Sisukord
Päevakomm
Postimees
12.09.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised Tagakülg Jürgen Ligi välisministriks, Maris Lauri haridust suunama USA sõdurid tulid Eestisse langevarjuhüppega Suri tuntud teleajakirjanik Aarne Rannamäe Neeme Raud: toimetuses oli väga-väga rusutud meeleolu 12.09 Esikaas Marina meeldib kõigile (47) Usutlus Eestisse toodud põgenikega: suurim probleem on see, et paistame siin välja (6) Majandus Väiketalunik piimakriisi hammasrataste vahel (3) Suurlaudas lendab vaid tuul pääsukestega võidu (2) Piimatööstuse juht: kõik piimatootjad kaotavad Välismaa USA leinas 11. septembri terrori ohvreid Välismaa lühiuudised Putini favoriit Anton Vaino tõusis Kremli esiametnikuks poole aastaga (3) Vastne Briti suursaadik ootab Brexiti-juhiseid Arvamus Lauri Hussar: tuba on tühi (2) Postimees 1921. aastal: rohkem õiglust, ajakirjandus! Vahur Made: uus Saksa aeg (7) Jüri Raidla, Arne Ots: viime selle reformi lõpule! (8) Kadri Tammepuu: tervishoid nagu vananev Moskvitš (1) Juhtkiri: võidujooks kõige sõltumatuma kohale (4) Agu Uudelepp: kellel on lootust rahuloluks? (4) Kultuur ERSO 90. hooaeg algas paduromantilises vaimus Kas Eesti filmi uus energia? Eestlased Veneetsia punasel vaibal Eesti teatri keskmine, hea ja isegi väga hea Sport Spordi lühiuudised Võidulootus taandus soovile kaotada võimalikult väikselt Suur Tallinna maraton: joosti võidu kihlveo ja iseendaga Kerber kerkis legendi abiga tennisepüramiidi tippu Mettis leevendas olümpiapettumust koduse MK-etapi teise kohaga Tarbija Akupank on «Pokemoni» mängija asendamatu sõber Kitsad parkimiskohad viivad plekimõlkimiseni Tartu Kombinaathooldekodud kaovad paari aastaga ajaloo prügikasti Ettevaatust! Parkla polegi lubatud kõrgusega (1) Seeneliste korvid saavad tänavu triiki täis Tudengid treenivad pingeliseks käruralliks Erilised inimesed leiavad koha tavaliste keskel Tavalise kortermaja tavatu muuseum Muuseum pageb lagunevast majast Tänavakunstifestival näitas tehnikarikkust Jarno Laur: Raadist sai tohutute võimaluste pantvang (1) Kaspar Koort: kokkuleppe küsimus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Hussar: tuba on tühi

2 min lugemist
Lauri Hussar FOTO: ERR

«Kaunist keskhommikut!» Just nii tervitades alustas Aarne Rannamäe laupäeviti Eesti kuulatavaimat raadiosaadet «Rahva teenrid». Nõudlik nii iseenda kui ka teiste suhtes, olid Aarne tele- ja raadiosaated nauditavad meistriteosed. Need kutsusid olulistest teemadest osa saama ja kaasa mõtlema. See kaasamõtlemine ei olnud kerge, sest süvitsi, vahel ka vastuvoolu minek oli viis, kuidas Aarne oma vaatajaid-kuulajaid kostitas. 

Minul oli õnn ja võimalus töötada koos Aarnega ligi kümne aasta jooksul «Rahva teenrite» kaassaatejuhina. Saadet juhtisime vaheldumisi üle nädala ja nii juhtus, et koos olime raadioeetris vaid korra, kaks päeva pärast pronksiööd. Kui paljud, nii otsustajad kui ka sündmuste kajastajad olid toimuvast ilmselgelt šokis ja valitses ka osaline peataolek, siis Aarne oli oma seisukohtades selge, tabav, täpne ja kiire. Need on märksõnad, mis iseloomustasid kogu tema ajakirjanduslikku tegevust.

Nii mõnigi kord kutsus Aarne mind külalisena oma arutelusaadetesse, mis andsid võimaluse näha lähedalt, kuidas meister oma saadet komponeerib ja välja mängib. Üks raudne reegel oli ent alati olemas. Saate esimene küsimus pidi olema terav ja käimatõmbav. Aastate eest räägiti mitmes ringkonnas lausa seda, et «Vabariigi kodanike» pihitooli kardeti minna just karmi esimese küsimuse tõttu.

Väitlusformaadi vedajana oli Aarne ekstraklass. Ta oli kindlalt seda meelt, et arutelusaate juht ei ole mitte dispetšer, kes annab sõna, vaid aktiivselt arutelusse sekkuv ja seda vedav ajakirjanik. Seejuures ei kartnud ta ka oma seisukohta välja öelda, kuigi mõned kehvema kriitikataluvusega inimesed panid seda talle pahaks: kuidas ikkagi julgeb saatejuht tulla välja oma arvamusega. Ometi oli just see paljudele rosin, mida teisipäevaõhtuti ETV ekraanilt otsima mindi.

Aarne ei olnud ekraanil nõudlik mitte ainult enda ja saatekülaliste vastu, vaid ootas sama ka vaatajalt-kuulajalt. Viis, kuidas ta oma mõtteid ja uudistekste edasi andis, kutsus kuulama. Korduvalt on öeldud, et kui Aarne tuli ekraanile, oli terve tuba teda täis. Seejuures julgen väita, et ta ei köitnud mitte niivõrd saatejuhikarismaga, vaid selge, konkreetse ja nõudliku esitusviisiga, mis mängis inimeste ratsionaalsele vajadusele saada teada endale olulistest asjadest. Ja siin Aarne hinnaalandust ei teinud. Mõneti just see hoiak, et kuulake, see, mida ma räägin, on oluline, tegi Aarnest meie televisiooniloo kõige hinnatuma uudisteankru, inimese, keda televaatajad usaldasid ja ootasid.

Täna on tuba tühi. On palju mälestusi, lugematul hulgal arhiivisaateid ja reportaaže. Ent on ka teadmine, kuidas teha head, otsekohest ja olulist ajakirjandust. Sellist ajakirjandust, mis räägiks inimestele tähtsatest asjadest selgelt ja arusaadavalt.

Aarne, see on suurim õppetund, mida Sinult olen saanud. Aitäh. 

Seotud lood
10.09.2016 13.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto