R, 31.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Välismaa lühiuudised 15.09.

Postimees
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ungari peaminister Viktor Orban.
Ungari peaminister Viktor Orban. Foto: AP/Scanpix

Euroopa Liidu tulevik otsustatakse Bulgaaria piiril Türgiga, mitte Brüsselis.

Ungari peaminister Viktor Orbán.

Rootsi paigutab Ojamaale alalise sõjaväeüksuse

Rootsi kaitseväe juhataja Micael Bydén ütles, et praegu Ojamaal õppustel viibivad 150 sõjaväelast jäävad saarele alaliseks. Tema teatel tingis otsuse asjaolu, et julgeolekupoliitiline olukord on Rootsi lähiümbruses viimastel aastatel halvenenud. Otsest rünnakuohtu siiski ei nähta.

Rootsi lõpetas sõjaväelaste alalise kohaloleku Ojamaal 2005. aastal, ent valitsus otsustas selle 2015. aasta märtsis taastada. Otsus paigutada sõdurid Ojamaale alates eilsest oli üllatav, sest varem oli valitsus lubanud saata väekontingendi saarele järgmisel aastal.

Rootsi eelmisel nädalal avaldatud kaitseraportis märgitakse, et Venemaa on ainus lähipiirkonna riik, millest võib naabritele sõjalist ohtu karta, ning kui Venemaa peaks ründama Balti riike, siis tõenäoliselt algaks see Rootsist.

AFP/BNS

Türgi taunib ajakirja Der Spiegel

Türgi kritiseeris eile vihaselt Saksa ajakirja Der Spiegel eriväljaannet, milles nimetatakse president Recep Tayyip Erdoğani diktaatoriks.

Türgi välisministeerium märgib avalduses, et täielikult Erdoğani Türgile pühendatud erinumber on provokatiivne ja demonstreerib moondunud mõtteviisi. Eriti solvav olevat see moslemitele seetõttu, et ilmus Īd al-Aḑḩā pühade ajal.

Ajakirja kirjastamispoliitika on vastutustundlikkusest kaugel ning demonstreerib selgelt Türgi-vastast lähenemist, öeldakse avalduses. «Me mõistame kahetsusega hukka katsed härra presidenti mustata,» rõhutab välisministeerium.

Spiegeli eriväljaanne «Riik kaotab vabaduse» ilmus üleeile ja juba selle kaanel tituleeritakse Erdoğani diktaatoriks. Kaanepilt kujutab kivistunud näoga Erdoğani, päikseprillid ninal ja taustal kaks rakettideks muutunud minaretti rünnakule sööstmas.

AFP/BNS

14,5 tonni hašišit konfiskeeriti Hispaania kagurannikul Murcia lähedal.

Putinit teenindava erilennusalga juht pandi koduaresti

Vene presidenti Vladimir Putinit teenindava Vene riikliku lennufirma Rossija erilennusalga juht pandi seoses korruptsiooniga koduaresti, teatasid kohtuvõimud eile.

Jaroslav Odintsevit peetakse kinni kaks kuud, kuni kestab ametlik juurdlus. Tema juhitavasse lennundussalka kuulub mitukümmend lennukit ja helikopterit.

Presidendi esindaja Dmitri Peskovi sõnul on Putinit sammust informeeritud ning väidetavalt ei mõjuta see riigipea reisikava. Vene meedia sõnul keskendub juurdlus süüdistustele, mille kohaselt kulutas Odintsev õhukonditsioneeridele mõeldud raha valel eesmärgil.

AP/BNS

Hiina saadab orbiidile teise kosmoselabori

Tiangong-2 saadetakse kosmosesse Jiuquanist satelliitide kosmodroomilt, teatas riiklik uudisteagentuur Xinhua. Insenerid on alustanud kanderaketi Pikk Marss-2F tankimist, vahendas agentuur Hiina mehitatud kosmoselendude inseneriagentuuri ametnikku. Kui labor on orbiidile jõudnud, saadetakse sinna Shenzhou-11 missiooni raames kaks astronauti. Hiina on hakanud oma kosmoseprogrammi investeerima miljardeid dollareid. Aprillis teatati kavast saata kosmoselaev Marsi orbiidile 2020. aasta paiku.

AFP/BNS

Põhja-Korea üleujutustes on kadunud sadu inimesi

ÜRO andmeil on Põhja-Koreat tabanud üleujutustes hukkunud 138 inimest ja kadunuks jäänud umbes 400. Mööda Hiina ja Vene piiri kulgev Tumeni jõgi tõusis üle kallaste pärast paduvihmahooge ja on tekitanud suuri purustusi ümberkaudsetes külades. ÜRO andmeil on oma kodust pagenud 107 000 inimest. Hävinud on vähemalt 30 000 hoonet, nende seas 29 800 elumaja. Umbes 180 teelõiku ja 60 silda on saanud suuri kahjustusi. Samuti on üleujutuse piirkonda tabanud elektri- ja sidekatkestused.

AFP/BNS

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tagasi üles