Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1921. aastal: rohkem õiglust, ajakirjandus!

Rohkem õiglust! Mõni aeg tagasi ei läinud pea päevagi mööda, kus ühe või teise ajalehe veergudel teateid ei oleks ilmunud riigi ja omavalitsuse ametnikkude kuritarvitustest. Iseäranis paistsid selle poolest pealinna lehed silma, kus sarnaste teadete rohkusega omavahel koguni võistelda püüti. Üksteise võidu katsuti sel ajal lugejatele võimalikult üllatavat ja kohutavat ette kanda. Tuntud Tallinna kõmuleht leidis enesele hulgaks ajaks materjali, sest kui hoolega otsid, siis leidub igalt poolt midagi, mida lugejale „kuritarvituse“ nime all lauale anda. Kõige rohkem katsutakse ikka vastaserakondadesse kuuluvate ametnikkude kallal nokitseda. Mis sest, et tagant järele nii mõndagi õiendada ja koguni tagasi võtta tuleb. Kõmu on tehtud ja midagi jääb ikka külge rippuma.

Mis aga kõige selle tagajärjed, selle üle ei taheta pead murda.

Tagajärg on see, et rahva hulgas järjest kindlamini arvamine maad hakkab võtma, et iga riigi ja omavalitsuse ametnik on kas kroonu varas, altkäemaksuvõtja, laisk või lihtsalt rumal inimene, kes midagi teha ei oska ja jumala-muidu riigi poolt ülevalpidamist saab.

Et sarnaste arvamiste tekkimine riigile kahjulik, peaks igale selge olema. Rahva hulgas kaob igasugune usk riikliste asutuste ja ametiasutuste ettevõtete ja sammude vastu.

Eestlasele omane umbusklikkus tahab igas valitsuse asutuste sammus ametnike omakasu püüet näha.

12.09.1921

10.09.2016 13.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto