Sisukord
Sport
Tänane leht
13.09.2016
Eesti Mälumäng Dilbert Ministeerium selgitab: suhkrumaks on vaid üks võimalik abinõu Mida teame superministeeriumist? (4) Eesti lühiuudised Vingugaasiandur muutub gaasiseadmega kodudes kohustuslikuks Ilves rõhutas riigikogus parlamentarismi tähtsust Eestisse tuleb etnobotaanika keskus Koolivägivalla ohvrit sunniti isa tagant varastama Tartu tudengipäevad algasid pannkookidega Ligi sai välisministriks, tema asemel kerkis haridusministriks Lauri Põllumehed rajasid Toompeale piimapudelitest memoriaali Eesti lehmadele Kosmos seisab lähemal kui kunagi varem Horoskoop Riigiprokuratuur esitas regionaalhaigla juhtidele süüdistuse Male Ema ja poeg tegid õppesõitu 160 kilomeetrit tunnis Majandus Swedbank tuleb turule uute pensionifondidega Uus juht soovib börsile elu sisse puhuda Välismaa Putin valib segasteks aegadeks uut eliiti Mure tuleviku pärast toob ELi liidrid Bratislavasse Välismaa lühiuudised PILTUUDIS: sajad tuhanded moslemid kogunesid hadži lõpurituaalile Unistused ja hirmud Euroopa armeest said uut hoogu Clintoni kopsuhaigus tekitab ärevust (1) Arvamus Taavi Minnik: Obama impotentne välispoliitikatsirkus (5) Anne Sulling: mis päästaks Eesti piimanduse? (17) Taavi Kotka: mis seis on Eestis internetiga? (1) Siim Kallas: kuidas rahastada omavalitsusi? (32) Mart Raudsaar: vajame robootika mõttekoda Päeva karikatuur: oravavahetus Juhtkiri: mis imevägi pensionifonde ergutas? Postimees 1934. aastal: Võrumaa mürkseen haruldaselt mürgine Kultuur Linnas eksinud põdra hõllandus Kõik on võimalik Risto Kübar võitis Hollandis teatripreemia Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Kas endine suure kolmiku liige kukutab nende ülemvõimu? Tallinna maratoni rajameister välistab mõõtmisel tekkinud vea (1) Margus Hunt – uuestisünni järel elu parim Wawrinka jätkas finaalide ilusat seeriat Pimedate jalgpall ja teised paraolümpia põnevad alad Tallinn Tule- ja veetornid olid rahvale valla Eestisse tuleb etnobotaanika keskus Tartu Päästjad aitasid kunstniku alla Ema ja poeg tegid õppesõitu 160 kilomeetrit tunnis (3) Forseliuse kooli nädal algas tempokalt Raekoja taga algab täna suur raietöö Müür kaob ja Laia tänava otsa kerkib uus maja Trikipark läbib sel kuul põhjaliku uuenduskuuri Kirjastajast sündis kalliskivinaine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pimedate jalgpall ja teised paraolümpia põnevad alad

3 min lugemist
Ratastooli ragbi Londoni mängudel. Rio paraolümpia ragbiturniir algab 14. septembril. FOTO: AFP/SCANPIX

Samamoodi nagu tavaolümpia puhul on ka paraolümpia ümber olnud skandaale ja meediakära, alates Venemaa koondise kõrvaldamisest kuni kehva piletimüügini. Aga mängud toimuvad ikka ja sportlased annavad endast parima.

Parasportlased peavad tihti end tavasportlastest veelgi enam ületama, et nad mingit ala üldse harrastada saaksid, rääkimata seal tulemuse saavutamisest. Ja eksivad need, kes arvavad, et paraolümpia alasid pole huvitav vaadata, osa paraolümpial kavas olevatest aladest on aga kohati põnevamadki vaadata. Kõikidel aladel on sportlastel mitu erinevat klassi, vastavalt nende puude liigile (kas vaimu-, nägemis- või füüüsiline puue - M.G.) raskusastmele, mis peab tagama võrdsed võimalused kõigile osalejatele.

Siinkohal tutvustame paraolümpia mõnesid huvitavamaid alasid.

Tellijale Tellijale

Jalgpall nägemispuudega inimestele

Muidu jalgpall nagu jalgpall ikka, eesmärk vastasest rohkem väravaid lüüa, ent ühes võistkonnas on vaid viis mängijat ja nad on kas täiesti või osaliselt pimedad (selle järgi on võistlusklassid – M. G.). Väljak on väiksem ja ümbritsetud kõrgema äärega. Mänguvahend on samuti eriline, see teeb heli, mille järgi mängijad reageerivad. Väljakumängijaid juhendavad spetsiaalne juhendaja ning väravavaht, kes on nägijad. Ja publik peab vaikselt olema, muidu ei suuda mängijad palli asukohta kindlaks teha. Jalgpallurite pallivalitsemine on kohati imeline, näeb uskumatuid triblinguid ja ilusaid väravaid.

Triatlon

Triatlon on ka tervetele inimestele üleloomulik pingutus, kuid esimest korda võisteldakse sel alal ka paraolümpial. Distantsiks on 750 m ujumist, 20 km rattasõitu ja 5 km jooks. Klasse on olümpial kuus, vastavalt puude raskusele. Nii on võistlemas ka sportlased, kelle üks jalg on täielikult amputeeritud, nad tõstetakse pärast ujumisdistantsi veest välja ja pannakse ratta selga, kus nad ühe jalaga 20 km sõidavad, seejärel panevad proteesid alla ja siirduvad jooksudistantsile. Äärmiselt inspireeriv vaatepilt.

12.09.2016 14.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto