Sisukord
Arvamus
Postimees
09.09.2016
Eesti Kaljuranna «jah» ajaks kaardid sootuks segi (14) Ülikoolid mures käest libisevate projektide pärast Dilbert Horoskoop Male Mälumäng Tagakülg Palju õnne Rõivas: haigekassa miinus lahendatakse (1) Ilvese sõnul vähendaks sularahata elu korruptsiooni (2) Esikülg 9. september Eesti lühiuudised Clinton on praegu küsitlustes ees, aga... (2) Majandus Tubli ekspordikasv ei suutnud majandust piisavalt ergutada Pangad hindavad Eesti majanduskasvu Baltimaade nigelaimaks Kultustelefoni uus mudel – kas päästerõngas? Välismaa Armukesekütid päästavad Hiina abielusid Merkeli liitlased kurjustavad kantsleriga NASA uurib asteroidi, mis võib Maaga kokku põrgata (2) Välismaa lühiuudised Putini sild kõiki ei rõõmusta (3) Arvamus Priit Alamäe: Merkel pakub Eesti IT-sektorile Saksamaal suurt võimalust (3) Maarja Vaino: poliitik – superstaar? (23) Juhtkiri: Trumpi küsimärk (3) Nils Niitra: üksikvanema paratamatu puudulikkus (5) Päeva karikatuur Andrus Karnau: haigekassa miinus tähendab, et inimesed said ravitud Postimees 1997. aastal: Tiit Vähi lahkub poliitikast Ahto Lobjakas: Euroopa parempopulismi teine tulemine (12) Paavo Kivine: Keres, Estonia – märk, mida pole vaja otsida Kultuur Pärandi jagamise kurbmäng Meile meie tänapäeva anna! (1) Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Vormel-1 sari sai ametlikult uue omaniku Eestil tuleb kõik kaardid lauale panna Eesti talent võib jääda mänguloata Leedu klubid püüavad kohtus korvpalliliitu seljatada Olümpiavõitjat ootab karm karistus (1) Rooba muutis suhtumist ja õpib litriga mängima Tarbija Viikingid peavad endiselt visa võitlust pealetungijaga Tartu RMK sulges uhke looduskeskuse (1) Eralasteaed jättis koondatud õpetaja pika ninaga Suurte tänavate remont teeb Tartus liikluse pingeliseks Tartu ühines üleilmse lõuatõmbamispäevaga Liisa Popova ei lase hirmul end võita Valla kultuurijuht hüppab pealinna poole Ringid rõhuvad eneseväljendusele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Trumpi küsimärk

2 min lugemist
Donald Trump. FOTO: MIKE SEGAR/REUTERS

Kui sai selgeks, et sügisestel Ameerika Ühendriikide presidendivalimistel lähevad vastamisi kaks kõige negatiivsema reitinguga kandidaati, siis võis arvata, et nii Hillary Clinton kui ka Donald Trump ei tee panust mitte oma kehvavõitu reputatsiooni parandamisele, vaid oponendi kompromiteerimisele kõigi käepäraste süüdistustega. Ühesõnaga, ookeani taga on käimas üks kõigi aegade räpasemaid ja halvamaigulisemaid presidendivalimiste kampaaniaid.

Kui ei Demokraatliku ega Vabariikliku Partei eelvalimistel ei kuulunud välispoliitika isegi tosina olulisima teema hulka, siis nüüd, Trumpi ja Clintoni vastasseisus on nii välis- kui ka kaitsepoliitika kaal tublisti suurenenud. Donald Trump on end senise kampaania vältel näidanud täieliku võhikuna, kes ei tea välispoliitikast ega teistest riikidest mitte midagi, ning kui välispoliitika jutuks tuligi, rääkis Trump pigem sellest, kui osavalt ta kuskil Vahemere ääres hiinlastele kinnisvara maha müüs. See peaks justkui andma valijatele kinnitust, et sama kasulikke diile suudaks ta teha ka maailmapoliitikaareenil teiste suurriikide juhtidega.

Milliseks kujuneks Trumpi välispoliitika, on suur küsimärk ja paistab, et seda ei tea Trump isegi. Üks tema menukaid raamatuid kannab pealkirja «Diilitegemise kunst», kuid ehkki ka rahvusvahelistes suhetes ja diplomaatias tehakse omamoodi diile, on need kardinaalselt teistsugust laadi kui Trumpile tuttavas ärimaailmas. Kui äris kokkuleppele ei jõuta, võib laua tagant püsti tõusta ja teise äripartneri juurde jalutada, rahvusvahelistes suhetes see nii ei käi.

Clintonil on erinevalt Trumpist korralik välispoliitiline kogemuspagas ning tema välispoliitiline joon on tegelikult üpris etteaimatav. Teine asi on see, et Barack Obama välispoliitika ja eelkõige aeg, mil Clinton oli Ühendriikide riigisekretär, seostub mitme kõrbemisega. Islamiriik sai tekkida just USA valearvestuse tõttu Iraagis, läbi kukkus reset suhetes Venemaaga ning ka segadused Lähis-Idas said hoogu juurde Obama administratsiooni vigadest.

Trump, kes ei pruugi ise välispoliitikast mõhkugi teada, on Barack Obama läbikukkumised Lähis-Idas juba oma valimisvankri ette rakendanud. Trumpi vastu on aga viimastel nädalatel aktiivselt meediarünnakuid korraldanud demokraadid, muuhulgas saatis senaator Harry Reid FBI-le avaliku kirja, milles palub uurida Venemaa sekkumist USA valimistesse.

Mis puudutab Ameerika poliitikat, siis selle läbiv märksõna on aastasadu olnud «järjepidevus». Arvata, et Donald Trumpi viskab presidendiks saanuna prügikasti kogu viimase saja või vähemalt külma sõja järgse Ameerika poliitika – nagu on Eestis avaldanud lootust mõned EKRE ja Keskerakonna poliitikud –, on pigem naiivne.

Seotud lood
08.09.2016 10.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto