Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
19.09.2016
Eesti Revisjonikomisjon võtab Tallinna propagandakulutused luubi alla Narva koolitüdruku Darja tapja on tabatud (3) Mälumäng Haiglajuhid unistavad elektrilisest kärukonksust (42) Palju õnne Dilbert Male Horoskoop Tagakülg Väinatammi avad jäävad ära (5) SDE otsustab, keda toetada valimiskogu avavoorus (2) Jõhker vägivald algas sõitmisest bussirajal (2) Keskerakonna arutelu garantiikirjade üle lükkub edasi (1) Sester: pensioni teine sammas tagab kindlustunde Eestis valisid Vene riigiduumat tuhanded Vene kodanikud Majandus Läti ja Soome edu võib jääda lühiajaliseks Karusloomade kasvatajad otsivad parlamendilt abi (1) Tänavatoidu pakkujatel on suviti keel vestil Välismaa Tahad kodukülla staadionit? Saa Ungari peaministriks Hispaania välisministeerium ärritus Läti aukonsuli peale PiSi saadik: see küsimus ei huvita kedagi peale poolakate Välismaa lühiuudised USA elas üle rünnakuterohke nädalalõpu Poola saadik kahetseb leebust Fideszi suhtes Arvamus Postimees 1937. aastal: Stefan Zweigi tõlgitakse kõige rohkem Tõnu Vanajuur: küttekraani demokraatia Mailis Reps: praegune haldusreform omavalitsusi ei aita (1) Tõnis Oja: viinaturismi uskumatud arvud (3) Juhtkiri: kodanikualgatusi tuleb tõsiselt võtta (1) Päeva karikatuur: kas allilmaliider valitakse rutem kui president? (2) Lea Danilson-Järg: valus tõde ministri suust (20) Kultuur Kultuuri lühiuudised Üks mu sõber Millest võiks unistada rahvuskonservatiiv? Sport Moisarid näitasid Tallinnas võimu Spordi lühiuudised Imet ei sündinud, etteheited oleks kohatud (1) Nelja päevaga nelja riiki külastanud Reim nägi ka säravat Vassiljevit Ülevaade võrkpallikoondisest: jokkerid, poolik pusle ja tüdimus kaaslastest (1) Statistika ütleb: Rosberg on tänavune maailmameister Tragöödia varjutas Rio paraolümpiamängude viimaseid päevi Tarbija Seadust tundvad postiljonid jätavad postkastid tühjaks (2) Tavaline või investeerimiskonto? Tartu Lõunakeskuse lähistel läheb liiklus veel närvilisemaks Streik venitab patsiendi ooteaja homme pikemaks Tartu rattamaraton – kukkumistega pikitud nauding Minister: loodetavasti ei jää puhvet ERMi sisu varjutama (1) Laadamelu võib olla, kuid punsli õli peab olema Noor teater näitas oma uut hooaega paberfilmilt Meelelahutus Koomiks Sudoku

Streik venitab patsiendi ooteaja homme pikemaks

2 min lugemist
Arst Kuido Nõmm saatis ajalehetoimetusse pildi kirjaga «Tervis on kallim kui riigikogulase kuluhüvitis», taustal foto riigikogulasest Tanel Talvest koos oma uue tööautoga. FOTO: Erakogu

Sotsiaalvõrgustiku kommuuni «Tööle padjaga» päis on muutunud – seal seisab «Tervis on kallis» ning see osutab homme algavale arstide, õdede ja tervishoiutöötajate hoiatusstreigile.

Meedikutest padjasõdalased tegid ilma maikuu viimasel päeval, mil nad padjaga tööle ilmudes püüdsid solidaarsed näida poliitikute raske tööga.

Homne tunnine tööseisak on suunatud valitsuse pealiskaudse suhtumise vastu tervishoiu rahastamisse ning pole samuti vaid kõnekoosolek.

Poolt ja vastu

Kommuunil «Tervis on kallis» on üle 5200 liikme ning selle looja, erakorralise meditsiini arst Kuido Nõmm kuulutas eelmisel nädalal välja konkursi, millest kutsub osa võtma kõiki inimesi. Ta palub valmistada plakat «Tervis on kallim kui …» ja seda kõikjal demonstreerida.

