Sisukord
Maailm
Postimees
10.09.2016
Eesti Horoskoop Dilbert Male Palju õnne Tagakülg Alexei valiti amuuri leopardide esindusnäoks Balti õhuruumi lähedalt tabati transponderita lennanud Vene lennuk Meil on Kallas ja meil on Kaljurand* (5) Esinduslik näitus Tartus kinnitab head seeneaastat Kolm eestlast jõudsid maailma mõjukaimate teadlaste sekka Eesti lühiuudised Tartu restoranipidajad pöördusid ERMi vastu valitsusse (13) Ossinovski tahab tarbija elu kibedaks teha (3) Mälumäng Ilves: välisministri ametikoha ümber valitseb häiriv ebaselgus Reformierakonna toetust kahandas otsustamatus (12) Vaikusega löödud: ühe peatuse kaugusel Ground Zerost (2) Välismaa Prantsuse katalaane nörritab haldusreform Välismaa lühiuudised Euroopa viimane diktaator püsib veel kindlalt võimul (10) Balti õhuruumi lähedalt tabati transponderita lennanud Vene lennuk Kohalik vaade: Kataloonia probleem teeb mu väga kurvaks (2) Arvamus Rein Veidemann: Jakob Hurda evangeelium* (5) Juhtkiri: isegi Marina Kaljurand on poliitik – fuih… (2) Kahe näoga Jaanus (3) Päeva karikatuur Transponder, mida polnud (2) Pehrssoni poolik sild Sõnum kurtidele kõrvadele (2) Postimees 1931. aastal: saladuslik lennuk piiril Aivar Pau: kogu tõde idufirmadest (1) Jelena Skulskaja: tavalise aritmeetikaga veel geeniuseks ei saa Postimees tuleb ahjust. Kroonpressi sünd Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: Regilaulu ilmutamine Minevikupainajatest punutud kookon Nädala plaat. Frank Oceani oodatud plaat Aja auk. See on LA Ballett Eestis - kellele ja milleks? Suveteatri suurenenud naljalembus Sport Mäng, mille tähtsust on raske ülehinnata Serena Williamsi 186 nädalat said lõpu Vormel-1 sarja järgmine hooaeg võtab ilmet Pehrssoni poolik sild Põlva Serviti läheb kodusele euromängule vastu positiivselt AK Minevikupainajatest punutud kookon Rein Veidemann: Jakob Hurda evangeelium* (5) Nädala plaat. Frank Oceani oodatud plaat Omaetteolemist heas seltskonnas Aja auk. See on LA TUTTAV MÄGER Peeter Langovitsi tagasivaade: vabaduse laul Ballett Eestis - kellele ja milleks? Suveteatri suurenenud naljalembus Arter Aasta jooksutrennis ehk kuidas hoolimata ebaõnnest rajal püsida Muhus lendavad ringi inglid Kaks issit ja beebi ehk film, mida vaadata kerge vine all Vaadake, millega te jooksete! Aleksandr Vassiljev: peagi võidab moes moslemite mõju Sööme nii, nagu homset ei oleks? Traumadega tuleb leppida Lelulugu XXX: täiskasvanute mänguasjad lisavad magamistuppa vürtsi Neli õunaaednike retsepti neile, kes ei tea, mida teha õuntest Elu pimeduses Moelooja karusnahast: meie külmas kliimas on seda väga vaja Külmkapp läheb internetti Paneme hobi rakkesse! Kohtumisi koertega Kõhutäis nagu tsaaril Autoklassik. GMC Typhoon:Töörahva kangelane Kuristiku kohal jäävangis (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Euroopa viimane diktaator püsib veel kindlalt võimul

3 min lugemist
Aleksandr Lukašenkol ei pruugi valimiste pärast higistada. Tema võim on esialgu kindel. FOTO: Reuters/ScanPix

Majandusraskused. Hõõrumine Venemaa ja lääne vahel. Märkimisväärne vene vähemus ja venelastele lähedane identiteet. Demokraatlike mehhanismide täielik puudumine. Kõik koostisosad on valmis suurteks – ja kohe kindlasti mitte rahulikeks – muutusteks, mis sarnaneksid kaks-kolm aastat tagasi naaberriiki Ukrainat raputanutega.

Tellijale Tellijale

Tõepoolest, raske on leida tänamatumat rolli kui Valgevene opositsiooni oma. President Aljaksandr Lukašenka on juhtinud riiki 22 aastat ja pole vähimatki märki, et tema enneolematult pikk karjäär varsti lõpusirgele jõuaks. Ehkki riigipea tegelikku populaarsust mõõtvaid ametlikke arvamusuuringuid riigis ei tehta, võitis ta eelmisel aastal järjekordse viieaastase ametiaja ja tema veenev – ehkki küsitav – 83,5-protsendine tulemus saatis kriitikutele selge sõnumi.

Lukašenka ei hoidu mitte kuidagi rahva usaldust kuritarvitamast: pärast põhiseadusmuudatust 1996. aastal ei vaja ta oma otsuste jõustamiseks isegi parlamendi heakskiitu. Riigipea täidesaatvad käsud seisavad kõrgemal igasugusest seadusandlusest. Seetõttu pole ka pühapäeval peetavatel parlamendivalimistel reaalsete muutustega suuremat tegemist.

«Just parlamendi mõjuvõimu puudumise tõttu pole neil valimistel mingeid praktilisi tulemusi. Mõnel rahvasaadikul puudub isegi igasugune õigus algatada seadusloomet. Nad istuvad seal pigem selleks, et anda valitsuse otsustele legitiimsust,» räägib tuntud Valgevene ajakirjanik ja poliitikaanalüütik Aljaksandr Feduta.

See mees teab võimuasjadest kõike: 1994. aastal oli ta isiklikult Lukašenka kampaania järelevaataja ja kuni järgmise aastani ka üks tema abidest. Mitte keegi ei tohiks end seega lasta lollitada faktist, et praeguses Valgevene parlamendis on valdav osa rahvasaadikuid «sõltumatud» – 110st 105. Nad kuuluvad tegelikult režiimi usaldusväärse kaadri hulka ja rahvusassamblee massiivne betoonmaja Minski kesklinnas ei ole koht, kus aetaks parteipoliitikat.

09.09.2016 12.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto