Sisukord
Arvamus
Postimees
15.09.2016
Eesti Mälumäng 75–80 häälega kahe finalisti sekka (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Haigekassa puudujäägi lapivad jõukad sünnitajad ja tõbised Valimisreklaam tõi Savisaarele kahtlustuse (2) Priit Toobal tegi laadal lastele hobusõitu Eesti lühiuudised Esikülg 15. september Väidetavalt plaanis politsei mõrvatud Tarankovi arreteerimist Majandus Tulevikus pole telereid enam vaja Majanduse lühiuudised Margus Tsahkna plaanib pensionireformi (25) Välismaa Myanmari unustatud rahvas rohingjad PERSOON. Ekspresident Bill Clintoni taandumine toetavaks abikaasaks Barroso süüdistab Junckerit ebaõigluses Välismaa lühiuudised 15.09. Juncker: tolerantsus ei saa tulla julgeoleku arvelt Arvamus Päeva karikatuur: quo vadis, pension? Juhtkiri: 70-aastaselt pensionile – tagasi Bismarcki aega? (5) Hardo Pajula: kolmkümmend kaks aastat hiljem (18) Mark Soosaar: armastus on pime? Kas ikka on? Maret Maripuu: neljaastmeline töövaidlus kolmeastmelises kohtusüsteemis Postimees 1912. aastal: valimisevõitlus Ühisriikides Kerstin Meresma: meie sisepoliitika ei ole muud kui otsene solvang Eesti rahvale (4) Kultuur Animatsioon aitab ka viimase pingi kahemeest Sport Spordi lühiuudised Pohlak: Pehrsson ei leidnud osa venekeelsete mängijatega ühist keelt (1) Võit, mis annab suureks mänguks hea tunde Vana sõber, tugev keskmik ja must lammas Rahastamisskeemi muutumine jättis judoliidu peatreenerita Vajadus muutuste järele tõi ametisse Eesti rekordimehed Tartu Keelatud armastus, surmahirm ja nigel palk tõid põgenikud Vägevale (1) E-sigaret päästab miljoneid elusid – kas tõde või vale? Uus tasuta parkla seisab tühjalt (1) Tormimurd annab istutajatele aastaid tööd Kui aeg on raha, saavad bussiga sõita vaid rikkurid (3) Jokk-mõtteviis ajab juuri (1) Õed kihutavad meestega võidu Laeva vallamaja kabinetid jäid ootamatult tühjaks Supilinlased said ninanipsu Genklubi püstitas endale ausamba Noormehed viisid vutimängu koolis uuele tasemele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1912. aastal: valimisevõitlus Ühisriikides

1 min lugemist
USA 1912. a presidendivalimiste põhikonkurendid Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson ja William Taft. FOTO: Internet

Huvitav on, et edulised nõudmised poolehoidmist leiavad. Vanameelsed vabariiklased, kes president Tafti ümber kokku on kogunud, tunnevad, et neil midagi hääd loota ei ole.

Nende ringist lahkub üks politikamees teise järel ja enamasti astuvad nad Roosevelti eduerakonda. Mõne on ka vana-vabariiklased ise välja heitnud, sellepärast, et nad valimiste ajal edulaste poolt äraandmist kardavad.

Tafti mehed vaidlevad iseäranis Wilsoni vastu, kes vabakaubandust soovitab. Nad ütlevad, et isegi see, kui tollisid järk järgult alandataks, tööstuse seisukorra võimatuks teeks. Et Roosevelt kaitsetollide poole hoiab, siis on ta Tafti meeste meelest ka radikalsusest hoolimata ikka veel parem kandidat kui vabakaupleja Wilson.

Roosevelt ja Wilson sõidavad nüüd maad mööda ümber, et oma mõtete hääks tööd teha. Esimesel on üleüldiselt rohkem kuulajaid kui teisel, sest Wilson ei ole nii rahvalik kõnemees kui edulaste juhataja. See soovitab vana viisi seaduste andmist tööliste hääks, aga selle juures ei unusta ta ka radikalseid politilisi nõudmisi. Kõige otsustaja peab rahvas olema – ütleb ta. Tema ei pea mitte ainult seadusi anda ja ametnikka valida võima, temal peab ka õigus olema kohtunikka ja isegi vabariigi presidenti ametist lahti lasta.

Roosevelti nõudmised näivad rahvale meeldivat, sest demokradid tunnistavad nad järkjärgult ka omaks. Nii on Connecticut’i demokradid hiljuti programmi vastu võtnud, milles rahva otsekohene seaduseandmine (referendum ja initsiative) sees seisavad. Ka Wilson on ühel koosolekul ütelnud, et Roosevelti programmis palju hääd leidub.

15.09.1912

Seotud lood
    14.09.2016 16.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto