Sisukord
Maitsemeel
Tänane leht
17.09.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Talve ajas kulutades näpuga järge (5) Veskimetsas aimub sügist Teleajakirjanik Aarne Rannamäe saadeti viimsele teele Eesti lühiuudised Loetud hääled (15) Majandus Keskealisena praktikandiks, et elu oleks nagu komm Trump tõotas USA-le neljaprotsendilist majanduskasvu USA võimud esitasid Deutsche Bankile hiigelnõude Majanduse lühiuudised Välismaa Sõjast räsitud Süürias sagenevad polügaamia ja lahutused Jaapani memmed vihuvad ergutustantsu Ebaveenev Juncker (2) Kirgiisi isamaaline film tsensuuri all Brexiti-jahmatus pole veel lahtunud Arvamus Kristina Herodes: tagarääkimine ja esindusrääkimine (1) Presidendi tegija (11) Maire Raadik: rööprähklus Rõõmu otsija Allilm luubi all Päeva karikatuur: vananaistesuvi ja valijameestesügis Juhtkiri: Kallas ja Jõks või Reps, Kaljurand ja Helme (6) Postimees 1935. aastal: metsik veretöö – palvevennast sai ematapja Mihkel Kunnus: sünnitusmasin ja põllutöömasin. Rahva elujõud suures ja väikses pildis (18) Daniel Coll: Brexit ja massid (1) Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: eestlase portree Tehke see kohe teleseriaaliks! Avangardistlik eleegia Nädala plaat. Autoriõhtu lindudega Muutunud ingel Troopilised rütmid ja tantsivad hipsterid Drexciya professor on tsüklis Aja auk. Nostalgia nostalgias Eesti parimad disainerid välja selgitatud Sport Järgmiste olümpiamängude ülekannete eest küsitakse kosmilist raha Spordi lühiuudised Creţul on kodumaaga seoses segased tunded ja suhted Henry Sildaru heitlus meestega ning eestlane MK-sarjas Kindlas kõneviisis Tokyo olümpia poole (1) Erinev saal, suur ootus AK Õnnelik õnnetus Avangardistlik eleegia Nädala plaat. Autoriõhtu lindudega Troopilised rütmid ja tantsivad hipsterid Muutunud ingel Artemi Troitski: ees ootavad hübriidvalimised (2) Drexciya professor on tsüklis Reformierakonnas on saunapidu. Eesti parimad disainerid välja selgitatud Viimane veerg Euroopa on hädas õuntega Urve Eslas: Kriisid, mille lähenemist keeldusime nägemast (20) Mihkel Kunnus: sünnitusmasin ja põllutöömasin. Rahva elujõud suures ja väikses pildis (18) Kuhu edasi, Euroopa? 28 karikatuuri pärast Brexitit (2) Maire Raadik: rööprähklus Aja auk. Nostalgia nostalgias Eesti kultuuri täheatlas: eestlase portree Daniel Coll: Brexit ja massid (1) Arter Kristi Kallas: ei tohi olla kuri (11) Hirm ennast lolliks teha Küpses eas vankumatult sadulas Masinate kirjutatud maffiafilm Miski pole võimatu Kyiv – midagi enamat kui kotlet (9) Pärl pärapõrgus Tähelepanu! Tõeline kontsa-sügis on alanud! Monika Tuvi – Aafrikas valge, Eestis must (2) Sügiseihalejad Kus on Eesti poliitmärtrid? (6) Keemia ja füüsika majandavad köögis Ehtne Peipsi sibul Bussijuhi zen Julia Aug – filmitäheks tänu Tarantinole «Teetööd ja ärge muretsege, see peab olema armastus» Mootorrattaga voodis... no ei harju ära! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Keemia ja füüsika majandavad köögis

3 min lugemist
FOTO: Tootja foto

Tipptehnoloogia ülikoolis Harvardis õpetatakse kokandust. Kas tõesti? Jah, aga mitte hautamist ja küpsetamist, vaid köögikunsti teaduslikel ja tehnoloogilistel alustel. Ehk seda, kuidas teadus ja kõrgtehnoloogia muudavad köögimaailma.

Tellijale Tellijale

Kas olete kunagi leidnud taldrikult kaaviari meenutavaid geeliterakesi, mis maitsevad nagu kontsentreeritud puuvili? Kõrgtehnoloogia on murdnud kööki ning toiduvalmistamise kemismi püütakse teadusliku metoodikaga lahti harutada. Et tegu ei ole enam üksikute uudishimulike kokkade katsetustega, näitab kas või see, et tipptehnoloogia ülikoolide hulka kuuluv Harvard pakub õppeainena kursust, mille pikk ingliskeelne nimetus  «Science and Cooking: From Haute Cuisine to the Science of Soft Matter» viitab otseselt teaduse ja köögi kohtumisele. See projekt sündis koostööst Harvardi ja praeguseks uksed sulgenud Hispaania tipprestorani El Bulli eestvedaja Ferran Adria loodud toidukeemia ja -tehnoloogia uurimiskeskuse Alícia Foundationiga.

Eelmisel sajandil alguse saanud tippköökide  «molekulariseerimine» on veel praegugi täis salapära. Meenutagem kas või kodumaist menuseriaali «Köök», kus peakokk Viktori tütar molekulid konservatiivsusest puhisevasse kollektiivi tõi. Esimest korda võtsid termini  «molekulaargastronoomia» kasutusele Ungari teadlane Nicholas Kurti ja Prantsuse keemik Herve This oma 1992. aastal peetud ettekandes «Molekulaarne ja füüsikaline gastronoomia». Ülemaailmse tuntuse tõid aga Heston Blumenthal Inglismaalt ning juba ülalmainitud Ferran Adria, kelle El Bullisse einestama pääsemiseks tuli koht aastake ette kinni panna. Nimetusi on valdkonnal veel, enamasti viitavad need tehnoloogilisele sekkumisele n-ö loomulikesse köögiprotsessidesse.

16.09.2016 19.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto