Sisukord
Päevakomm
Postimees
19.09.2016
Eesti Revisjonikomisjon võtab Tallinna propagandakulutused luubi alla Narva koolitüdruku Darja tapja on tabatud (3) Mälumäng Haiglajuhid unistavad elektrilisest kärukonksust (42) Palju õnne Dilbert Male Horoskoop Tagakülg Väinatammi avad jäävad ära (5) SDE otsustab, keda toetada valimiskogu avavoorus (2) Jõhker vägivald algas sõitmisest bussirajal (2) Keskerakonna arutelu garantiikirjade üle lükkub edasi (1) Sester: pensioni teine sammas tagab kindlustunde Eestis valisid Vene riigiduumat tuhanded Vene kodanikud Majandus Läti ja Soome edu võib jääda lühiajaliseks Karusloomade kasvatajad otsivad parlamendilt abi (1) Tänavatoidu pakkujatel on suviti keel vestil Välismaa Tahad kodukülla staadionit? Saa Ungari peaministriks Hispaania välisministeerium ärritus Läti aukonsuli peale PiSi saadik: see küsimus ei huvita kedagi peale poolakate Välismaa lühiuudised USA elas üle rünnakuterohke nädalalõpu Poola saadik kahetseb leebust Fideszi suhtes Arvamus Postimees 1937. aastal: Stefan Zweigi tõlgitakse kõige rohkem Tõnu Vanajuur: küttekraani demokraatia Mailis Reps: praegune haldusreform omavalitsusi ei aita (1) Tõnis Oja: viinaturismi uskumatud arvud (3) Juhtkiri: kodanikualgatusi tuleb tõsiselt võtta (1) Päeva karikatuur: kas allilmaliider valitakse rutem kui president? (2) Lea Danilson-Järg: valus tõde ministri suust (20) Kultuur Kultuuri lühiuudised Üks mu sõber Millest võiks unistada rahvuskonservatiiv? Sport Moisarid näitasid Tallinnas võimu Spordi lühiuudised Imet ei sündinud, etteheited oleks kohatud (1) Nelja päevaga nelja riiki külastanud Reim nägi ka säravat Vassiljevit Ülevaade võrkpallikoondisest: jokkerid, poolik pusle ja tüdimus kaaslastest (1) Statistika ütleb: Rosberg on tänavune maailmameister Tragöödia varjutas Rio paraolümpiamängude viimaseid päevi Tarbija Seadust tundvad postiljonid jätavad postkastid tühjaks (2) Tavaline või investeerimiskonto? Tartu Lõunakeskuse lähistel läheb liiklus veel närvilisemaks Streik venitab patsiendi ooteaja homme pikemaks Tartu rattamaraton – kukkumistega pikitud nauding Minister: loodetavasti ei jää puhvet ERMi sisu varjutama (1) Laadamelu võib olla, kuid punsli õli peab olema Noor teater näitas oma uut hooaega paberfilmilt Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnis Oja: viinaturismi uskumatud arvud

2 min lugemist
Tõnis Oja FOTO: TOOMAS TATAR/PM/SCANPIX BALTICS

See suvi tuli meile teisiti. Ühtäkki hakkasid alkoholi- ja kütuste jaemüüjad muretsema riigile laekuvate maksude pärast.

Eks me kõik peaks olema oma riigi patrioodid ning muretsema selle pärast, et maksud laekuksid ja et Eestis oleks parem elada. Ettevõtted, eriti nn küpsed ettevõtted, nagu näiteks Olerex, Liviko ja A. Le Coq kindlasti on, võivad näiteks riigi maksutulu suurendada erakorraliste dividendide näol, millelt saaksid siis maksta tulumaksu. Mäletatavasti toimis niimoodi Swedbank, kes maksis eelmisel aastal erakorralistelt dividendidelt tulumaksu tervelt 100 miljonit eurot.

Arvan, et naiivseid inimesi, kes usuvad, et alkoholi- ja kütusemüüjaid tõemeeli muretsevad riigile laekumata jäänud summade pärast, on väga vähe. Tegelikult muretsevad ettevõtted müügi vähenemise pärast, sest kütuste ja alkoholi aktsiisi tõusu tõttu on need kaubagrupid Lätis odavamad ja paljud inimesed ostavad alkoholi Valga asemel Valkast.

Ülemöödunud nädalal avalikustasid kolme alkoholitootmise ja müügiga seotud organisatsioonid nende koostatud küsimustiku järgi tehtud küsitluse tulemused, mis on nii drastilised, et minu arvates päris adekvaatsed siiski olla ei saa.

Uuringu järgi on 23 protsenti eestimaalastest käinud sel aastal Läti piiripoodides alkoholi ostmas. Küsitlus hõlmas elanikke, kelle vanus oli 18–64. Statistikaameti andmetel on Eestis selles vanusevahemikus elanikke kokku 800 000. Arvutus näitab, et kui uuring oleks adekvaatne, tähendaks see, et selliseid elanikke, kes on Lätis alkoholi ostmas käinud, on 184 000. See on pea pool Tallinna elanikest või suuruselt kolme järgmise linna, Tartu, Narva, ja Pärnu elanikkond kokku (imikutest eakaimateni).

Kui suured on aga need piirilinnad, kus eestlastest alkoholiostjate hordid käivad? Kolmest piiripunktist suurim on 5500 elanikuga Valka, Ruhjas on 3000 ja Ainažis 835 elanikku. Kui küsitluse tulemused vastaksid tõele, tähendaks see, et alates veebruarist käis nendes kolmes linnas alkoholi ostmas üle 1000 eestlase päevas.

Tunnistan, et ma ise pole tänavu (tegelikult juba aastaid) ühtegi neist kolmest nimetatud linnast sattunud ega oska öelda, milline sealne linnapilt praegu välja näeb, kui ühes linnas käib iga päev selline arv inimesi, mis võrdub kümnendikuga kogu linna elanikkonnast.

Aga ma kujutan väga hästi ette, milline olukord valitseb Tallinna südalinnas suvekuudel, kui siia saabub mitu ristluslaeva päevas.

Tallinna turismiameti andmetel käis meie pealinnas ajavahemikus veebruarist juulini 2,3 miljonit välisturisti ehk 13 000 külastajat päevas. See tähendab, et ühe linnaelaniku kohta käib Tallinnas üle kolme korra vähem turiste kui Valkas, Ruhjas ja Ainažis Eesti viinaturiste. 

Seotud lood
17.09.2016 20.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto