Sisukord
Kultuur
Tänane leht
16.09.2016
Eesti Mälumäng Toll tabas piiril Eesti narkopolitsei «ükssarviku» Horoskoop Dilbert Male Palju õnne «Ristiisa» kõrvaldamine oli lihtne (4) Tagakülg Ökomäss keskendub merele ja Patareile Põllumehed kiruvad absurdihõngulist määrust (7) Pirita TOPi alale ehitatakse paarsada kallist korterit Perearstisüsteemi mainet rikub arstide ajanappus Valitsus otsustas eripensionid kaotada (4) Eesti Post lubab, et laupäevalehtede kojuvedu ei kao Kadriorus sai taas nautida valgusmängu Majandus Majanduskasv aeglustub, aga muidu on kõik hästi (4) Praamikuningas Leedo üritab riigile lombakat hobust tagasi müüa (2) Välismaa Venemaa valimised tulevad läbi aegade igavaimad Välismaa lühiuudised Arvamus Henrik Roonemaa: järelehüüe kõrvaklapipesale (5) John Stuttard: kaks kuud hiljem – Suurbritannia ja Euroopa Liit pärast Brexitit Päeva karikatuur Rein Veidemann: kohtume teatris! Juhtkiri: meil on vaja rääkida, Euroopa (6) Postimees 1928. aastal: kriitiliselt meie rahvasaadikutest Scott Abel: «Haige Hillary» annab Trumpile võimaluse (1) Kultuur Kõikide mälumängude isa juubel Tanel Veenre sünge ja helge tahe Sport Spordi lühiuudised Selge ja samal ajal segane: Eesti vajab EMile pääsemiseks Poola üle suurt võitu Suur kuuik ja kaks kodutut musta hobust Vene häkkerid kiskusid lahti vana haava (6) Kole mäng vormus valusaks déjà vu'ks Tallinn Ökomäss keskendub merele ja Patareile Pirita TOPi alale ehitatakse paarsada kallist korterit Tarbija Võrumaa täis väge, võimu ja hüva toitu Tartu Naine pääses üle noatera raskest haigusest Eesti püha lipp jõudis uude koju Avangardi aabitsale järgneb seksiajastu Suur korvpall jõuab homme Tartusse Mehaanikud annavad kätele valu Loodusmaja pakub mahla ja avab puidust ksülofoni Tartus tuleb kõigi kooriliikidega uhke juubelilaulupidu Tartu valis valijamehed kindlalt (1) Ülikooli muuseumis tuli esitlusele imetlusväärne kahekordne kingitus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tanel Veenre sünge ja helge tahe

3 min lugemist
Tanel Veenre- Roosi nimi, kaelaehe-gagaat, nahk, hõbe FOTO: Tanel Veenre

Ma ei kujuta ette elu ilma raamatuteta. Mitte et see mõeldamatu oleks, ma lihtsalt ei taha sellist maailma ette kujutada. Lugemine on nii personaalne ja intiimne tegevus, täis naudinguid ja pettumusi, et see peaks enamasti jääma lugeja ja raamatu vaheliseks asjaks. Ja ometi tahaks kogu seda elamuste tulva heast raamatust jagada ka teistega. Või vahest ütleb mu raamatuvalik enam, kui peaks. Loodan, et selliseid mõttekäike kohtab külastaja Tanel Veenre näitusel mitmekümnel erineval viisil.

Tellijale Tellijale

Näituse «Tahe» peategelaseks ongi raamat. Määratlematu, aga tugev kujund, millele võib projitseerida mida iganes. Selle kujundi tugevuseks on lõpmatu vasturääkivus, sest raamatud kätkevad endas kõiki meie unustusi, hirme, ihasid, lootusi ja leppimisi. Leppimist eluga, sellisena nagu see on, ja sellisena, nagu see olla võiks või olema peaks. Kumb see õige on, seda ei tea. Ilmselt ei saa sellist vastust oodata ka Veenrelt. Tema teeb vasturääkivused pigem nähtavaks. Laseb meil endil valida. Näiteks on ühel tema raamatutest triboliit, teisel on kristlik rist. Raginal põrkuvad ristiusu loomismüüt ja evolutsiooniteooria.

Kultuur, nagu seda teame, on paljuski kirjasõnale toetuv. Ja kirjasõna kipub olema kristlikul kultuurilool põhinev. Sageli läheb meelest, et elame kahe tuhande kuueteistkümnendal Issanda armu aastal. Seda see 2016 ju tähendab, või tähendas. Veenret sellised kuuluvused ei huvita, et kelle ajaarvamise järgi me olema peaksime. Pigem on raamat tema jaoks sümbol, mis lubab vabalt liikuda läbi erinevate sajandite ja olnud aegade. Ajatus ja igavik on ju raamatute kaudu käegakatsutavad.

15.09.2016 17.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto