Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.09.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Talve ajas kulutades näpuga järge (5) Veskimetsas aimub sügist Teleajakirjanik Aarne Rannamäe saadeti viimsele teele Eesti lühiuudised Loetud hääled (15) Majandus Keskealisena praktikandiks, et elu oleks nagu komm Trump tõotas USA-le neljaprotsendilist majanduskasvu USA võimud esitasid Deutsche Bankile hiigelnõude Majanduse lühiuudised Välismaa Sõjast räsitud Süürias sagenevad polügaamia ja lahutused Jaapani memmed vihuvad ergutustantsu Ebaveenev Juncker (2) Kirgiisi isamaaline film tsensuuri all Brexiti-jahmatus pole veel lahtunud Arvamus Kristina Herodes: tagarääkimine ja esindusrääkimine (1) Presidendi tegija (11) Maire Raadik: rööprähklus Rõõmu otsija Allilm luubi all Päeva karikatuur: vananaistesuvi ja valijameestesügis Juhtkiri: Kallas ja Jõks või Reps, Kaljurand ja Helme (6) Postimees 1935. aastal: metsik veretöö – palvevennast sai ematapja Mihkel Kunnus: sünnitusmasin ja põllutöömasin. Rahva elujõud suures ja väikses pildis (18) Daniel Coll: Brexit ja massid (1) Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: eestlase portree Tehke see kohe teleseriaaliks! Avangardistlik eleegia Nädala plaat. Autoriõhtu lindudega Muutunud ingel Troopilised rütmid ja tantsivad hipsterid Drexciya professor on tsüklis Aja auk. Nostalgia nostalgias Eesti parimad disainerid välja selgitatud Sport Järgmiste olümpiamängude ülekannete eest küsitakse kosmilist raha Spordi lühiuudised Creţul on kodumaaga seoses segased tunded ja suhted Henry Sildaru heitlus meestega ning eestlane MK-sarjas Kindlas kõneviisis Tokyo olümpia poole (1) Erinev saal, suur ootus AK Õnnelik õnnetus Avangardistlik eleegia Nädala plaat. Autoriõhtu lindudega Troopilised rütmid ja tantsivad hipsterid Muutunud ingel Artemi Troitski: ees ootavad hübriidvalimised (2) Drexciya professor on tsüklis Reformierakonnas on saunapidu. Eesti parimad disainerid välja selgitatud Viimane veerg Euroopa on hädas õuntega Urve Eslas: Kriisid, mille lähenemist keeldusime nägemast (20) Mihkel Kunnus: sünnitusmasin ja põllutöömasin. Rahva elujõud suures ja väikses pildis (18) Kuhu edasi, Euroopa? 28 karikatuuri pärast Brexitit (2) Maire Raadik: rööprähklus Aja auk. Nostalgia nostalgias Eesti kultuuri täheatlas: eestlase portree Daniel Coll: Brexit ja massid (1) Arter Kristi Kallas: ei tohi olla kuri (11) Hirm ennast lolliks teha Küpses eas vankumatult sadulas Masinate kirjutatud maffiafilm Miski pole võimatu Kyiv – midagi enamat kui kotlet (9) Pärl pärapõrgus Tähelepanu! Tõeline kontsa-sügis on alanud! Monika Tuvi – Aafrikas valge, Eestis must (2) Sügiseihalejad Kus on Eesti poliitmärtrid? (6) Keemia ja füüsika majandavad köögis Ehtne Peipsi sibul Bussijuhi zen Julia Aug – filmitäheks tänu Tarantinole «Teetööd ja ärge muretsege, see peab olema armastus» Mootorrattaga voodis... no ei harju ära! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maire Raadik: rööprähklus

2 min lugemist
Maire Raadik FOTO: Erakogu

Mõiste, mida inglise keeles väljendab sõna multitasking (inglise multi viitab mitmele ja task tööülesandele), on eestlaselegi üsna tuttav: nagu Kihnu naine suutvat korraga kõndida ja kinnast kududa, nii suudavad paljud moodsa aja inimesed kõndides või rooli keerates telefoni näppida või arvutiga töötades kohvi juua, raadiot kuulata ja töökaaslastega juttu ajada.

Kuigi nähtus ise on tuttav, ei ole me seni tundnud vajadust seda eraldi sõnaga nimetada. Oleme tarbe korral lihtsalt nentinud, et teeb mitut asja korraga, või siis, kui tööl suuremat tulemust pole, parastanud üheksa ametit, kümnes nälg. Ingliskeelses maailmas on selle nähtuse nimetamise vajadust teadvustatud ja käibele on võetud sõna multitasking. Keelenõuandest küsiti multitasking’i vasteid esimest korda 2008. aastal, esmaabina pakkusime enam-vähem otseseid tõlkeid mitmiktegevus ja mitmiktöö – eeskujuks näiteks mitmikabielu, ajakirja mitmiknumber või mitmiktäht astronoomias.

Multitasking’it omal nahal kogenuil hakkas seevastu fantaasia tööle. 2012. aasta lõpus oli Eesti Ekspressi nädala sõna rööprapsimine, selle kõrvale tulid varsti rööprähklemine, rööprassimine, rööprügamine ja 2013. aastal rööpamine (volikogu liikmed rööpavad mitmes komisjonis). Rahvas tegi variantide hulgast oma valiku ja 2014. aasta paiku hakkasid keelenõuküsijad küsima hoopis nii: teame, et multitasking on rööprähklemine, aga see rööprähklemise sõna vist ikka igasse teksti ei sobi, on nagu argikeelne?

Kahtluskoht võib olla sõna värvikus: algriimi sisaldav rööprähklemine on mõne arvates niisama leidlik – ja mõne teise arvates niisama nõme – nagu näiteks rüperaal. Ometi on kõik need rööp-algulised sõnad kokku pandud täiesti viisakast materjalist, mis võiks kirjakeeldegi sobida. Täiendsõna rööp- näitab rööpsust, paralleelsust (nagu ka nt sõnades rööplülitus või rööpühendus), põhisõna aluseks on aga verbid, mis tähendavad kõvasti töötamist (nagu rassima, rügama), niisama sekeldamist (nagu rapsima) või mõlemat (nagu rähklema). Praegu kasutatakse kõige rohkem rööprähklemise sõna. Et neljast-viiest variandist just rähklema peale on jäänud, võib näidata ka pisukest hinnangut: ega see mitme asja korraga tegemine vist ikka üks õige asi ei ole, tuleb ette ka ülerahmeldamist ja ‑rassimist. 

Olgu nii, et mõnele meist näib rööprähklemine kõnekeelne, mõnele naljatlev või hinnanguline, kuid maitseid on erinevaid ja kas maksab üht väärt sõna selle pärast tõrjuda. Kus lause end sedamoodi annab seada, et saame öelda teeb mitut asja korraga või mitme asja korraga tegemine, on hästi, aga kui vajame lühemaid nimisõnu, miks siis mitte öelda rööprähklemine või rööprähkleja. Keelenõutöö käigus pakutud mitmiktegevus, mitmiktöö, kõigetegemine on multitasking’i vastetena paraku märksa verevaesemad. Infotehnoloogias öeldakse multitasking’i kohta aga hoopis multitegumtöö.

Seotud lood
    16.09.2016 19.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto