Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
17.09.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Talve ajas kulutades näpuga järge (5) Veskimetsas aimub sügist Teleajakirjanik Aarne Rannamäe saadeti viimsele teele Eesti lühiuudised Loetud hääled (15) Majandus Keskealisena praktikandiks, et elu oleks nagu komm Trump tõotas USA-le neljaprotsendilist majanduskasvu USA võimud esitasid Deutsche Bankile hiigelnõude Majanduse lühiuudised Välismaa Sõjast räsitud Süürias sagenevad polügaamia ja lahutused Jaapani memmed vihuvad ergutustantsu Ebaveenev Juncker (2) Kirgiisi isamaaline film tsensuuri all Brexiti-jahmatus pole veel lahtunud Arvamus Kristina Herodes: tagarääkimine ja esindusrääkimine (1) Presidendi tegija (11) Maire Raadik: rööprähklus Rõõmu otsija Allilm luubi all Päeva karikatuur: vananaistesuvi ja valijameestesügis Juhtkiri: Kallas ja Jõks või Reps, Kaljurand ja Helme (6) Postimees 1935. aastal: metsik veretöö – palvevennast sai ematapja Mihkel Kunnus: sünnitusmasin ja põllutöömasin. Rahva elujõud suures ja väikses pildis (18) Daniel Coll: Brexit ja massid (1) Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: eestlase portree Tehke see kohe teleseriaaliks! Avangardistlik eleegia Nädala plaat. Autoriõhtu lindudega Muutunud ingel Troopilised rütmid ja tantsivad hipsterid Drexciya professor on tsüklis Aja auk. Nostalgia nostalgias Eesti parimad disainerid välja selgitatud Sport Järgmiste olümpiamängude ülekannete eest küsitakse kosmilist raha Spordi lühiuudised Creţul on kodumaaga seoses segased tunded ja suhted Henry Sildaru heitlus meestega ning eestlane MK-sarjas Kindlas kõneviisis Tokyo olümpia poole (1) Erinev saal, suur ootus AK Õnnelik õnnetus Avangardistlik eleegia Nädala plaat. Autoriõhtu lindudega Troopilised rütmid ja tantsivad hipsterid Muutunud ingel Artemi Troitski: ees ootavad hübriidvalimised (2) Drexciya professor on tsüklis Reformierakonnas on saunapidu. Eesti parimad disainerid välja selgitatud Viimane veerg Euroopa on hädas õuntega Urve Eslas: Kriisid, mille lähenemist keeldusime nägemast (20) Mihkel Kunnus: sünnitusmasin ja põllutöömasin. Rahva elujõud suures ja väikses pildis (18) Kuhu edasi, Euroopa? 28 karikatuuri pärast Brexitit (2) Maire Raadik: rööprähklus Aja auk. Nostalgia nostalgias Eesti kultuuri täheatlas: eestlase portree Daniel Coll: Brexit ja massid (1) Arter Kristi Kallas: ei tohi olla kuri (11) Hirm ennast lolliks teha Küpses eas vankumatult sadulas Masinate kirjutatud maffiafilm Miski pole võimatu Kyiv – midagi enamat kui kotlet (9) Pärl pärapõrgus Tähelepanu! Tõeline kontsa-sügis on alanud! Monika Tuvi – Aafrikas valge, Eestis must (2) Sügiseihalejad Kus on Eesti poliitmärtrid? (6) Keemia ja füüsika majandavad köögis Ehtne Peipsi sibul Bussijuhi zen Julia Aug – filmitäheks tänu Tarantinole «Teetööd ja ärge muretsege, see peab olema armastus» Mootorrattaga voodis... no ei harju ära! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Kallas ja Jõks või Reps, Kaljurand ja Helme

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Valimiskogu liikmete seas tehtud küsitlus osutab, et Marina Kaljurannal oleks võimalus saada valimiskogu teises voorus presidendiks. On üks suur «aga»: tema võimalus teise vooru pääseda on napp.

Teise vooru pääsemiseks on vaja olla üks kahest esimeses voorus enim hääli saanud kandidaadist. Meie küsitlusele vastanud omavalitsuste esindajate hulgas pole Marina Kaljurannal konkurentidega võrreldes esimeses voorus ülekaalu. Tema selja taga pole praegu ka ükski riigikogu fraktsioon.

Võib-olla on veendunud Kaljuranna toetajaid eriti palju nende hulgas, kes oma eelistusi meie reporteritele ei avaldanud? Fantaseerimine pole keelatud. Täielikult välistada ei saa, aga mõistuspärast põhjendust, miks see nii peaks olema, on keeruline leida.

Seega saab praeguseks teada oleva põhjal usutavamate variantidena pakkuda, et teise vooru jõuab Siim Kallas ning lisaks temale kas Allar Jõks või Mailis Reps. Marina Kaljuranna päralt jääks aga suuruselt kolmas või neljas häältesaak.

Kui Marina Kaljurand aga saaks esimesest voorust edasi, oleks pilt teistsugune. Seda eriti juhul, kui Siim Kallas ei pääseks teise vooru. Kallase ja Jõksi toetajatest omavalitsustegelaste teine eelistus on ülekaalukalt Kaljurand. Repsi toetajad jaguneksid teises voorus Kallase ja Kaljuranna vahel. Kaljuranna toetajad jaguneksid aga Jõksi, Kallase ja Repsi vahel.

Kõige selle juures tuleb tähele panna sedagi, et neid, kes avaldasid oma teise valiku, oli oluliselt vähem kui neid, kes ütlesid, keda nad kõigepealt eelistavad – teise vooru kohta oskame selle küsitluse põhjal ennustada vähem kui esimese vooru kohta.

Marina Kaljurand paistab valimiskogusse minevate omavalitsustegelaste jaoks olevat kandidaat, kes võiks saada presidendiks, kui nad oma lemmikkandidaadi võitu ei näe. Ometi takistab selle «samuti täitsa vastuvõetav»-variandi läbiminekut see, et teises voorus tuleb tõenäoliselt langetada valik Kallase ja Jõksi või Kallase ja Repsi vahel. Kummagi võimaluse korral on meie küsitluse järgi eelis Kallasel. Ometi ei saa me selle analüüsi põhjal veel väita, kellest saab järgmine vabariigi president. On ka võimalus, et keegi ei saa valimiskogus enamust ning protseduuri võtab taas üle riigikogu.

Tulemus selgub järgmise nädala laupäeval, 24. septembril valimiskogus. Saksa õigusfilosoof Erich Kaufmann on öelnud: «Üks sõna seadusandjalt ja terved juriidilise kirjanduse raamatukogud saavad makulatuuriks.» Samasugune võim on ka valimiskogus kokku loetud häältel kõigi varasemate küsitluste ja veel spekulatsioonide üle.

Valimiskogu liikmetele saab soovitada vaid põhjalikku kaalutlemist ja kandidaatide väitluste jälgimist. (Postimees korraldab ja kannab veebis üle välis- ja kaitsepoliitika teemalise kandidaatide väitluse järgmisel neljapäeval algusega kell 18.)

Seotud lood
    16.09.2016 19.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto