Tule- ja veetornid olid rahvale valla

Tallinna alumine ehk valge tuletorn oli algselt valget värvi ja selle järgi sai nime ka Valge tänav. FOTO: Mihkel Maripuu

Laupäeval avati Euroopa muinsuskaitsepäevade raames külastajatele mitmed majakad ja veetornid, kuhu uudishimulikud tavaliselt sisse ei pääse.

Tellijale Tellijale

Argipäevadel pole tavaliselt kellelgi majakasse asja, sest tuletornide toimimine on täielikult automatiseeritud. Ja milleks on 21. sajandil üht tuletorni üldse vaja? Kõik veesõidukid on ju täis tarka elektroonikat, mis peaks laevad ka täielikus pimeduses sadamasse aitama.

Tuletorn on siiski ka tänapäeval vajalik, selgus Tallinna alumises tuletornis. See on väike punane majake Lasnamäe kaldapealsel. Hoonel on küll plekist tornikiiver, kuid see pole majaka funktsiooni täitmisega kuidagi seotud, sest 1806. aastal ehitatud hoonel seda ei olnud. Tornikiiver ehitati aastakümneid hiljem.

«Ju siis keegi arvas, et nii on ilus,» arvasid veeteede ameti töötajad. Praktilist otstarvet tornikiivril pole. Vilkuv tuli paistab merele majaka teise korruse aknast.

Ning just see aken tõestas hiljuti ilmekalt majaka vajalikkust.

12.09.2016 14.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto