Kosmos seisab lähemal kui kunagi varem

TALLINN, EESTI, 10SEP16 Üleeuroopaline kosmosedebatt TTÜ Mektorys. Pildil inimesed laudade ümber. lt/: Foto: LIIS TREIMANN FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Kellel peaks olema õigus kaevandada kaugete planeetide loodusressursse? Kes peaks vastutama oma eluea lõpetanud satelliitide eest? Kas kosmoseuuringuid ja -lende peaksid korraldama riiklikud agentuurid või eraettevõtted? Kõige lõpuks: miks meil üldse sinna kosmosesse asja on? Postimees käis uurimas, kuidas vastasid nendele ja teistele küsimustele üleeuroopalises kosmosedebatis osalejad.

Tellijale Tellijale

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) innovatsiooni- ja ettevõtluskeskusesse Mektory on laupäeva varahommikuks kogunenud ligi poolsada inimest, kes kõik end kohvilauas turgutades juba kaugetest planeetidest räägivad. On selge, et tädi Maalit siit ei leia ja kohale on ilmunud kodanikud, kes kosmose arengute vastu huvi tunnevad. Värske kosmoseriik Eesti kuulub Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) ning paralleelselt peetakse siin koguni kaht debatti – lisaks TTÜ-le kogunetakse samal ajal ka Tõraveres.

Kodanike foorumi vaimseks isaks võib pidada ESA uut peadirektorit Jan Wörnerit, kes möödunud aasta suvel ametisse astus ja käesoleva aasta kevadel niinimetatud uuest kosmoseajastust rääkima hakkas.

12.09.2016 14.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto