N, 9.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ettevõtted mõtlevad üha enam tulemustasude kehtestamise peale

Ettevõtted mõtlevad üha enam tulemustasude kehtestamise peale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaubamaja Kodumaailmas töötava Taimi Keskküla sõnul on ettevõttes makstavad lisatasud töötajaile teretulnud boonus.
Kaubamaja Kodumaailmas töötava Taimi Keskküla sõnul on ettevõttes makstavad lisatasud töötajaile teretulnud boonus. Foto: Toomas Huik

Personaliotsingufirma Fontes andmetel maksis mullu 84 protsenti Eesti ettevõtetest oma tööta­jatele osa palgast töötulemuste järgi. Majandus­tulemuste paranedes plaanivad ettevõtted tulemustasu osatähtsust suurendada.Talleggi müügidirektori Margus Venelaine sõnul on tulemuspalk just müügiosakondades väga tavaline ja ilma tõenäoliselt ei saa. «Oleme üritanud hoida joont, et võib teenida 40 protsenti põhipalgast juurde,»  sõnas Venelaine.

«Tulemustasusid ei saa teha aga selliselt, et inimese toimetulek sellest sõltuks, see peaks olema pigem rõõmus lisa. Kehvematel kuudel tuleb põhipalgaga leppida ja selle pärast ei tohiks inimesel veel arved maksmata jääda.»

Palk vastavalt usinusele

Näiteks klienditeenindajatel on tulemustasu maksmise skeemid Talleggis Venelaine sõnul lihtsamad, müügijuhtidel veidi keerukamad ja individuaalsemad ning sõltuvad ka isiksuse tüübist.

«Mõnda inimest motiveerib stabiilne põhipalk, teine tahab jälle võimalust rohkem teenida ja on nõus selle nimel rohkem riskima,» nentis Venelaine. «Loomulikult sõltub tulemustasu ka äri iseloomust. Traktorit müües on müügimehe roll olulisem kui toidukaupade puhul. Kanamune ostetakse niikuinii ja siin on raske öelda, mis oli lõpuks selle müügimehe panus.»

Tallinna Kaubamaja turundusosakonna juhataja Enn Pareli sõnul on tulemustasu osakaal ametipostiti väga erinev, kuid see võiks olla keskmiselt umbes 20 protsenti palgast. «Tendents on selle suurendamise poole. Nii on töötajal võimalik ettevõtte heast käekäigust kasu saada ning halva käekäigu puhul annab see võimaluse kokkuhoiuks,» sõnas Parel.

Majanduslanguse aastatel ei makstud tulemustasu kaubamajas kellelegi, kuid viimastel kuudel on läbimüük Pareli kinnitusel suurenema hakanud.

Töö tulemuse väärtustamist kiitis ka Kairi Loik, kes on tulemuspalgaga kokku puutunud Viru hotelli vastuvõtus töötades. «Ka need, kes oleksid muidu parema meelega olnud pool tundi suitsu- või kohvipausil, püüdsid nii palju kui võimalik leti taga olla ja tööd teha. Boonuse teenimiseks tuli kliendile müüa broneeritust kallim ja mugavam tuba. Suvisel tipphooajal, kui hotell on täis, võivad lisatasud olla enam kui pool palgast,» nentis Loik.  

Tulemustasu ei maksta mitte ainult kaubanduses, vaid ka tootmises. Ka puidutöötlemisfirma Viisnurk töötajad saavad tasu vastavalt usinusele. Tööliste tasud on seotud efektiivsusnäitajatega. Juhtkonna ja teenistujate tulemustasud sõltuvad juhatuse esimehe Andres Kivistiku sõnul ettevõtte kasumist.

Hinnata saab ka loovust

Suhtekorraldusfirma Peegel ja Partnerid asutaja Erki Peegel kinnitab, et tulemuspalka on võimalik maksta ka loomeettevõtetes. «Kui töötaja on suutnud kliendi käivet või kasumlikkust parandada, siis tuleks osa sellest saavutusest ka töötajaga jagada, kui mängureeglid on eelnevalt kokku lepitud,» sõnas Peegel.

Baltika juhi Meelis Milderi sõnul ei ole ettevõte aga vaatamata kosunud müügitulemustele veel valmis lisatasusid maksma. «Suurem osa ettevõtteid on viimased kaks aastat oma koha eest päikese all võidelnud. See töö on suuresti tehtud. Arvan, et see on ka inimeste jaoks oluline olnud,  kui palju töökohti alles jääb ja kui palju juurde tuleb. Lähematel aegadel premeerime ainult suurepäraseid tulemusi,» nentis Milder.

Kommentaarid

Märksõnad
Tagasi üles