Sisukord
Välismaa
Tänane leht
17.09.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Talve ajas kulutades näpuga järge (5) Veskimetsas aimub sügist Teleajakirjanik Aarne Rannamäe saadeti viimsele teele Eesti lühiuudised Loetud hääled (15) Majandus Keskealisena praktikandiks, et elu oleks nagu komm Trump tõotas USA-le neljaprotsendilist majanduskasvu USA võimud esitasid Deutsche Bankile hiigelnõude Majanduse lühiuudised Välismaa Sõjast räsitud Süürias sagenevad polügaamia ja lahutused Jaapani memmed vihuvad ergutustantsu Ebaveenev Juncker (2) Kirgiisi isamaaline film tsensuuri all Brexiti-jahmatus pole veel lahtunud Arvamus Kristina Herodes: tagarääkimine ja esindusrääkimine (1) Presidendi tegija (11) Maire Raadik: rööprähklus Rõõmu otsija Allilm luubi all Päeva karikatuur: vananaistesuvi ja valijameestesügis Juhtkiri: Kallas ja Jõks või Reps, Kaljurand ja Helme (6) Postimees 1935. aastal: metsik veretöö – palvevennast sai ematapja Mihkel Kunnus: sünnitusmasin ja põllutöömasin. Rahva elujõud suures ja väikses pildis (18) Daniel Coll: Brexit ja massid (1) Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: eestlase portree Tehke see kohe teleseriaaliks! Avangardistlik eleegia Nädala plaat. Autoriõhtu lindudega Muutunud ingel Troopilised rütmid ja tantsivad hipsterid Drexciya professor on tsüklis Aja auk. Nostalgia nostalgias Eesti parimad disainerid välja selgitatud Sport Järgmiste olümpiamängude ülekannete eest küsitakse kosmilist raha Spordi lühiuudised Creţul on kodumaaga seoses segased tunded ja suhted Henry Sildaru heitlus meestega ning eestlane MK-sarjas Kindlas kõneviisis Tokyo olümpia poole (1) Erinev saal, suur ootus AK Õnnelik õnnetus Avangardistlik eleegia Nädala plaat. Autoriõhtu lindudega Troopilised rütmid ja tantsivad hipsterid Muutunud ingel Artemi Troitski: ees ootavad hübriidvalimised (2) Drexciya professor on tsüklis Reformierakonnas on saunapidu. Eesti parimad disainerid välja selgitatud Viimane veerg Euroopa on hädas õuntega Urve Eslas: Kriisid, mille lähenemist keeldusime nägemast (20) Mihkel Kunnus: sünnitusmasin ja põllutöömasin. Rahva elujõud suures ja väikses pildis (18) Kuhu edasi, Euroopa? 28 karikatuuri pärast Brexitit (2) Maire Raadik: rööprähklus Aja auk. Nostalgia nostalgias Eesti kultuuri täheatlas: eestlase portree Daniel Coll: Brexit ja massid (1) Arter Kristi Kallas: ei tohi olla kuri (11) Hirm ennast lolliks teha Küpses eas vankumatult sadulas Masinate kirjutatud maffiafilm Miski pole võimatu Kyiv – midagi enamat kui kotlet (9) Pärl pärapõrgus Tähelepanu! Tõeline kontsa-sügis on alanud! Monika Tuvi – Aafrikas valge, Eestis must (2) Sügiseihalejad Kus on Eesti poliitmärtrid? (6) Keemia ja füüsika majandavad köögis Ehtne Peipsi sibul Bussijuhi zen Julia Aug – filmitäheks tänu Tarantinole «Teetööd ja ärge muretsege, see peab olema armastus» Mootorrattaga voodis... no ei harju ära! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Brexiti-jahmatus pole veel lahtunud

4 min lugemist
Bratislava kindluses eile toimunud kohtumisest jäi kõrvale Briti valitsusjuht Theresa May, kellele kutset ei saadetud. FOTO: Reuters / Scanpix

«No prechod!» hõikas karmi ilmega sõdur mulle neljapäeva õhtul Bratislava kindluse Sigismundi värava juures ja tegi oma päevinäinud Kalašnikovi toruga kerge liigutuse. Tema politseinikust kaaslane näppis samal ajal midagi oma telefonis. Ka slovaki keelt oskamata oli selge, et peatuspaika viivat lühemat teed minna ei õnnestu ning teha tuleb aeganõudev ring.

Tellijale Tellijale

Automaatidega sõdureid ja politseinikke võis märgata kogu mitmekilomeetrise kindlusemüüri ulatuses. Iga paarikümne meetri järel kohtasin järgmist paari, kes mind altkulmu jälgisid. Tundus, et ebamugavust ei tundnud üksnes mina, vaid ka ööseks vahti pidama saadetud korrakaitsjad.

Sõduritest ja politseinikest ümber piiratud kindlusest umbes veerandtunnise jalutuskäigu kaugusel Uuel sillal, mida selle kahe samba tipus asuva taldrikukujulise ehitise tõttu kutsutakse UFO sillaks, võis aga mõni tund varem näha vaatepilti, mis sarnanes stseeniga mõnest põnevusfilmist.

Ereda õhtupäikse valguses ilmus Doonaule ristluslaev Regina Danubia ja kümmekond kiirpaati, igaühe pardal neli-viis mustades maskides eriüksuslast, relvatorud okastena paadist välja turritamas. Kolmnurgas mööda jõge liikunud, seejärel hargnenud ning eri suundades teed jätkanud eriüksuslased kadusid sama ootamatult, kui olid ilmunud.

Nende liikumist jälgisid silla kohal kaks helikopterit, mis pikalt justkui liikumatuna õhus seisid. Toimunut telefonidega pildistanud ja filminud kohalike hetkelise vaikuse, mida katkestasid vaid laste üksikud kilked, lõikasid läbi piki Doonau kallast sõitnud musta luksusautot saatvate julgestusautode sireenid. See terav huile ja helikopterimüra said kohalikele paari päeva jooksul üsna tuttavaks.

Niimoodi valmistuti Euroopa Liidu praeguse eesistujamaa Slovakkia pealinnas toimunud 27 liikmesriigi valitsusjuhtide ja riigipeade kohtumiseks. Doonaul nähtud episood oli harjutus järgmiseks päevaks, sest sama reisilaeva pardal sõid liidrid lõunat.

Madala veetaseme tõttu tuli viimasel hetkel muuta ristleja plaanitud teekonda. Kuna kardeti jõe põhja kinni jääda, jäi ära plaanitud visiit kunstimuuseumisse ning laev tiirutas lõunasöögi ajal lihtsalt jõe peal.

Tavaliselt tippkohtumisi võõrustava Brüsseli elanikud on selliste ürituste ja rangete julgeolekuabinõudega harjunud ning ka tänavatel patrullivad automaatidega sõdurid on neile juba aasta jagu igapäevane karm reaalsus.

Bratislava inimestele oli sündmus aga erakordne. Sellest andsid tunnistust eriüksuslaste teekonda sillalt jälginud kohalike üllatunud ilme ja hommikune nõutus, kui nende tavalise tee tööle või kooli oli sulgenud politsei.

Esimest korda Euroopa Liidu Nõukogu töö korraldamise eest vastutva Slovakkia jaoks oli see pooleaastase eesistumisaja olulisim sündmus. Bratislavasse saabunud sajad ajakirjanikud nägid kõvasti vaeva, et sihtkohta jõuda. Otselendude vähesuse tõttu tuli neist paljudel vähemalt korra ümber istuda ja jätkata teekonda näiteks Viinist bussiga.

16.09.2016 19.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto