E, 5.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Brexiti-jahmatus pole veel lahtunud

Jürgen Tamme
, välisuudiste toimetaja
Brexiti-jahmatus pole veel lahtunud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Bratislava kindluses eile toimunud kohtumisest jäi kõrvale Briti valitsusjuht Theresa May, kellele kutset ei saadetud.
Bratislava kindluses eile toimunud kohtumisest jäi kõrvale Briti valitsusjuht Theresa May, kellele kutset ei saadetud. Foto: Reuters / Scanpix

«No prechod!» hõikas karmi ilmega sõdur mulle neljapäeva õhtul Bratislava kindluse Sigismundi värava juures ja tegi oma päevinäinud Kalašnikovi toruga kerge liigutuse. Tema politseinikust kaaslane näppis samal ajal midagi oma telefonis. Ka slovaki keelt oskamata oli selge, et peatuspaika viivat lühemat teed minna ei õnnestu ning teha tuleb aeganõudev ring.

Automaatidega sõdureid ja politseinikke võis märgata kogu mitmekilomeetrise kindlusemüüri ulatuses. Iga paarikümne meetri järel kohtasin järgmist paari, kes mind altkulmu jälgisid. Tundus, et ebamugavust ei tundnud üksnes mina, vaid ka ööseks vahti pidama saadetud korrakaitsjad.

Sõduritest ja politseinikest ümber piiratud kindlusest umbes veerandtunnise jalutuskäigu kaugusel Uuel sillal, mida selle kahe samba tipus asuva taldrikukujulise ehitise tõttu kutsutakse UFO sillaks, võis aga mõni tund varem näha vaatepilti, mis sarnanes stseeniga mõnest põnevusfilmist.

Ereda õhtupäikse valguses ilmus Doonaule ristluslaev Regina Danubia ja kümmekond kiirpaati, igaühe pardal neli-viis mustades maskides eriüksuslast, relvatorud okastena paadist välja turritamas. Kolmnurgas mööda jõge liikunud, seejärel hargnenud ning eri suundades teed jätkanud eriüksuslased kadusid sama ootamatult, kui olid ilmunud.

Nende liikumist jälgisid silla kohal kaks helikopterit, mis pikalt justkui liikumatuna õhus seisid. Toimunut telefonidega pildistanud ja filminud kohalike hetkelise vaikuse, mida katkestasid vaid laste üksikud kilked, lõikasid läbi piki Doonau kallast sõitnud musta luksusautot saatvate julgestusautode sireenid. See terav huile ja helikopterimüra said kohalikele paari päeva jooksul üsna tuttavaks.

Niimoodi valmistuti Euroopa Liidu praeguse eesistujamaa Slovakkia pealinnas toimunud 27 liikmesriigi valitsusjuhtide ja riigipeade kohtumiseks. Doonaul nähtud episood oli harjutus järgmiseks päevaks, sest sama reisilaeva pardal sõid liidrid lõunat.

Madala veetaseme tõttu tuli viimasel hetkel muuta ristleja plaanitud teekonda. Kuna kardeti jõe põhja kinni jääda, jäi ära plaanitud visiit kunstimuuseumisse ning laev tiirutas lõunasöögi ajal lihtsalt jõe peal.

Tavaliselt tippkohtumisi võõrustava Brüsseli elanikud on selliste ürituste ja rangete julgeolekuabinõudega harjunud ning ka tänavatel patrullivad automaatidega sõdurid on neile juba aasta jagu igapäevane karm reaalsus.

Bratislava inimestele oli sündmus aga erakordne. Sellest andsid tunnistust eriüksuslaste teekonda sillalt jälginud kohalike üllatunud ilme ja hommikune nõutus, kui nende tavalise tee tööle või kooli oli sulgenud politsei.

Esimest korda Euroopa Liidu Nõukogu töö korraldamise eest vastutva Slovakkia jaoks oli see pooleaastase eesistumisaja olulisim sündmus. Bratislavasse saabunud sajad ajakirjanikud nägid kõvasti vaeva, et sihtkohta jõuda. Otselendude vähesuse tõttu tuli neist paljudel vähemalt korra ümber istuda ja jätkata teekonda näiteks Viinist bussiga.

Tagasi üles