«Näitamise kohaks võivad olla auto, millega te tööle sõidate, taga- või küljeklaas, osakond haiglas, registratuur, vastuvõtukabinet tervisekeskuses või mis tahes teine koht, kus te töötate, puhkate või muidu viibite,» kirjutas Kuido Nõmm. Oluline on ka plakatit koos iseenda ja kolleegidega pildistada ning postitada meediasse, riigikogu ja valitsuse liikmetele.

Teises kommuunis «Arstide toetuseks» kutsutakse üles tänama oma arste. «Teeme oma uudised! Räägime headest ja ilusatest kogemustest,» kirjutas seal Katarina Pagan.

Hambaarstide liit on samuti avaldanud oma seisukoha, toetades arstide liidu seisukohta, et rahvastiku vananemise tõttu tuleb põhimõtteliselt tervishoiu rahastamist suurendada.

Meedias levib ka arstide vastu suunatud streigi mahasurumise õpetus, mida Kuido Nõmm kutsub omakorda täiendama «üle-võlli-stiilis»  näpunäidetega, nagu näiteks tõeline arst mitte ainult ei streigi, vaid ta ka ei küsi patsiendile tervishoiusüsteemi raha juurde.

Kuidas streik välja paistab

Homme kell 9–10 algava streigi korraldajad on Eesti arstide liit, Eesti õdede liit ja Eesti tervishoiutöötajate kutseliit. Streik hõlmab paljusid tervishoiuasutusi üle Eesti, sealhulgas Tartu ülikooli kliinikumi, kus tööseisaku korraldusmeeskonna liige on anestesioloog Jaan Sütt.

Süti sõnul peatatakse hoiatusstreigi ajaks haiglates kõik plaanilised ambulatoorsed vastuvõtud, uuringud ja protseduurid ning plaaniline töö statsionaaris. Töötavad kiirabi, intensiivraviosakonnad ja erakorralise meditsiini osakond.

Ambulatoorsed patsiendid võetakse ta sõnul vastu samal päeval või lepitakse kokku uus, patsiendile sobiv aeg. Kui patsiendiga ei ole teisipäeva hommikuks ühendust võetud, siis need, kelle vastuvõtuaeg on just sellesse streigitundi sattunud, võivad ka ise selguse saamiseks oma arsti kabinetti helistada.

Neil, kes on kohale tulnud, tuleb arvestada aga streigi tõttu enama ajakuluga.

«Katsume patsientidele võimalikult vähe meelehärmi põhjustada. Mitte kedagi ei lükata nädalate kaugusele kuhugi järjekorra lõppu,» sõnas Sütt ning kordas Facebooki kommuuni loosungit: «Meie hoiatusstreigi mõte on, et tervis on kallis!»

«Jant selle teema ümber käib aastaid,» selgitas ta. «Me ei pea enam alustama arutelu, kas tervishoid on alarahastatud või kas seal on midagi efektiivsemaks võimalik muuta. Paljud uuringud ja riigikontrolli eksperdid on ammu ära tõendanud, et selleks, et patsiendid saaksid ka edaspidi vajalikku ravi, on rahastamise suurendamine hädavajalik.»

Streik näeb välja nii, et need arstid, õed ja tervishoiutöötajad, kes ei ole homme tööl või kel ei ole vältimatu abi andmisest tulenevaid töökohustusi, kogunevad kella üheksaks kliinikumi Lunini tänava poolse peaukse juurde. Meedikute nõuded ja soovid loetakse veel kord ette ning meeleavaldus jätkub aktiivse tegevusega sealsamas maja ees.

«Me tahame avada tulevikuhaigla. Sellise, mis on seest tühi ning kus tervishoiutöötajad saavad soovida vaid «Head tervist!» ning «Ole terve!», sest kui kõik jätkub viisil nagu seni, siis muud meil paraku teha ei lasta,» lausus Sütt.
-------------------

Meedikute streik

• Arstide, õdede ja tervishoiutöötajate hoiatusstreik leiab aset 20. septembril kell 9–10.

• Tartu ülikooli kliinikumi meedikud kogunevad Lunini tänava poolsete uste ette.

Seotud lood
    17.09.2016 20.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto