R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Laadamelu võib olla, kuid punsli õli peab olema

Eili Arula
, Tartu Postimees
Laadamelu võib olla, kuid punsli õli peab olema
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viimsilane Ene Valkna oli Paunvere laadal esimest korda ning enda sõnutsi tuli ta sinna just punsli õli pärast. Tema selja taga kulgeb järjekord apteegi uksest välja.
Viimsilane Ene Valkna oli Paunvere laadal esimest korda ning enda sõnutsi tuli ta sinna just punsli õli pärast. Tema selja taga kulgeb järjekord apteegi uksest välja. Foto: Eili Arula

Neile, kes käisid laupäeval Paunvere laadal esimest korda ja sellest sündmusest varem midagi ei teadnud, võis esmapilgul tunduda, et asulas on mingi epideemia puhkenud. Palamuse apteegi ukse taga oli pikk järjekord, mis ei kahanenud kogu laadapäeva vältel.

Siiski ei seisnud külastajad järjekorras peavalurohu või gripitee pärast, vaid ootasid kannatlikult mitmeid minuteid, et saada kätte Oskar Lutsu kuulsaks kirjutatud müstiline medikament – punsli õli.

Külastajad Viimsist ja Pärnust

«Tulime laadale ikka peamiselt õli pärast,» sõnas laupäeval Viimsist Palamusele sõitnud Ene Valkna.

«Olen sel laadal esimest korda. Kõik on väga heal tasemel, eriti apteek,» muheles Valkna ning ladus punsli õli pudelid käekotti.

Mati ja Ly Merents olid laupäeval Palamusele tulnud Pärnust. Pärast põgusat jalutuskäiku võttis abielupaar suuna apteegi poole. «Ma juba hommikul tundsin, et kuidagi iiveldama ajab. Kohe pidime laadale sõitma, et rohtu saada,» selgitas Mati Merents ning kummutas topsikese märjukest enesele lipsu taha.

«Isegi nägemine on paremaks läinud, tasus laadale tulla,» kergitas Mati Merents prille, mille ta oli samuti laadalt soetanud.

Tema abikaasa Ly Merents sõnas, et punsli õli on suurepärane külakost, mida Palamuselt kindlasti kaasa tuleb osta. «Hea töökaaslastele viia,» märkis ta. Mati Merents täiendas, et nad on Paunvere laadal viiendat korda ning just punsli õli on see, mis muudab laadaelamuse täiuslikuks.

Pärnakas Inga Meimer oli Paunvere laadale tulnud esimest korda. Ka ei teadnud Meimer, et Paunvere laada ajal sealsest apteegist punsli õli osta saab. «Giid ütles, et siit saab punsli õli. Ma proovin ta ära ja vaatan, kuidas maitseb. Kui on hea, siis ostan koju ka kaasa. Pikk ja külm talv ootab ees,» sõnas Meimer.

Siiski ei raisanud pärnakad kogu laadapäeva apteegisabas seistes. «Ostsin omale kaksteist kilo kurki siit,» sõnas Mati Merents. Tema abikaasa tuli laadalt lillesibulaid ostma, mida nad pärast apteegist saadud tervisenapsu ka otsima läksid.

Külmetuse ja kõhuhädade vastu

Palamuse apteegi proviisor Astrid Kase tunnistas, et mõnel varasemal aastal on neil nõutud märjuke otsagi saanud. Seda, kui palju punsli õli laadaks valmis villiti, proviisor ei avaldanud. «Ärisaladus,» märkis ta kavalalt.

Punsli õli pudeli etiketil on kirjas, et see sisaldab puhast piiritust ning ravimtaimi.  «Kes otsib, see leiab ka punsli õli retsepti, kuid mina seda siinkohal välja ei ütleks,» sõnas proviisor Kase. Veel märkis proviisor, et eriti hästi aitab mainitud õli külmetuse ja kõhuhädade puhul. «Eks ta ole rohkem profülaktikas mõeldud,» lisas Kase.

Loomulikult sai apteegist osta ka kõike muud, mis ihuhädasid leevendab, kuid laadalised otsisid kosutust peamiselt ikkagi punsli õlist.
-------------------

PAUNVERE LAAT

•    Kauplejaid 1005

•    Toitlustajaid 21

•    Toidukaupade müüjaid 235

•    Kodumaise käsitöö müüjaid 313

•    Külastajaid umbes 17 000

Tagasi üles