Sisukord
Teadus
Postimees
17.09.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Talve ajas kulutades näpuga järge (5) Veskimetsas aimub sügist Teleajakirjanik Aarne Rannamäe saadeti viimsele teele Eesti lühiuudised Loetud hääled (15) Majandus Keskealisena praktikandiks, et elu oleks nagu komm Trump tõotas USA-le neljaprotsendilist majanduskasvu USA võimud esitasid Deutsche Bankile hiigelnõude Majanduse lühiuudised Välismaa Sõjast räsitud Süürias sagenevad polügaamia ja lahutused Jaapani memmed vihuvad ergutustantsu Ebaveenev Juncker (2) Kirgiisi isamaaline film tsensuuri all Brexiti-jahmatus pole veel lahtunud Arvamus Kristina Herodes: tagarääkimine ja esindusrääkimine (1) Presidendi tegija (11) Maire Raadik: rööprähklus Rõõmu otsija Allilm luubi all Päeva karikatuur: vananaistesuvi ja valijameestesügis Juhtkiri: Kallas ja Jõks või Reps, Kaljurand ja Helme (6) Postimees 1935. aastal: metsik veretöö – palvevennast sai ematapja Mihkel Kunnus: sünnitusmasin ja põllutöömasin. Rahva elujõud suures ja väikses pildis (18) Daniel Coll: Brexit ja massid (1) Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: eestlase portree Tehke see kohe teleseriaaliks! Avangardistlik eleegia Nädala plaat. Autoriõhtu lindudega Muutunud ingel Troopilised rütmid ja tantsivad hipsterid Drexciya professor on tsüklis Aja auk. Nostalgia nostalgias Eesti parimad disainerid välja selgitatud Sport Järgmiste olümpiamängude ülekannete eest küsitakse kosmilist raha Spordi lühiuudised Creţul on kodumaaga seoses segased tunded ja suhted Henry Sildaru heitlus meestega ning eestlane MK-sarjas Kindlas kõneviisis Tokyo olümpia poole (1) Erinev saal, suur ootus AK Aja auk. Nostalgia nostalgias Drexciya professor on tsüklis Reformierakonnas on saunapidu. Eesti parimad disainerid välja selgitatud Viimane veerg Euroopa on hädas õuntega Urve Eslas: Kriisid, mille lähenemist keeldusime nägemast (20) Mihkel Kunnus: sünnitusmasin ja põllutöömasin. Rahva elujõud suures ja väikses pildis (18) Kuhu edasi, Euroopa? 28 karikatuuri pärast Brexitit (2) Artemi Troitski: ees ootavad hübriidvalimised (2) Daniel Coll: Brexit ja massid (1) Arter Miski pole võimatu Kyiv – midagi enamat kui kotlet (9) Pärl pärapõrgus Julia Aug – filmitäheks tänu Tarantinole Monika Tuvi – Aafrikas valge, Eestis must (2) Sügiseihalejad Kus on Eesti poliitmärtrid? (6) Keemia ja füüsika majandavad köögis Ehtne Peipsi sibul Tähelepanu! Tõeline kontsa-sügis on alanud! Mootorrattaga voodis... no ei harju ära! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Euroopa Kosmoseagentuuri juht: Eestil on kosmoseavastusse palju panustada

4 min lugemist
15.09.2016. Tallinn. ESA peadirektor Jan Wörner. FOTO: EERO VABAMÄGI/POSTIMEES FOTO: Eero Vabamaegi/PM/SCANPIX BALTICS

Kosmosetehnoloogia muutub järjest odavamaks ja efektiivsemaks. Riigi, kosmoseagentuuri ega firma suurus ei näita siinkohal võimete ja kompetentsi kohta midagi. Iga investeeritud euro toob uute tehnoloogiate ja võimalustega lihtsalt kuus korda sama palju tagasi. Selliste sõnumitega külastas neljapäeval kosmoseriik Eestit Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) peadirektor Johann-Dietrich Wörner, lühemalt Jan Wörner.

Tellijale

- Oma täna (neljapäeval – toim) TTÜs peetud loengus rääkisite näiteks õnnetusest, mis juhtus SpaceXi süstiku ujuvplatormile maandumisel, ja mida Saksa meedias kujutati kui läbikukkumist, USAs aga kui väikest viperust suure avastuse teel ning millest SpaceXi juht Elon Musk säutsus kui põnevast sammust teel kosmosesse. Selle näite taustal, kas ütleksite, et Euroopas on puudu teatud kosmoseavastamise uljusest?

Tõepoolest, nii on. Oleme Euroopas liiga tõsised ja riskikartlikud. Vahel lihtsalt peab riskima, kuigi mõistagi mitte inimelusid ohustades. Teatud riskimine ja ohtude trotsimine on inimeste elutegevusega ju alati kaasnenud, see on meie loomuses. Muudmoodi ei ole arenemine ja avastuste tegemine võimalik. Millegipärast ei ole meil Euroopas enam seda avastamisrõõmu, millega me kunagi maailma kaardistasime, ja ma kardan, et see võib osutuda probleemiks.

- Milline ESA missioon on teie hinnangul kõige riskantsem?

Kõik meie missioonid on riskantsed. Üritame enne iga missiooni starti riske tehniliste meetoditega võimalikult nulli lähedale viia, kohati isegi liiga palju. Samas päris null-risk ei ole muidugi kunagi võimalik.

Peagi maandub Marsil näiteks ExoMars 1 uurimisalus, mis on väga riskantne ettevõtmine. Seejärel tuleb ExoMars 2 – täiesti uut tüüpi Marsi-kulgur, kus võib samuti palju valesti minna, aga me peame sellistes asjades pidevalt piire nihutama, katsetama ja kohati ka riske võtma.

- Olete tänase päeva jooksul kohtunud nii poliitikute kui ärimeestega. Milliste praktiliste kokkulepeteni jõudsite?

Allkirjastasime kokkuleppe, et Eesti kosmoseteadlased saavad hakata käima ESAs praktikal. Jutt on inimestest, kellel on teaduskraad juba olemas, kuid kes soovivad ennast näiteks järeldoktori tasemel edasi arendada ja õppida, millega Euroopa Kosmoseagentuur tegeleb. Esialgu pakume aastaseid praktikavõimalusi, aga on ka täiesti võimalik seda veel aasta jagu pikendada. Ma tahan rõhutada, et see ei oleks ajude väljavool, vaid võimalus tulla, näha maailmatasemel kosmoseteadust ja -arendust, õppida ning kogutud teadmised hiljem kodumaale tagasi tuua.

- Eesti liitus ESAga veidi vähem kui kaks aastat tagasi, peagi peaks meil avatama ka kosmosevaldkonna inkubatsioonikeskus. Millised on teie ootused Eesti osalusele ESAs?

Ma loodan – ja see on mingil määral juba ka reaalsus – , et Eesti toetab ESAd niinimetatud «Euroopa ühendatud kosmose» (United Space in Europe – K. M.) arendamisel. See tähendab, et paneme üle Euroopa kokku erinevad ettevõtted ja institutsioonid avalikust ja erasektorist. Kosmoses võib väikestest riikidest nagu Eesti tulla suuri ideid. Peagi on Eesti Euroopa Liidu eesistuja ja selles rollis on teil täita väga oluline ülesanne – tuua kokku ESA ja Euroopa Komisjon, kes peaksid koos otsustama, kuidas Euroopa maksumaksjate raha õigesti kasutada.

16.09.2016 19.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto