Clinton on praegu küsitlustes ees, aga...

FOTO: Postimees

Postimees kutsus laua taha Eesti parimad USA sisepoliitika asjatundjad, et teha selgeks, kellest saab meie olulisima liitlase järgmine riigipea. Poliitika.guru toimetaja Andreas Kaju ja USA sisepoliitika vaatleja Jonatan Vseviovi hinnangul on Hillary Clinton praegu ees, kuid Trumpil on parem võimalus üllatada.

Tellijale Tellijale

-Kui kaugel tõest on väide, et USA presidendivalimised on meile julgeoleku poolest olulisemad kui Eesti presidendi valimised?

Andreas Kaju (edaspidi A. K.): Ma arvan, et USA presidendivalimised eraldi, kontekstist välja rebituna, ei ole Eesti julgeolekule olulised. Eestile on väga oluline see, milline on USA roll maailmas, milline on nende välis- ja julgeolekupoliitika ning kuidas nad näevad oma rolli globaalsete superjõudude tasakaalustamises. Praegu on USA hegemoon, ent see on muutumises. Need asjad sõltuvad sellest, kes on USA president, milline on administratsioon, kui tugevad on mingite portfellide kandjad, kuidas näeb välja Kongress jne.

Jonatan Vseviov (edaspidi J. V.): Valimiskampaania käigus võivad kerkida esile mõned teemad, mis hiljem hakkavad kasvõi kaudselt määrama seda, kas administratsioon peab ühte või teist küsimust oluliseks või mitte. Seekordses valimiskampaanias on kujunenud nii, et minu teada on esimest korda sedavõrd teravdatud tähelepanu fookusesse tõusnud Balti riikide kaitse küsimus – kui kaugele peaks minema NATO raames antud kohustustega, kas need on relevantsed ka USA-le jne. Loomulikult mitte peamise teemana, aga piisavalt väljapaistvalt, et sel teemal võtavad sõna väga kaalukad USA poliitikud, seejuures presidendikandidaadid.

08.09.2016 10.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto