R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tragöödia varjutas Rio paraolümpiamängude viimaseid päevi

Ats Kuldkepp
Tragöödia varjutas Rio paraolümpiamängude viimaseid päevi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Bahman Golbarnezhad enne kukkumist.
Bahman Golbarnezhad enne kukkumist. Foto: AP/Scanpix

JALGRATTASPORT. Eesti aja järgi ööl vastu esmaspäeva lõppenud Rio paraolümpiat jäi varjutama Iraani ratturi Bahman Golbarnezhadi surm laupäeval meeste C4/C5 klassi grupisõidus. 48-aastane Golbarnezhad on läbi ajaloo esimene paraolümpiamängudel võistluste ajal surma saanud sportlane. Suveolümpial juhtus selline kurb sündmus viimati 1960. aastal Roomas, kui 100 km meeskondliku temposõidu ajal hukkus taanlane Knud Enemark Jensen.

Koletu tragöödia täpsemate põhjuste väljaselgitamiseks alustati politseiuurimist. Praegu on kindel vaid see, et kogu lugu on üsna segane ja ühest põhjust Golbarnezhadi surma kohta ei saa välja tuua. Iraani paraolümpiakomitee kinnitusel kukkus Golbarnezhad grupisõidu esimesel ringil kohaliku aja järgi kella 10.35 paiku, olles parajasti kurvilisel laskumisel. Arstid andsid talle esmaabi ja valmistusid teda haiglasse toimetama, kui iraanlast tabas infarkt. Esialgu oli tundunud, et Golbarnezhadiga on kergest peavigastusest hoolimata kõik enam-vähem korras.

«See on kogu paraolümpialiikumise ja -mängude tõeliselt traagiline päev. Rio paraolümpiamängud olid seni kulgenud hiilgavalt, aga Golbarnezhadi traagiline juhtum heidab nendele paratamatult varju,» ütles rahvusvahelise paraolümpiakomitee president Sir Philip Craven The Guardiani vahendusel.

Rio mängude maanteesõidu rada pälvis suvemängude ajal palju kriitikat, eriti Vista Chinesa ring, kus naiste grupisõidu ajal kukkus rängalt hollandlanna Annemiek van Vleuten. Paraolümpiamängude rattasõit peeti aga ohutumal Grumari ringil.

Rahvusvahelise jalgrattaliidu spordidirektor Piers Jones kinnitas, et vähemalt Grumari ring oli parasportlastele piisavalt ohutu ja kukkumine ei leidnud aset raja kõige kiiremal osal. «Rajad peavad olema piisavalt rasked, et sportlaste erinevused välja tuleks. Kõik paraolümpial osalenud ratturid olid kogenud. Paraolümpial on palju võistlusklasse ja usun, et rajad olid kõigile klassidele sobivad,» ütles ta.

Kuigi nii Rio para- kui ka suveolümpiaga käis kaasas kulude kokkuhoidmine, tehti Craveni sõnul Golbarnezhadi elu päästmiseks kõik ning arstiabi viibimise või kvaliteedi taha ei jäänud midagi.

Ka neli aastat tagasi Londonis võistelnud Golbarnezhad oli Iraani paraolümpiakomitee juhi Masoud Ashrafi sõnul koondise parim rattur. Golbarnezhadi vasaku jala alaosa oli amputeeritud 1980. aastatel toimunud Iraani-Iraagi sõjas saadud vigastuse tõttu. Ta oli abielus ja poja isa.

Märksõnad
Tagasi üles