Sisukord
Arvamus
Postimees
12.09.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised Tagakülg Jürgen Ligi välisministriks, Maris Lauri haridust suunama USA sõdurid tulid Eestisse langevarjuhüppega Suri tuntud teleajakirjanik Aarne Rannamäe Neeme Raud: toimetuses oli väga-väga rusutud meeleolu 12.09 Esikaas Marina meeldib kõigile (47) Usutlus Eestisse toodud põgenikega: suurim probleem on see, et paistame siin välja (6) Majandus Väiketalunik piimakriisi hammasrataste vahel (3) Suurlaudas lendab vaid tuul pääsukestega võidu (2) Piimatööstuse juht: kõik piimatootjad kaotavad Välismaa USA leinas 11. septembri terrori ohvreid Välismaa lühiuudised Putini favoriit Anton Vaino tõusis Kremli esiametnikuks poole aastaga (3) Vastne Briti suursaadik ootab Brexiti-juhiseid Arvamus Lauri Hussar: tuba on tühi (2) Postimees 1921. aastal: rohkem õiglust, ajakirjandus! Vahur Made: uus Saksa aeg (7) Jüri Raidla, Arne Ots: viime selle reformi lõpule! (8) Kadri Tammepuu: tervishoid nagu vananev Moskvitš (1) Juhtkiri: võidujooks kõige sõltumatuma kohale (4) Agu Uudelepp: kellel on lootust rahuloluks? (4) Kultuur ERSO 90. hooaeg algas paduromantilises vaimus Kas Eesti filmi uus energia? Eestlased Veneetsia punasel vaibal Eesti teatri keskmine, hea ja isegi väga hea Sport Spordi lühiuudised Võidulootus taandus soovile kaotada võimalikult väikselt Suur Tallinna maraton: joosti võidu kihlveo ja iseendaga Kerber kerkis legendi abiga tennisepüramiidi tippu Mettis leevendas olümpiapettumust koduse MK-etapi teise kohaga Tarbija Akupank on «Pokemoni» mängija asendamatu sõber Kitsad parkimiskohad viivad plekimõlkimiseni Tartu Kombinaathooldekodud kaovad paari aastaga ajaloo prügikasti Ettevaatust! Parkla polegi lubatud kõrgusega (1) Seeneliste korvid saavad tänavu triiki täis Tudengid treenivad pingeliseks käruralliks Erilised inimesed leiavad koha tavaliste keskel Tavalise kortermaja tavatu muuseum Muuseum pageb lagunevast majast Tänavakunstifestival näitas tehnikarikkust Jarno Laur: Raadist sai tohutute võimaluste pantvang (1) Kaspar Koort: kokkuleppe küsimus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jüri Raidla, Arne Ots: viime selle reformi lõpule!

2 min lugemist
Sügisene vaade Sangaste vallas asuvast Harimäe vaatetornist. FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Eestis on 213 omavalitsust. 80 protsendis omavalitsustest elab alla 5000 inimese. Keskmise suurusega omavalitsuses elab vähem kui 2000 inimest. Nii riigikontroll kui ka Euroopa Komisjon on konstateerinud, et paljud kohalikud omavalitsused on neile pandud kohustuste täitmiseks liiga väikesed. Seega ei pruugi olla liialdus väita, et praegune omavalitsuskorraldus ei ole põhiseaduspärane.  

Tellijale Tellijale

5000 elanikku on ekspertide hinnangul vähim, millest alates tekib omavalitsustel võime täita kõiki seadusest tulenevaid ülesandeid. Riigikogu võttis haldusreformi seaduse vastu tänavu juunis. Seaduse järgi saavad omavalitsused valida partnerid, kellega ühinemise korral moodustub vähemalt 5000 elanikuga omavalitsusüksus. Nende omavalitsuste puhul, kes ei suuda või ei soovi ise miinimumsuurusega omavalitsusüksust moodustada, algatab ühendamise riik. Eesmärk on jõuda haldusreformiga lõpule 2017. aasta sügisel volikogude valimisega. Nii välditakse haldusreformi edasilükkumist nelja aasta võrra järgmiste volikogude valimiseni või vajadust korraldada täiendavaid valimisi volikogu korraliste valimiste vahelisel perioodil. See tagab lõppkokkuvõttes volikogude töörahu ja omavalitsuste arengu.

Ilmselt võibki jääda vaidlema, kas tekkivates omavalitsustes peaks elama 5000 inimese asemel 4900 või 5100 inimest või kas omavalitsuste ühendamine peaks saama alguse kaheksa või kaksteist kuud enne volikogude valimisi. Argumente leidub nii poolt kui vastu. Need vaidlused on kohaseks nähtuseks demokraatlikus ühiskonnakorralduses. Paraku ei aita need vaidlused eriti kaasa inimeste kõiki õigusi tagada suutvate omavalitsuste tekkele. Ei saa unustada, et kohaliku omavalitsuse tegutsemise põhimõtteks on igaühe seaduslike õiguste ja vabaduste kohustuslik tagamine. Seetõttu tuleb ka kohalike omavalitsuste põhiseaduslike garantiide riive hindamisel arvestada, kas kavandatav muudatus aitab paremini tagada isikute põhiõigusi. Haldusreformi puhul on selle küsimuse vastus jaatav.

10.09.2016 13.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto