib litriga mängima Tarbija Viikingid peavad endiselt visa võitlust pealetungijaga Tartu RMK sulges uhke looduskeskuse (1) Eralasteaed jättis koondatud õpetaja pika ninaga Suurte tänavate remont teeb Tartus liikluse pingeliseks Tartu ühines üleilmse lõuatõmbamispäevaga Liisa Popova ei lase hirmul end võita Valla kultuurijuht hüppab pealinna poole Ringid rõhuvad eneseväljendusele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ülikoolid mures käest libisevate projektide pärast

5 min lugemist
Maaülikooli limnoloogiakeskuse juhataja Ain Järvalt. FOTO: Elmo Riig/ Sakala

Ülikoolid kurdavad, et riigiasutused jätavad koole uurimisprojektidest kõrvale ja püüavad värvata teadlasi õppeasutuste selja tagant. Selle taga nähakse ohtlikku muutust teaduspoliitikas.

Tellijale Tellijale

«Kompetents on ülikoolides välja arendatud ja kui on vaja rakendusuuringut teha, siis püütakse meie teadlasi üle osta ja töölistada väljaspool ülikooli,» ütles Eesti Maaülikooli (EMÜ) rektor Mait Klaassen.

«Mulle tundub, et mingi uus laine on peale tulemas. Pöördutakse otse meie spetsialistide poole, et teeme töövõtulepingu sinuga, mitte ülikooliga, aga see know-how on ülikoolis loodud,» nentis ka Tartu Ülikooli (TÜ) rektor Volli Kalm, kelle sõnul on eriti nukker, et seda kultiveerivad riigiasutused ja ka kohalikud omavalitsused, kes tellivad uuringuid otse teadlastelt, mitte läbi ülikooli.

Probleemil, millele rektorid viitavad, on kaks keset – ühest küljest sõlmitakse otselepinguid teadlastega seetõttu, et nii tuleb sageli odavam kui ülikoolist tellida. Teisest küljest muretsevad koolid, et riigiasutustest ei jõua rakendusuuringud enam avalike hangete kaudu ülikoolideni, sest kasumlikum on projektid ministeeriumide allasutusse suunata.

08.09.2016 10.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto