R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Noor teater näitas oma uut hooaega paberfilmilt

Raimu Hanson
Noor teater näitas oma uut hooaega paberfilmilt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaija M Kalvet (vasakult, 
kitarriga), Liina Leinberg, Reeli Lonks, Laura Niils, Kristjan Lüüs ja Birgit Landberg tutvustasid lauldes ja rulli keeratud paberlinti lahti kerides Musta Kasti kolmandat hooaega.
Kaija M Kalvet (vasakult, kitarriga), Liina Leinberg, Reeli Lonks, Laura Niils, Kristjan Lüüs ja Birgit Landberg tutvustasid lauldes ja rulli keeratud paberlinti lahti kerides Musta Kasti kolmandat hooaega. Foto: Kristjan Teedema

Must Kast avas oma kolmanda hooaja muusikaliselt maitsestatud piknikuga ülikooli botaanikaaias. Näitleja ja lavastaja Kaija M Kalveti kitarri ja akordioni saatel tutvustasid tema kolleegid lauldes nii linale välja pandud toite kui ka algava hooaja uusi ja vanu lavastusi.

Sealjuures oli trupp lavastuste kohta ette valmistanud mitmemeetrise pabeririba, mis rullus vaatajate ees lahti nagu omamoodi film.

Uued lavastused

Paberfilmi esimeste kaadrite hulgas oli esimene uuslavastus «Avameelselt arvamisest», mille Must Kast on liigitanud humoorikas-teravaks sõnavõtulavastuseks. Laval on näitleja Märt Koik üksi ja võtab umbes 50 minuti jooksul sõna Eesti arvamuskultuuri teemadel. Kaasautor on Lennart Peep. Esietendus oli 15. septembril Genklubis, mis on ka Musta Kasti kodu.

Mitme eelmisest kahest hooajast pärit ning täiskasvanutele ja lastele valminud tüki kõrval on valmimas «Kangelased». Selle lavastab Vilde lokaalis Musta Kasti näitlejatega Peeter Volkonski. Esietendus on oktoobrirevolutsiooni 99. aastapäeval, 7. novembril, lavastuses teeb kaasa ansambel Desert Queen Band, pilet etendusele tagab õhtusöögi.

Eesti Vabariigi 99. aastapäeval, 24. veebruaril esietendub Genklubis dramaturg Paul Piigi ja trupi koostöös «Peks mõisatallis», mis käsitleb eestlust, lavastajaks Birgit Landberg.

Lastele valmib märtsis Teatri Kodu laval Lennart Peebu käe all «Röövel Rumcajs», mille aluseks on tšehhi autori Václav Čtvrteki lasteraamatu «Rumcajs» lood.

Teatripäeval tähistab Must Kast oma aastapäeva. Vaatajate ette tuleb Siuru kirjandusrühmituse tekste, mis on kirjutatud sajand tagasi.

Suvelavastusena esietendub juunis «Kaksismaa rahvalaul», mille lavastaja Anni Mikkelson on Meriteatterist. Noored teatritegijad siit- ja sealtpoolt Soome lahte loovad ühise riigi, millest 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses unistas osa Eesti ja Soome poliitikuid.

Näitleja Silver Kaljula ütles Tartu Postimehele, et Musta Kastiga on liitunud uus turundusjuht Kadi Rutens ning veel mõni lavatagune tegutseja.

Välismaalt tagasi

Alanud hooaega tutvustaval piknikul olid ka näitlejad Liina Leinberg ja Karl Edgar Tammi. Esimene neist hoidis eelmisel hooajal viis kuud Põhja-Itaalias lapsi ning kogus teistsuguses kultuurilises ja looduslikus ümbruses (mäed!) uut inspiratsiooni, teine aga omandas septembrist juuli alguseni Berliinis füüsilise teatri oskusi. Mõlemad tulevad uuel hooajal publiku ette.
--------------------------

Genklubis ja mujal    

• Teater Must Kast alustas tegevust Genialistide klubis 27. märtsil 2014.

• Trupi moodustasid Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunsti 10. lennu tudengid.

• Nii nagu Musta Kasti eelmisel kahel aastal, on ka alanud hooajal etendusi mujalgi kui Genklubis.

Tagasi üles