N, 19.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1928. aastal: kriitiliselt meie rahvasaadikutest

Postimees 1928. aastal: kriitiliselt meie rahvasaadikutest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
1928. aastal oli riigivanem Jaan Tõnisson, novembris astus Tõnissoni valitsus tagasi ja detsembris kinnitas riigikogu ametisse August Rei juhitud valitsuse.
1928. aastal oli riigivanem Jaan Tõnisson, novembris astus Tõnissoni valitsus tagasi ja detsembris kinnitas riigikogu ametisse August Rei juhitud valitsuse. Foto: Postimees.ee

Vaatleme vähe ligemalt meie rahvasaadikute tööd. Valimiste eel liiguvad nad paari kuu kestel hoolega ringi ja räägivad sellest, mis nad tulevases rahvaesituses kavatsevad teha.

Valijad avaldavad selle kava kohta arvamisi, samuti teiste erakondade vastuvaidlejad. Koosoleku lõpuks kujuneb mingisugune enamuse arvamine välja. Rahvaesituse töö ajal lõdveneb side valijate ja valitsuse vahel. Väga harva korraldatakse koosolekuid, eriti erakondade poolt, kes koalitsioonis olles riiki valitsevad. Rahva esitajad töötavad rühmas sõelutud juhtnööride põhjal, ilma et tihti teaks, kuidas valijad asja peale vaatavad.

Valitute ja valijate vahelise sideme lõtvuses on tunduvalt süüdi praegune proportsionaalne nimekirjadega valimise viis, kus rahvaesitajal raske kindlaks teha, keda tema oma valijateks peab lugema. Teine olukord oleks isikuvalimise korral. Kuna siis ühes valimisringkonnas ainult üks rahvaesitaja valitakse, siis võib sarnane rahvasaadik selle ringkonna valijate enamust oma valijateks pidada ja selles piirkonnas koosolekuid korraldades oma valijatega otsekohesesse ühendusse astuda. Võiks alaline elav side valitseda.

Praegusaja elu laialdane arenemine lahutab endiselt suuremal määral parlamendiliikmeid kui ka suurpoliitikuid valijast. 16.09.1928

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Tallinn
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tarbija
Tartu Postimees
Tagasi üles