Sisukord
Maailm
Postimees
09.09.2016
Eesti Kaljuranna «jah» ajaks kaardid sootuks segi (14) Ülikoolid mures käest libisevate projektide pärast Dilbert Horoskoop Male Mälumäng Tagakülg Palju õnne Rõivas: haigekassa miinus lahendatakse (1) Ilvese sõnul vähendaks sularahata elu korruptsiooni (2) Esikülg 9. september Eesti lühiuudised Clinton on praegu küsitlustes ees, aga... (2) Majandus Tubli ekspordikasv ei suutnud majandust piisavalt ergutada Pangad hindavad Eesti majanduskasvu Baltimaade nigelaimaks Kultustelefoni uus mudel – kas päästerõngas? Välismaa Armukesekütid päästavad Hiina abielusid Merkeli liitlased kurjustavad kantsleriga NASA uurib asteroidi, mis võib Maaga kokku põrgata (2) Välismaa lühiuudised Putini sild kõiki ei rõõmusta (3) Arvamus Priit Alamäe: Merkel pakub Eesti IT-sektorile Saksamaal suurt võimalust (3) Maarja Vaino: poliitik – superstaar? (23) Juhtkiri: Trumpi küsimärk (3) Nils Niitra: üksikvanema paratamatu puudulikkus (5) Päeva karikatuur Andrus Karnau: haigekassa miinus tähendab, et inimesed said ravitud Postimees 1997. aastal: Tiit Vähi lahkub poliitikast Ahto Lobjakas: Euroopa parempopulismi teine tulemine (12) Paavo Kivine: Keres, Estonia – märk, mida pole vaja otsida Kultuur Pärandi jagamise kurbmäng Meile meie tänapäeva anna! (1) Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Vormel-1 sari sai ametlikult uue omaniku Eestil tuleb kõik kaardid lauale panna Eesti talent võib jääda mänguloata Leedu klubid püüavad kohtus korvpalliliitu seljatada Olümpiavõitjat ootab karm karistus (1) Rooba muutis suhtumist ja õpib litriga mängima Tarbija Viikingid peavad endiselt visa võitlust pealetungijaga Tartu RMK sulges uhke looduskeskuse (1) Eralasteaed jättis koondatud õpetaja pika ninaga Suurte tänavate remont teeb Tartus liikluse pingeliseks Tartu ühines üleilmse lõuatõmbamispäevaga Liisa Popova ei lase hirmul end võita Valla kultuurijuht hüppab pealinna poole Ringid rõhuvad eneseväljendusele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Clinton on praegu küsitlustes ees, aga...

6 min lugemist
FOTO: Postimees

Postimees kutsus laua taha Eesti parimad USA sisepoliitika asjatundjad, et teha selgeks, kellest saab meie olulisima liitlase järgmine riigipea. Poliitika.guru toimetaja Andreas Kaju ja USA sisepoliitika vaatleja Jonatan Vseviovi hinnangul on Hillary Clinton praegu ees, kuid Trumpil on parem võimalus üllatada.

Tellijale Tellijale

-Kui kaugel tõest on väide, et USA presidendivalimised on meile julgeoleku poolest olulisemad kui Eesti presidendi valimised?

Andreas Kaju (edaspidi A. K.): Ma arvan, et USA presidendivalimised eraldi, kontekstist välja rebituna, ei ole Eesti julgeolekule olulised. Eestile on väga oluline see, milline on USA roll maailmas, milline on nende välis- ja julgeolekupoliitika ning kuidas nad näevad oma rolli globaalsete superjõudude tasakaalustamises. Praegu on USA hegemoon, ent see on muutumises. Need asjad sõltuvad sellest, kes on USA president, milline on administratsioon, kui tugevad on mingite portfellide kandjad, kuidas näeb välja Kongress jne.

Jonatan Vseviov (edaspidi J. V.): Valimiskampaania käigus võivad kerkida esile mõned teemad, mis hiljem hakkavad kasvõi kaudselt määrama seda, kas administratsioon peab ühte või teist küsimust oluliseks või mitte. Seekordses valimiskampaanias on kujunenud nii, et minu teada on esimest korda sedavõrd teravdatud tähelepanu fookusesse tõusnud Balti riikide kaitse küsimus – kui kaugele peaks minema NATO raames antud kohustustega, kas need on relevantsed ka USA-le jne. Loomulikult mitte peamise teemana, aga piisavalt väljapaistvalt, et sel teemal võtavad sõna väga kaalukad USA poliitikud, seejuures presidendikandidaadid.

08.09.2016 10.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto